DEČAK (11) VOZIO BICIKL PO ZIDU, PA PAO SA VISINE OD TRI METRA: Detalji nesreće na Kalemegdanskoj tvrđavi

Autor:

Hronika

16.06.2024

09:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

On je prevezen u Urgentni centar, potvrdila je beogradska služba Hitne pomoći.

DEČAK (11) VOZIO BICIKL PO ZIDU, PA PAO SA VISINE OD TRI METRA: Detalji nesreće na Kalemegdanskoj tvrđavi

Foto: Nikola Mutić

Jedanaestogodišnji dečak pao je sinoć sa Kalemegdanske tvrđave i tom prilikom teško je povređen.

Incident se dogodio nešto posle 21 sat. Prema prvim informacijama, dete je vozilo bicikl na zidu Kalemegdanske tvrđave i palo sa visine od tri metra, prenosi 24sedam.

On je prevezen u Urgentni centar, potvrdila je beogradska služba Hitne pomoći.

Prema izveštaju lekara Hitne pomoći, muškarac star 40 godina lakše je povređen kada je oboren sa motora u Francuskoj ulici. U Beogradu su se tokom protekle noći desile još tri saobraćajne nezgode, a u njima nije bilo povređenih.

Ekipe Hitne pomoći intervenisale su tokom noći ukupno 110 puta, a od toga su 24 intervencije bile na javnom mestu. Za pomoć su se najviše javljali hronični bolesnici - astmatičari, hipertenzičari i pacijenti sa malignitetima, navode u Hitnoj pomoći.

 

Prva pomoć pri padu sa velike visine

Prva pomoć pri padu s velike visine je ključna za povećanje šanse za preživljavanje i minimiziranje povreda. Evo nekoliko koraka koje treba preduzeti:

Osigurajte mesto događaja: Uverite se da je područje bezbedno za vas i druge, kako biste sprečili dalji pad ili nesreću.

Proverite svest povređenog: Pokušajte da ga dozovete i proverite da li reaguje. Ako ne reaguje, proverite disanje i puls.

Pozovite hitnu pomoć: Odmah pozovite hitne službe (112 u Evropi ili 911 u SAD) i obavestite ih o situaciji.

Stabilizacija kičme: Ako sumnjate na povrede kičme, pokušajte da ne pomerate povređenog osim ako je apsolutno neophodno. Upotrebite metodu stabilizacije glave i vrata dok čekate pomoć.

Proverite disanje i cirkulaciju: Ako osoba ne diše, započnite kardiopulmonalnu reanimaciju (KPR). Ako ima puls, ali ne diše, pružite veštačko disanje.

Zaustavite krvarenje: Ako postoje vidljive rane koje krvare, pritisnite ih čistim zavojem ili krpom kako biste zaustavili krvarenje.

Šok: Postavite osobu u ležeći položaj s nogama blago podignutim, osim ako sumnjate na povrede kičme, kako biste poboljšali cirkulaciju i smanjili rizik od šoka.

Pokrivanje: Pokrijte osobu ćebetom ili jaknom kako biste je održali toplom dok ne stigne pomoć.

Uvek je najbolje da se u ovakvim situacijama oslonite na profesionalne spasilačke službe i medicinske radnike.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading