"BRANIOCI KOŠARA BILI SU KAMEN ZEMLJE SRBIJE O KOJI SU SE RAZBIJALE SNAGE TERORISTA!" Oglasio se Petar Petković na godišnjicu velike bitke!
26. godina je prošlo od bitke na Košarama!

Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da su branioci Košara dali lekciju kako se brani otadžbina, a da će njihova hrabrost inspirisatie buduće generacije srpskih rodoljuba.
On je to napisao na društvenoj mreži Iks, a povodom 26. godišnjice od početka bitke na Košarama, kojom je tokom NATO bombardovanja onemogućena kopnena ofanziva NATO i u kojoj je za 67 dana Vojska Jugoslavije izgubila 108 ljudi.
- Na današnji dan albanski teroristi sa KiM, potpomognuti od strane NATO i vojske Albanije, otpočeli su napad na jugoslovenske graničare na Prokletijama, u zoni karaule Košare. Bitka u širem rejonu Košara trajala je većim ili manjim intenzitetom do kraja agresije na SRJ, a naši graničari, heroji, iako brojem višestruko nadjačani, nisu poraženi. Branioci Košara bili su kamen zemlje Srbije o koji su se razbile snage terorista, a naša generacija je njihovom nepokolebljivošću dokazala da je dostojna slavnih predaka - napisao je Petković.

Foto: Privatna arhiva
Bitka na Košarama, koja je postala simbol herojske borbe i otpora pripadnika Vojske Jugoslavije tokom NATO agresije 1999. godine, započela je upravo na današnji dan te godine. Sukob koji je trajao 67 dana ostao je upamćen kao jedan od najtežih i najkrvavijih okršaja u savremenoj istoriji Srbije, tokom kojeg su vojnici Vojske Jugoslavije uspeli da zaustave prodor znatno nadmoćnijeg neprijatelja.
Napad je počeo 9. aprila 1999. godine, na Veliki petak, uoči Uskrsa, i to u rejonu karaule Košare na granici sa Albanijom. Tada je izveden snažan napad sa teritorije Albanije, a u prvim redovima napada nalazile su se jedinice terorističke tzv. OVK, koje su, uz punu podršku NATO-a, pokušale da probiju granicu i otvore koridor ka unutrašnjosti Srbije, tačnije ka Metohiji.
Glavni cilj ovog napada bio je da pripadnici OVK, uz podršku NATO trupa, prodru u Metohiju i tako pripreme teren za kopnenu invaziju NATO snaga na Srbiju. Istovremeno, ideja agresora bila je da svojim napadima nateraju pripadnike Vojske Jugoslavije da otkriju svoje položaje, kako bi NATO avijacija mogla da ih lakše gađa iz vazduha.
Uprkos velikoj nadmoćnosti neprijatelja – koji je raspolagao sa oko 12.000 vojnika stacioniranih u Albaniji, među kojima je bilo oko 5.000 američkih vojnika, kao i najmanje 30 tenkova i 26 borbenih helikoptera tipa „Apač“ – Vojska Jugoslavije je izdržala napade i osujetila planove agresora.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)