PETICIJOM ŽELI DA ZATRE I SPOMEN NA SRBE! KURTI SIŠAO S UMA: Hoće da Kosovo bude Dardanija!

Autor:

Vesti

20.12.2024

21:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Gura sumanutu ideju da su Albanci na teritoriji srpske pokrajine osnovali kraljevinu iz antičkog doba

PETICIJOM ŽELI DA ZATRE I SPOMEN NA SRBE! KURTI SIŠAO S UMA: Hoće da Kosovo bude Dardanija!

Foto: Profimedia Julien Mattia, Wikipedia

Opasnom ludilu Aljbina Kurtija nema kraja. Progon Srba mu izgleda nije bio dovoljan, već je rešio i da promeni ime pokrajine kako bi zatro svaki trag postojanja našeg naroda.

SPREMILI I ZASTAVE

Naime, u Prištini i širom Kosmeta počelo je prikupljanje potpisa da Kosovo promeni ime u Dardanija, a cilj je da se 10.000 potpisa preda skupštini nepriznate države na izjašnjavanje. S obzirom na to da Albanci nemaju nikakve veze s kraljevinom koja je postojala na jugozapadu Balkana u antičko doba, novinar iz Prištine Ramiz Seljimi je još pre dva meseca otkrio pravu pozadinu ove ujdurme.

- Promena imena u Dardaniju poslednji je korak ka suverenitetu i potpunom identitetu. Iza emotivnih diskusija, ideja o promeni imena u Dardaniju trebalo bi da postane aktuelna iz nekoliko razloga: istorijskih, političkih, kulturnih, strateških i sportskih. Novo ime ne bi bilo samo inspiracija već i ponos naroda, kao potomaka Dardanaca, drevnog naroda s Balkana. Dobra stvar je to što bi ovim putem bila bačena na kolena ideja Srbije da ponovo pripoji našu zemlju - napisao je novinar Bota sota.

Hoće da svedu Srbe na 2,3 odsto

Na Kosovu su u četvrtak objavljeni rezultati popisa održanog u aprilu i maju ove godine, prema kojoj je u pokrajini zvanično registrovano 1.602.515 stanovnika.

Rezultati su dokazali da Priština na sve načine pokušava da minimizira broj Srba i svede ih na statističku grešku. Naime, dominira muslimansko stanovništvo - čak 93,49 odsto, a pravoslavaca ima tek 2,31 odsto, odnosno samo 36.783.

Kurti je nedavno održao predizborni skup u švajcarskom gradu Krojclingenu, a u sali u kojoj se susreo s predstavnicima dijaspore, pored kosovskih i albanskih, bila je istaknuta i zastava Dardanije.

Zastavu Dardanije u upotrebu je uveo prvi kosovski predsednik Ibrahim Rugova, a aktuelna predsednica Vjosa Osmani uvela ju je 2020. u zvaničnu upotrebu, bez ikakvih formalnih odluka.

Bacili oko na Niš i Skoplje

Jedan od kosovskih udžbenika sadrži i posebnu nastavnu jedinicu "Moja domovina u davnini - Dardanija", koja ima za cilj da "dokaže" postojanje albanskog Kosova i u antičko doba. Dardanija, navodi se, prostirala se na današnjoj teritoriji Kosova i okolnih krajeva, uključujući i gradove Niš i Skoplje. Dardanija se predstavlja kao jedna od najsnažnijih država u to vreme, ne samo među ilirskim kraljevstvima već i šire, navodi autor knjige.

STAROGRČKI NAZIV

Dardanska kraljevina je naziv države koja je postojala na jugozapadnom delu Balkanskog poluostrva u antičko doba. Osnovali su je Dardanci, jedno od najznačajnijih ilirskih plemena, koje, bez ikakvog osnova i istorijske potvrde, pokušavaju da prisvoje kosovski Albanci.

Iliri je etnogeografski zajednički starogrčki naziv za sve negrčke stanovnike i plemena u severnom susedstvu Makedonije, Epira i grčkih kolonija. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading