JUSTIN MULJAO I SA ZEMLJIŠTEM NA KOPU! Sve više detalja o skandaloznim potezima Eparhije žičke (FOTO)
Prodali plac na ekskluzivnoj lokaciji ispod svake cene, a onda kupcu dali sav novac da im zida crkvu

Foto: Anastasiia Smirnova / Alamy / Profimedia,ST/Nemanja Pančić
Eparhija žička, na čijem je čelu mitropolit Justin, dala je u bescenje plac na Kopaoniku, a srozavanje cene za nekoliko miliona evra pravdali su time da će kupac sopstvenim novcem na delu tog placa podići mali hram.
Potom su dobijenim novcem počeli da zidaju crkvu na drugom delu Kopaonika, a kao izvođača radova uzeli su, verovali ili ne, firmu kupca placa. Na sve to, novac su mu isplatili avansno, i to gotovo isti iznos koji im je on prethodno dao za plac.
Tako je novac obrnuo krug, završio u istom džepu, eparhija je oštećena, a danas, osam godina kasnije, umesto dve, postoji samo jedna crkva, i to tek započeta!
Eparhija je, naime, 2017. zaključila dva sumnjiva ugovora. Jedan o prodaji zemljišta na poznatoj srpskoj planini, a drugi o izgradnji crkve. Srpski telegraf je imao uvid u oba ugovora. Prvim ugovorom, koji je zaključen 12. juna 2017, Eparhija žička - srpski pravoslavni manastir Blagoveštenje Čačak, Trnava, a koga je po punomoćju zastupao sekretar eparhije arhimandrit Damjan Cvetković, prodala je plac na Kopaoniku od 1,84 hektara Željku Živaku i Gojku Todoroviću iz Novog Sada.
OPRAVDAVANJE
Plac na ekskluzivnoj lokaciji prodat je ispod svake cene, za samo 63 miliona dinara, što je oko 538.460 evra. Primera radi, na Kopaoniku se ar kreće od 15.000 do čak 40.000 evra, što znači da je eparhija, zapravo, trebalo da uzme od 2,7 miliona do čak 7,2 miliona evra! Cena je pravdana time da će kupci na delu kupljene parcele odvojiti površinu od 0,02 hektara i tu sopstvenim sredstvima izgraditi crkveni hram, površine 30 metara kvadratnih. Rok za podizanje hrama, koji bi potom predali eparhiji, jeste dve godine.
Prodaju ovog zemljišta morao je da odobri Patrijaršijski upravni odbor SPC, što je i učinio ranije, 16. marta 2017, a to je za predsednika odbora potpisao episkop raško-prizrenski Teodosije.
U odluci ovog tela SPC navodi se da se novac od prodaje parcele, svih 63 miliona dinara, mora upotrebiti za izgradnju hrama ili parohijskog doma na Kopaoniku.
I tu dolazimo do drugog ugovora, ugovora o građenju (druge) crkve na Kopaoniku na drugom crkvenom zemljištu (u blizini hotela "Grand"). Ovaj ugovor je zaključen nepunih mesec dana posle prvog ugovora, 6. jula 2017, a posao izgradnje crkve dobila je firma "Jollykop-Koloris" doo Kopaonik. Međutim, sledi zanimljiv obrt. Vlasnik i direktor ove firme je Željko Živak, čovek koji je i kupio plac od eparhije samo mesec dana ranije po smešnoj ceni. I novac za izgradnju crkve, ceo iznos, uplaćen mu je avansno pre otpočinjanja radova!
- Cena izvođenja radova i materijala za izgradnju objekta čini sastavni deo ovog ugovora do iznosa: 61.500.000 dinara - navodi se u ugovoru, kao i da je rok za završetak radova 24 meseca od dana uvođenja u posao.
Željko Živak se javio, ali izbegao da iznese detalje
Željko Živak u razgovoru za naš list tvrdi da su oni podigli jednu crkvu, i to od 250 kvadrata, ali kada smo pitali za detalje, nije bio raspoložen za razgovor.
Na pitanje zašto nisu podigli crkvu od 30 kvadrata, što su on i Todorović bili u obavezi da učine sopstvenim sredstvima, jer su zato dobili plac po nižoj ceni, Živak je rekao:
- Kako nismo, jesmo. I to crkvu od 250 kvadrata.
Međutim, na opasku da pojasni kako su crkvu od 250 kvadrata smestili na 0,02 hektara, Živak je rekao da nije tako i da je podignuta crkva u centru.
Konačno, da pojasni koliko su crkvi podigli, jer je trebalo dve, jednu svojim sredstvima, druga im je plaćena, on je ponovio:
- Jednu crkvu u centru.
Potom je prekinuo razgovor rečima: "Pišite šta hoćete" i "Ej, nemojte vi tu meni".
Tako je sav novac od prodaje placa, sav novac koji su Živak i Todorović platili crkvi, na kraju opet završio kod Živaka u džepovima. Ono što dodatno budi sumnju jeste i da firma "Jollykop-Koloris" doo Kopaonik i nije registrovana za gradnju, već za trgovinu na malo metalnom robom, bojama i staklom u specijalizovanim prodavnicama!
I kakva je situacija na terenu osam godina od potpisivanja ovih skandaloznih ugovora - na parceli koju su kupili Živak i Todorović nema crkve koju su bili u obavezi da podignu, a druga crkva, za koju su dobili novac da je naprave, započeta je, ali ne i završena!
BLOKADA OD 2022.
Prema našim informacijama, eparhija nije tužila ni firmu ni fizička lica za nepoštovanje prvog ugovora. Mada, pitanje je i šta bi uspeli da urade jer je firma, prema podacima Narodne banke Srbije, u neprestanoj blokadi od oktobra 2022. i to za iznos od 7.570.620,41 dinar.
Srpski telegraf poslao je pitanja Eparhiji žičkoj i episkopu raško-prizrenskom Teodosiju, koji je u martu 2017. potpisao odluku patrijaršijskog upravnog odbora u ime predsednika odbora (patrijarha) da se dozvoli prodaja zemljišta Eparhiji žičkoj. Međutim, ni jedni ni drugi nisu odgovorili.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)