SVE SE MENJA I NA BALKANU: Povratak republikanskog predsednika u Belu kuću doneće promene i u našem regionu

Autor:

Vesti

14.12.2024

20:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Odnosi Beograda i Prištine su najveće bure baruta, a Tramp će isprobati svoj stari recept ekonomija pre politike

SVE SE MENJA I NA BALKANU: Povratak republikanskog predsednika u Belu kuću doneće promene i u našem regionu

Foto: Tanjug/AP, Tanjug

Čim se 20. januara Donald Tramp vrati u Belu kuću, ništa više neće biti isto. U samoj Americi, celom svetu, pa i u Evropi i, što nas najviše zanima, na Balkanu.

To je, uostalom, najavio Ričard Grenel, govoreći na jednoj od konvencija Republikanske stranke, kada je istakao da će fokus nove administracije biti na zapadnom Balkanu mnogo više nego što je to sada slučaj. A njemu treba verovati, s obzirom na to da je čovek od najvećeg Trampovog poverenja i jedan od njegovih najbližih saradnika, nevezano za to koju funkciju formalno obavlja.

BIZNISMEN

Za početak, kako kažu dobro upućeni, Tramp će bez ikakve sumnje primeniti svoj stari princip koji glasi: ekonomija, pa sve ostalo.

Odnosi s Pekingom i Moskvom

Jedan od naših sagovornika ukazao je i na veoma zanimljivu stvar, a koju mnogi, u svojim analizama, često smetnu s uma. Reč je o nespornoj činjenici da Beograd ima sjajne odnose s Kinom, a oni su i s Rusijom na dobrom nivou, pošto Srbija praktično jedina u Evropi nije uvela sankcije Moskvi. Tako bi, primećuje diplomata s kojim smo razgovarali, Srbija mogla da bude spona između velikih koje dele razlike, nekad nepomirljive, ali u mnogo slučajeva i one koje mogu da se prevaziđu u interesu svih.

- Reč je o tome da Tramp, kao biznismen, vidi ekonomiju kao dobar način da se reše ili ublaže čak i oni problemi koji izgledaju nerešivi. Upravo je tim putem krenuo kada su Beograd i Priština potpisali u Beloj kući Vašingtonski sporazum, međutim, Tramp nije ponovo izabran, pobedio ga je Džozef Bajden, te nije dobio priliku da do kraja sprovede svoj koncept - kaže jedan od naših sagovornika diplomata i nastavlja:

- I Bajdenova administracija je mnogo polagala na ekonomiju, vidimo to i po ekonomskoj saradnji Srbije i SAD, koja je bolja nego ikada, međutim, Tramp još više insistira na tome i političke probleme i izazove često stavlja u drugi plan i insistira da se kroz ekonomsku saradnju polako vremenom dođe i do rešavanja političkih problema. Kad sve ovo govorim, prevashodno mislim na ono što je trenutno najveće goruće pitanje u regionu, a to su odnosi Beograda i Prištine.

Mnogo toga zavisi od ishoda rata u Ukrajini, šef Bele kuće već povukao konkretne poteze

Svaka procena budućih odnosa u Evropi, svetu, pa i na Balkanu, jednačina je s mnogo nepoznatih bez znanja o tome kako i kada bi mogao da se okonča, makar privremeno, rat u Ukrajini. Iako je Donald Tramp svojevremeno obećao da će, kad dođe na vlast, za 24 časa zaustaviti taj krvavi sukob koji je odneo na stotine hiljada života, pitanje je da li će to tako moći i da uradi.

Tačnije, nije pitanje, jer je svima jasno da je za 24 časa taj rat nemoguće zaustaviti. Ipak, čini se da se pomaljaju neka zrnca nade, s obzirom na to da se retorika i Kijeva i Moskve donekle promenila otkako su proglašeni rezultati američkih predsedničkih izbora. Tramp, otkako je pobedio, nije davao toliko optimističke izjave kao tokom kampanje, ali je u više navrata obavio razgovore vezane za rat u Ukrajini. Između ostalog i s francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i prvim čovekom Ukrajine Volodimirom Zelenskim pre nekoliko dana na svečanoj ceremoniji otvaranja obnovljene katedrale Notr-dam u Parizu.

S druge strane, pojedini državnici poput mađarskog premijera Viktora Orbana i turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana razgovarali su sa šefom Kremlja Vladimirom Putinom.

Nešto se, dakle, očigledno iza brda valja...

Kako naši sagovornici uočavaju, sličan pristup problemima ima i srpski predsednik Aleksandar Vučić. I za Vučića je ekonomija pitanje svih pitanja i mnogo puta je isticao da samo ekonomski jaka država može efikasno da odgovori na sve pretnje. Jer, bez jake ekonomije nema, u krajnjem slučaju, ni jake vojske.

Što se nas tiče, posebno je važan dobar odnos Donalda Trampa s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. Jer, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Orban su lični prijatelji i to je faktor koji bi mogao da nam donese mnogo dodatnih benefita.

Pet ključnih tačaka

1. Oživljavanje Vašingtonskog sporazuma
2. Ekonomija na prvom mestu, sve više američkih investicija u Srbiji
3. Širenje "Otvorenog Balkana"
4. Srbija se približava bloku država koji Tramp pravi unutar EU
5. Rešenje problema Kosova mora biti kompromis, ne može neko dobiti sve, a neko ništa

- Nije tajna da Tramp želi da napravi, ili podrži, kako god hoćete, unutar Evropske unije jednu grupu zemalja, čija se politika u velikoj meri razlikuje od takozvane mejnstrim politike Brisela. Jedan od nosilaca tog projekta svakako bi bio i Orban, što bi svakako znatno približilo Srbiju tom bloku, koji će u Vašingtonu uživati poseban status. Pa zašto ne reći i privilegije - objašnjava jedan od naših sagovornika.

Bolton ponovo pomenuo razmenu teritorija

Bivši američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton izjavio je da bi dolaskom Donalda Trampa na vlast mogla i da se obnovi ideja razmene teritorija između Beograda i Prištine. O razmeni teritorija govorilo se dosta tokom prethodnog mandata Donalda Trampa, a Bolton za prištinski portal Teve1 kaže da mu je tu ideju predstavio bivši britanski premijer Toni Bler.

- Ideju o teritorijalnoj razmeni između Kosova i Srbije prvi mi je predložio bivši premijer Velike Britanije Toni Bler. Zatim sam po tom pitanju razgovarao s Aleksandrom Vučićem i Hašimom Tačijem. Mislio sam da je ta opcija u interesu stabilnosti na Balkanu da se pronađe rešenje za nedovršene sukobe, rekao je on.

Dodaje da je za ideju razmene teritorija potrebna spremnost i Beograda i Prištine, ali da smatra da je to opasnost za druge zemlje u regionu.

- Ne može se očekivati samo od Sjedinjenih Američkih Država da će rešiti probleme. Moje pitanje je da li su Kosovo i Srbija dovoljno opredeljeni da prevaziđu svoje probleme - zaključio je Bolton.

JAČA PODRŠKA

Kada je reč o regionu koji uglavnom nazivaju zapadnim Balkanom, jasno je da će glavni američki cilj biti odvajanje regiona od uticaja Rusije, pa i Kine, u što većoj meri. Sve će, naravno, biti uslovljeno brzinom i modalitetom rešavanja rata u Ukrajini, pa je to već priča za sebe. Međutim, ono što je sigurno jeste da će Vašington dati dodatni vetar u leđa projektu "Otvoreni Balkan", te da će se u odnosima Beograda i Prištine insistirati mnogo više na principu kompromisa o kojem je više puta govorio i Vučić, što znači da ne može da bude tako da jedna strana dobije sve, a druga ništa. Ili, što bi rekao predsednik Srbije, obe strane moraju biti podjednako nezadovoljne.

- Ne treba imati iluzije da će poništiti priznanje lažne države Kosovo jer to svakako neće, ali odnos prema ovom delu sveta biće u dobroj meri resetovan - objasnio je jedan od diplomata s kojima je Srpski telegraf razgovarao.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading