OGLASILA SE NARODNA BANKA SRBIJE! Danas promene u menjačnicama!
Dinar je prema evru ostao nepromenjen u odnosu na period pre mesec dana, kao i na godišnjem nivou, dok je od početka godine oslabio za 0,1 odsto.

Foto: pexels.com
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće danas 117,1777 dinara, što predstavlja neznatnu promenu u odnosu na prethodni dan, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Dinar je prema evru ostao nepromenjen u odnosu na period pre mesec dana, kao i na godišnjem nivou, dok je od početka godine oslabio za 0,1 odsto.
Indikativni kurs dinara u odnosu na američki dolar danas je viši za 0,4 odsto i iznosi 108,2173 dinara za jedan dolar. Kurs dinara prema dolaru ojačao je za 3,9 odsto u odnosu na pre mesec dana, na godišnjem nivou za 0,4 odsto, a od početka godine za 3,9 odsto. ЈМУ Радио-телевизија Војводине
Prema podacima NBS-a, dinar je u 2024. godini zabeležio najmanju vrednost prema evru 25. februara, kada je srednji kurs iznosio 117,2372 dinara za evro, dok je najveću vrednost dostigao 10. januara, sa kursom od 117,0479 dinara za evro. pink.rs+1Biznis Kurir+1
Stabilnost kursa dinara prema evru rezultat je kontinuiranih aktivnosti Narodne banke Srbije na deviznom tržištu, uključujući intervencije kupovinom i prodajom deviza, u cilju očuvanja stabilnosti domaće valute. U proteklom periodu, NBS je intervenisala na deviznom tržištu kako bi ublažila prekomerne kratkoročne oscilacije kursa i obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta.
Pored toga, devizne rezerve Srbije su na stabilnom nivou, što dodatno doprinosi očuvanju stabilnosti kursa dinara. Prema poslednjim dostupnim podacima, bruto devizne rezerve NBS iznosile su 16,5 milijardi evra, što omogućava pokrivenost uvoza robe i usluga u periodu od oko pet meseci.
Analitičari ističu da je stabilnost kursa dinara prema evru važna za očuvanje makroekonomske stabilnosti zemlje, jer doprinosi predvidljivosti poslovnog okruženja, stabilnosti cena i poverenju investitora. Očekuje se da će NBS nastaviti sa politikom očuvanja stabilnosti kursa, uz praćenje globalnih ekonomskih kretanja i prilagođavanje monetarne politike u skladu sa domaćim i međunarodnim izazovima.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)