DOK SE PRAZNE RAFOVI U AMERICI, KINA RADI PUNOM PAROM! Znakovi upozorenja blinkaju za SAD, poljoprovrednici i energetske kompanije u problemu
Trampove carine na kinesku robu iznose i do 145 procenata, a povećane su i lučke takse za kineske brodove. Rani je za zaključke, ali znakovi upozorenja bljeskaju crveno za SAD.

Foto: Rawf8 / Alamy / Profimedia,Tannjug/AP/Alex Brandon
Za koji dan trgovinski rat ili rat carinama obeležiće mesec dana i, prema svim dosadašnjim parametrima, Amerika je ta koja gubi! Činjenica je da povećanje carina na izvoz utiče na usporavanje kontejnerskog saobraćaja između dve najveće svetske ekonomije, ali dok Americi prete prazni rafovi, Kina radi punom parom. Naime, od početka Trampovog carinskog rata, teretne pošiljke iz SAD su naglo pale, javljaju mediji, a prete i nestašice već u narednih dvadesetak dana.
Naime, izvršni direktori najvećih američkih trgovačkih lanaca Walmart, Target i Home Depot posetili su Belu kuću da bi preneli jasno upozorenje: carine na kinesku robu dovešće do "praznih rafova" ako se politika hitno ne promeni već u naredne dve nedelje! Kako prenose američki mediji, mnogi trgovci i proizvođači imaju određene zalihe u skladištima koje im trenutno omogućavaju da lakše prebrode poremećaje, ali te zalihe mogu potrajati samo neko vreme, upozoravaju. Nakon toga, trgovci će se suočiti s izborom: da plate carine i preuzmu dodatni trošak, prebace trošak na potrošače ili prestanu da kupuju robu iz Kine i prihvate nestašice na rafovima.

Foto: Tanjug/AP
Upozoravajući signali već bljeskaju crveno, ali na strani SAD, pišu strani mediji. Podaci američkog ministarstva poljoprivrede pokazuju da je izvoz soje - najvećeg američkog poljoprivrednog proizoda - dramatično pao u razdoblju od 11. do 17. aprila, prvoj punoj sedmici izveštavanja o Trampovoj najavi tarifa za Kinu. Do 17. aprila neto prodaja američke soje pala je 50 posto u poređenju s prethodnom sedmicom. To je uzrokovano padom od 67 posto sedmičnog izvoza soje u Kinu, koja je donedavno bila najveće američko izvozno odredište za tu mahunarku.
Prema Pjerđusepeu Fortunatu, vanrednom profesoru ekonomije na Univerzitetu Nešatel u Švajcarskoj, kineske tarife teško će pogoditi američke poljoprivrednike, neki bi čak mogli da propadnu, ali i dodao da će svi sektori izloženi Kini biti pod pritiskom. Godine 2023. SAD je izvezao naftu, plin i ugljen u Kinu u vrednosti od otprilike 15 milijardi dolara. Gubitak tog tržišta pogodio bi američke energetske kompanije.
OKOLO NAOKOLO
S druge strane, Kina je pronašla način da zaobiđe drakonske američke carine. To podrazumeva korišćenje takozvane sive trgovine, koja podrazumeva preusmeravanje robe kroz zemlje s niskim carinama poput Vijetnama, Meksika ili Malezije da bi se prikrilo njihovo kinesko poreklo i time smanjile američke uvozne carine. Tamo se obavlja finalna proizvodnja, montaža, obrada, prepakivanje ili preoznačavanje da bi se kvalifikovala kao roba poreklom iz te zemlje, a ne iz Kine.
VEĆ POPUŠTA
Većina ekonomista i dalje je skeptična hoće li Tramp postići svoje ciljeve. Američki predsednik je pre nekoliko dana i spomenuo mogućnost postizanja trgovinskog sporazuma s Kinom, te da će se njegove tarife Kini "značajno smanjiti" u bliskoj budućnosti.
Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije kaže da je glavni cilj da se kroz diplomatski aktivnost dođe do novih rešenja.
- Glavna Trampova odlika je da kreće sa oštrim uslovima pa da ih onda ublažava. Kina se dobro drži za sada, ali po obe strane ne verujem da je ovo održivo na duge staze, već da će se naći neko rešenje koje će dovesti do novog stanja - ocenjuje Miletić.
Foto: Tanjug/Tanja Valić
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)