OTKAZ VIŠE PRODUŽAVA ŽIVOT NEGO OSTAVLJANJE PUŠENJA: Sada je i naučno dokazano - POSAO JE OPASNIJI OD CIGARETA

Autor:

Biznis

30.04.2025

18:16

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Stres na poslu može da skrati životni vek.

OTKAZ VIŠE PRODUŽAVA ŽIVOT NEGO OSTAVLJANJE PUŠENJA: Sada je i naučno dokazano - POSAO JE OPASNIJI OD CIGARETA

Foto: shutterstock

Šećer skače i zbog stresa na poslu

Studija koju su sproveli dr Džefri Pferer sa Stenforda i dr Džoel Go sa Harvarda, a objavljena u časopisu Behavioral Science & Policy, otkriva da stres vezan za posao može ozbiljno narušiti zdravlje i čak skratiti životni vek, prenela je instagram stranica words_worth_billions.

Analizom 228 prethodnih istraživanja, naučnici su identifikovali ključne faktore koji doprinose lošem zdravlju zaposlenih - dugi radni sati, nedostatak kontrole na radnom mestu i nesigurnost posla. Prema nalazima, nesigurnost radnog mesta povećava verovatnoću lošeg zdravstvenog stanja za 50%, visoki zahtevi na poslu povećavaju rizik od bolesti za 35%, dok dugi radni sati povećavaju rizik od smrti za gotovo 20%.

Iako autori ne prave direktno poređenje, ističu da su rizici po zdravlje iz toksičnog radnog okruženja slični, pa čak i ozbiljniji od izloženosti pasivnom pušenju - u nekim slučajevima štetniji i od samog pušenja.

Zaključak je jasan: poboljšanje uslova rada ili promena karijere ne utiču samo na mentalno zdravlje - već mogu biti ključni za dugoročno očuvanje života.

Kako sačuvati zdravlje na poslu?

Očuvanje zdravlja na poslu počinje prepoznavanjem i postavljanjem ličnih granica. To podrazumeva redovno pravljenje pauza tokom radnog dana, izbegavanje prekovremenog rada kad god je moguće, kao i vežbanje asertivne komunikacije kada su zahtevi nadređenih nerealni. Takođe, važno je uložiti napor u organizaciju radnog vremena i prioriteta, kako bi se smanjio osećaj haosa i konstantne hitnosti koji često prate savremeno radno okruženje.

Pored toga, negovanje psihofizičkog zdravlja van radnog mesta igra ključnu ulogu. Redovno kretanje, kvalitetan san, zdrava ishrana i održavanje društvenih veza pomažu telu i umu da se regenerišu. U situacijama kada stres postane previše intenzivan i trajan, razgovor sa stručnjakom – psihologom ili psihoterapeutom – može biti dragocen korak ka očuvanju celokupnog zdravlja i pronalaženju održivih strategija za suočavanje sa pritiscima na poslu.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading