"VAŠ NEDOSTATAK INVESTICIJA NIJE NAŠA GREŠKA"! Ostale članice EU odbrusile Nemačkoj, ovome se niko nije nadao!

Autor:

Biznis

19.12.2024

13:05

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Jasna poruka poslata Nemačkoj.

"VAŠ NEDOSTATAK INVESTICIJA NIJE NAŠA GREŠKA"! Ostale članice EU odbrusile Nemačkoj, ovome se niko nije nadao!

Foto: Shutterstock

Nemački zakon koji ograničava zaduživanje vlade, poznat kao „kočnica duga“, odgovoran je za nedostatak investicija u zemlji, smatra evropski komesar za ekonomiju Valdis Dombrovskis. On je odbacio tvrdnje nemačkih političara da su pravila Evropske unije stroža od nemačkog zakona, što je postalo tema rasprave pred izbore 23. februara, na kojima se očekuje da će kancelar Olaf Šolc izgubiti vlast, prenosi portal Politiko.

Dombrovskis je na konferenciji za novinare u Strazburu izjavio da domaća „kočnica duga“ može postavljati strože fiskalne zahteve Nemačkoj nego novi okvir ekonomskog upravljanja EU. Pritisak raste na lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Fridriha Merca, koji bi mogao biti sledeći nemački kancelar, da ublaži ograničenja potrošnje. Iako je ponekad otvarao mogućnost za reforme, zvanični stav njegove stranke ostaje da se pridržavaju fiskalnih pravila. Iz CDU ponavljaju da "dugovi danas znače povećanje poreza sutra".

S druge strane, Socijaldemokratska partija (SPD) i Zeleni, koji su deo vladajuće koalicije, podržavaju drastičnije promene u pravilima koja ograničavaju razliku između potrošnje i prihoda na svega 0,35% BDP-a, a izrečeno ne važi za vanrede okolnosti. Fiskalno konzervativna Slobodna demokratska partija (FDP) se protivi bilo kakvim promenama i smatra da bi ukidanje kočnice duga bilo besmisleno, jer bi pravila koja postavlja EU i dalje zahtevala smanjenje potrošnje.

Republika

Foto: AP/ Christophe Gateau

Angela Merkel

Bivša kancelarka Angela Merkel, koja je 2009. godine uvela "kočnicu duga" u nemački ustav, nedavno je podržala njenu reformu kako bi se omogućila veća ulaganja. Čak je i sam Dombrovskis naglasio da je to odluka koju Nemačka mora doneti, ukazujući na istraživanje u kojem se analizira neusaglašenost između visokih prihoda od izvoza i slabih domaćih investicija.

Novi fiskalni okvir EU daje zemljama više vremena za obuzdavanje potrošnje, ali postavlja godišnje ciljeve za smanjenje duga i deficita, što je posebno bilo uvedeno na insistiranje Kristijana Lindnera, lidera FDP i bivšeg ministra finansija. Nemačka, kao najveća ekonomija EU, bila je jedna od devet zemalja koje su stavljene pod okrilje procedure za regulisanje makroekonomske neravnoteže.

Iako Nemačka ima konkurentan izvoz, Dombrovskis je istakao da se u zemlji suočavaju sa nedostatkom ulaganja u privredu, te je Evropska komisija dosledno preporučivala Nemačkoj da poveća javne i privatne investicije kao mogući vid rešenja.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading