KRAJ JEDNE ERE! Klaus Švab podneo ostavku sa svih funkcija u Svetskom ekonomskom forumu
U 88. godini života, shvatio je da je vreme za povlačenje

Foto: Printscreen/Instagram/buducnostsrbijeav
Nakon više od pola veka na čelu Svetskog ekonomskog foruma (WEF), Klaus Švab se povlači sa svih funkcija u organizaciji koju je i osnovao. WEF je saopštio da Švab, koji ulazi u 88. godinu života, napušta pozicije predsednika i člana Upravnog odbora, čime se formalno završava njegovo decenijsko vođstvo koje je Forum oblikovalo u jednu od najuticajnijih globalnih platformi.
- Kako ulazim u svoju 88. godinu, odlučio sam da se povučem - naveo je Švab u poruci upravi. Njegova ostavka prihvaćena je na vanrednoj sednici Upravnog odbora održanoj u nedelju, a za vršioca dužnosti imenovan je dosadašnji potpredsednik Peter Brabek-Letmate.
Upravni odbor formirao je i specijalni komitet koji će nadgledati proces izbora novog lidera, koji treba da predvodi Forum u narednu fazu – u trenutku kada globalna ekonomija ulazi u novo, kompleksnije poglavlje, sa sve dubljim tenzijama između javnog interesa i korporativnog uticaja.
Globalni simbol javno-privatnog partnerstva
Švab je osnovao Forum 1971. godine pod imenom Evropski menadžment forum, sa vizijom platforme koja okuplja ključne aktere iz sveta politike, biznisa, nauke i civilnog društva. Od tada, Davos – gde se svake godine održava najprepoznatljiviji događaj Foruma – postao je sinonim za globalnu elitu i mesto gde se, barem u teoriji, raspravlja o budućnosti sveta.
Foto: Predsedništvo Srbije
U saopštenju povodom njegovog odlaska, Upravni odbor nazvao je Švaba „arhitektom najvažnije svetske platforme za dijalog i napredak“ i izrazio „duboku zahvalnost za njegovih 55 godina neumornog vođstva“.
Danas WEF okuplja niz najuticajnijih figura iz sveta ekonomije i politike – od Kristaline Georgijeve i Kristin Lagard, do predsednika Svetske banke Ađaja Bange i indijskog industrijalca Mukeša Ambanija.
Nasleđe i kontroverze
Tokom decenija, Švab je gurao unapred ideju kapitalizma zainteresovanih strana, odnosno višestakeholderskog pristupa, koji zagovara da kompanije ne treba da rade samo u interesu akcionara, već i šire zajednice. Bio je i jedan od prvih koji su ukazivali na značaj Četvrte industrijske revolucije, koncept koji je detaljno razradio u istoimenoj knjizi iz 2016. godine.
Ipak, kritičari često ukazuju da je Forum, uprkos deklarativnim ciljevima, postao sinonim za zatvorene krugove moći, gde se budućnost sveta kroji iza zatvorenih vrata i bez demokratske kontrole. Švabov stil vođenja i uticaj koji je lično imao na svetske lidere često su bili predmet javne sumnje i teorija zavere, koje je WEF više puta demantovao.
Impresivna biografija i priznanja

Foto: Kilian J. Kessler / imago stock&people / Profimedia
Švab je rođen 1938. u Nemačkoj, obrazovan na prestižnim univerzitetima u Evropi i SAD, sa doktoratima iz inženjerstva i ekonomije, kao i Masterom iz javne uprave sa Harvarda. Bio je profesor poslovne politike u Ženevi više od tri decenije, a zajedno sa suprugom Hilde, osnovao je i Fondaciju za socijalno preduzetništvo, Forum mladih globalnih lidera i Global Shapers zajednicu.
Nosilac je brojnih odlikovanja i priznanja, uključujući najnoviju nagradu za životno delo koju mu je 2024. dodelila Konfederacija indijske industrije.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)