RUKA SVECA DARUJE DECU: Mileševa čuva jedino što je spaseno od moštiju najznačajnije istorijske figure sroske države i crkve
Majka je Svetog Savu rodila kad joj je bilo gotovo 50 godina, a danas se u manastiru isceljuju bračni parovi bez potomstva
Leva šaka Svetog Save čudom je spasena kad su Turci spalili njegove mošti na Vračaru 1595. i nalazi se u Mileševi. Mnogi vernici svedoče da su molitvama nad rukom Svetog Save bili isceljeni, a ponajviše bračni parovi koji dugo nisu mogli da dobiju potomstvo. Baš kao što su se roditelji sveca, veliki župan Nemanja i Ana dugo molili da dobiju treće dete, pa ga je majka rodila kad je imala gotovo 50 godina, što je u 12. veku bilo toliko čudesno da se danas ne može ni zamisliti.
ČUDESNO DETE
Svedočanstvo o ovom čudu ostalo nam je u "Žitiju Svetog Save" Teodosija Hilandarca. On je zapravo preradio žitije monaha Domentijana, koji je bio savremenik Svetog Save, te je ono dostoverno.
On je dalje opisao kako su se roditelji obradovali najmlađem sinu i proslavili Boga, koji nije prezreo njihove molitve. Na krštenju su mu dali ime Rastko da brzo raste i kad je dete ojačalo, dali su ga da se uči svetim knjigama. Teodosije je pisao da su Rastkovi roditelji osećali natprirodnu, bezmernu ljubav prema njemu i gledali ga nesitom dušom.
NAJBOLJI MEĐU BRAĆOM
- Velmože njihove govorile su da će on biti najbolji među braćom svojom. Bejaše on dete blagoobrazno i veselo dušom, i napredovaše u učenju i izazivaše divljenje svojim razumom u detinjem uzrastu, tako da su svi govorili: "Ovo će biti neko novo znamenje" - napisano je u žitiju.
Majka najvećeg srpskog svetitelja, Ana, bila je grčkog porekla, a Rastko je briljantno naučio njen jezik, što će mu poslužiti u diplomatskim naporima na osamostaljivanju Srpske crkve i jačanju države. Rođena je 1125. kao ćerka vizantijskog cara Romana Četvrtog Diogena. Princeza Ana se oko 1150. venčala s velikim srpskim županom Stefanom Nemanjom, kojem je u ranim godinama braka rodila sinove Vukana i Stefana Prvovenčanog, prvog srpskog kralja iz dinastije Nemanjića.
KANONIZOVANA S MUŽEM
Dvojica njenih sinova, Rastko, kasnije u monaštvu Sava, i Stefan Prvovenčani, kao i suprug župan Stefan, odnosno Simeon, kanonizovani su kao svetitelji celokupne pravoslavne crkve. Kad joj je bila 71 godina, na Blagovesti, 25. marta 1196. zajedno sa suprugom primila je monaški čin i uzela ime Anastasija, posle čega se povukla u Manastir Presvete Bogorodice u Kuršumliji blizu Toplice. Sveti Sava je otišao na Svetu Goru četiri godine ranije i ona ga više nije videla u ovozemaljskom carstvu. Mirno je usnula u Gospodu 21. juna 1200, samo četiri meseca nakon upokojenja supruga.
SAVA JE U DETINJSTVU IZAZIVAO DIVLJENJE RAZUMOM I SVI SU GOVORILI: "OVO ĆE BITI NEKO ZNAMENJE"
Što je odneto, mora da se vrati
Ktitor Manastira Mileševa bio je kralj Stefan Vladislav, sinovac Svetog Save, koji je tu i sahranjen. Vernici često znaju da kažu da ono što je iz Mileševe odneto u ovu svetinju mora biti i vraćeno. Tako su iz priprate manastira 1595. Turci odneli mošti Svetog Save, ali je leva ruka svetitelja spasena i vraćena. Čuva se u oltaru manastira i iznosi na poklonjenje vernicima.
Na šaci nedostaje mali prst, a Bugari kažu da je car Asen tražio da u Trnovu, gde je svetitelj umro i odakle su prenete mošti, ostane barem prst. Prema nekim svedočanstvima, mali prst je 1680. prenesen u Peć i čeka da oslobodioci dođu po njega i vrate ga.
U riznici Manastira Mileševa čuva se i arhiepiskopsko žezlo Svetog Save, jedini lični predmet koji je sačuvan. Napravljeno je od pozlaćenog srebra, optočeno poludragim kamenjem, a u glavi se nalazi gorski kristal. Neko vreme žezlo se nalazilo u Manastiru Svete Trojice kod Prijepolja, ali je vraćeno.
Pitom, visok i u mladosti zlatne kose
Na osnovu likovnih prikaza, savremeni naučnici zaključuju da je Sveti Sava bio visokog rasta, širokih, malo spuštenih ramena, izduženog lica s visokim čelom, skoro orlovskim nosom, tankim usnama i očima koje zrače svetlost.
Kod Teodosija je zapisano da je Sava u mladosti imao "lepotu lika i čistotne svetle zlatozarne vlasi". Međutim, zbog strogog monaškog života, kako zapisa Teodosije "neiscelivo je oboleo". U spisima je Sveti Sava opisivan kao čovek koji je bio rečit i ubedljiv, ali i jake, uporne volje, osećajan i pitomog karaktera.
Činjenice
O SVETOM SAVI
- 1175. rođen je Rastko Nemanjić
- 1192. se zamonašio i uzeo ime Sava
- 1198. počeo obnovu Hilandara
- 1203. rukopoložen za arhimandrita
- 1219. izdejstvovao autokefalnost Srpske crkve
- 1229. prvi put obišao Svetu zemlju
- 1234. krenuo na drugo putovanje
- 1236. preminuo u Bugarskoj
- 1241. mošti prenete u Mileševu
- 1595. Turci spaljuju mošti svetitelja
Molitva Nemanje i Ane za potomkom
"Daj nam, po tvojoj dobroti,
da dobijemo još jedno muško čedo,
koje će biti uteha duši našoj
i tobom naslednik naše države
i žezal starosti naše,
na koga ćemo položiti ruke i počinuti..."
MOLITVA VLADIKE NIKOLAJA NA PUTU ZA LOGOR SMRTI
Da se srpski narod oboži, složi i umnoži
Putujući za logor smrti Dahau, episkop Nikolaj Velimirović Žički na praznim listovima jevanđelja napisao je molitvu Svetom Savi.
"Svetitelju, oče naš Savo, moli Boga za nas: da se srpski narod oboži, složi i umnoži. Ti, koji si angelski živeo, apostolski propovedao i mučenički se borio i stradao, čuj danas usklike male srpske dece u Otadžbini i po celom svetu.
Tebi, duhovniče, koji si bio prvi ureditelj srpske crkve i ujedinitelj srpskog naroda, mole Ti se danas sveštenici srpski, izmučeni i napaćeni, po razorenim hramovima i po spaljenim zadužbinama Tvojim, po opustošenim selima i opustelim gradovima: ne ostavi nas, oče naš duhovni, no umoli blagog Hrista, da nam oprosti nemar naš i nemoć našu te nas sve oboži, složi i umnoži.
Tebi koji si blagoslovio i krunisao prve kraljeve srpske u Žiči i koji si na hrišćanskom temelju utvrdio kraljevinu srpsku. Savo premudri, isprosi oproštaj i milost rodu Tvome, te da se oboži, složi i umnoži.
Tebi se mole bezbrojne matere srpske nad svežim grobovima svojih sinova i kćeri: Savo Sveti, roditelju naš duhovni, moli Hrista milostivoga, da deca naša, pokošena pre vremena kao neuzrelo žito, budu tamo gde si ti, u nebesnoj velikoj Srbiji, u raju sladosti, gde se ne zna za bolest, muku i smrt, i da se preostatak Srba na zemlji oboži, složi i umnoži.
Tebi koji si bio neustrašivi pobornik pravde Božije i dobre volje među ljudima i narodima i borac protiv svake laži i nasilja, mole se danas srpski vojnici i vojenačalnici: pomozi nam, Sveti oče Savo, sa svom Nebesnom Srbijom, pomozi da istrajemo do kraja na putu koji vodi u život večni; kome si nas Ti kao Hristov učenik naučio i pomozi da se svi Srbi obože, slože i umnože.
Tebi, narodoljupče, na današnji Tvoj dan peva Ti pohvale sav srpski narod, potišten, ponižen, ostavljen od ljudi, neopran od krvi svoje, jecajući u ranama po bolnicama i tamnicama, na zgarištima svojih domova, po gorama i zbegovima, po kulačama i pešterama uzdiže Ti molitve: ne zaboravi nas Savo, putevoditelju naš no isprosi milost u Svevišnjeg Boga, da upokoji i proslavi milione novomučenika vere Tvoje i poštenja Tvoga, braće i dece naše, a nas preostale na zemlji da oboži, složi i umnoži.
Tebi evo uzdižemo srca i molimo Ti se: kao dostojni i uvenčani Svetac naš moli sa prečistom Bogorodicom i svim Svetim Hrista Boga za nas da se obožimo, složimo i umnožimo."
Amin. U Beču 27. januara 1945.
VLADIKA NIKOLAJ: ČUJ USKLIKE MALE SRPSKE DECE U OTADŽBINI I PO CELOM SVETU
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)