VELIKI VASKRŠNJI INTERVJU: EPISKOP BIHAĆKO-PETROVAČKI SERGIJE: "Hoće da nam slome državu, ALI U TOME NEĆE USPETI"!
Ukoliko neko želi vlast menjati ulicom, to znači da nema podršku u narodu.

Foto: Tanjug
Aleksandar Vučić je predsednik koji celokupan srpski narod gleda kao jednu organsku celinu, prekodrinske Srbe je mnogo zadužio, i mi to cenimo, kaže u intervjuu za Srpski telegraf vladika bihaćko-petrovački Sergije.
U prazničnom intervjuu vladika govori i o uvlačenju SPC u dnevnopolitičku arenu, protestima i blokadama...
- Turbulentni su dani za srpski narod, gde god da živi. Protesti i blokade u Srbiji, napadi na samu bit Republike Srpske, ugrožavanje svih mogućih prava naših sunarodnika na Kosovu i Metohiji... Kako da se nosimo s tim, šta je najbolji odgovor?
- Nije ovo ni prva ni poslednja neprilika u kojoj smo se našli. Jedno je sigurno, nadživećemo i ove nedaće i iz njih izaći jači. Nevolje, koliko god ih ne volimo, vrlo često pokažu da smo snažniji nego što mislimo da jesmo. Zato je važno izdržati, pokazati svoje najbolje lice i činiti ono što je u našoj moći. Drugog puta nemamo niti nam treba. Na kraju, nije toliko važno šta nas je snašlo, već kako ćemo se nositi s tim. Dok je nevolja, dotle nas Gospod ljubi. Kroz nevolje, teške dane i krizne momente spoznajemo svoju snagu, trudeći se da budemo i bolji i jači nego što jesmo. Teške prilike stvaraju jake pojedince, a baš takvi ljudi, prekaljeni u nevolji, biće od koristi narodu kojem pripadamo. Nas nisu, kao neke narode, uljuljkale decenije mira i blagostanja, već su nas ojačale decenije koje smo ostavili iza sebe. Možda zvuči apsurdno, ali ojačaće nas ovo što nam se dešava. U to sam siguran. S druge strane, naš narod ima odličnu izreku, koja kaže: "Ne padne sneg da prekrije breg, nego da svaka zverka pokaže svoj trag!"
- Predsednik Aleksandar Vučić govorio je u više navrata o obojenoj revoluciji u Srbiji, šta je vaše mišljenje o svemu što nam se dešava?

Foto: Tanjug
- Ko god misli da vlast nije najbolja, da je treba menjati, po Ustavu i zakonima Srbije, može da je, mirno i demokratski, promeni na izborima. To nije nikakav problem. Ali, ako neko želi vlast menjati ulicom, to znači da nema podršku u narodu. Kada je neki politički subjekt siguran da ima većinsku podršku, on traži izbore, ali ako želite vlast, a nemate podršku u narodu, onda je ulica jedino rešenje. To je vrlo jasno. S druge strane, postoje mnogi kojima ne odgovara jaka i stabilna Srbija, pa se zato teži njenoj destabilizaciji, njenom osiromašivanju i što dubljoj podeljenost između jednih i drugih. Sve su to stari i oprobani istorijski recepti, a i sami imamo slična iskustva tokom minulih decenija. Dovoljno je držati se reda i poretka, Ustava Republike Srbije i njenih zakona, pa će svima postati jasno ko i zbog čega krši pravne norme i neuspešno pokušava rastočiti teško stečenu državnu snagu.
Nije dovoljno da Gospoda poštujemo samo usnama, već verom
- Vaša vaskršnja poruka srpskom narodu?
- Srbima su potrebni mir, ekonomska stabilnost i poštovanje reda i poretka, kako u Srbiji tako i svugde gde Srbi žive. Potrebno i poželjno je da praznik Vaskrsenja Hristovog dočekujemo u miru, međusobnom razumevanju i bratskoj ljubavi. Sve ostalo će nam Gospod dometnuti. Nije dovoljno da Gospoda poštujemo samo usnama, već verom, iz koje će iznići dobra dela. Ako ne budemo umnožavali dobro među sobom, nećemo ni u sebi imati mira. Zato je čas da se okrenemo sebi, da očistimo sopstveni korov, da se pozabavimo sobom da bismo zajednici u kojoj živimo mogli dati ono najbolje u nama. Dakle, više se bavimo sobom nego drugima, a kada svako od nas sebe učini boljim nego što jeste, sve će u nama i oko nas postati bolje. Na taj lični podvig nas poziva vaskrsli Gospod, a na nama je da na Njegov poziv uzvratimo poslušnošću jer naš nebeski otac, naš istinski roditelj, jeste onaj koji je nas radi raspet i vaskrsao. Čitaocima vašeg lista, kao i svim pravoslavnim vernicima, želim mirne, srećne i blagoslovene dane našeg najvećeg praznika - Vaskrsenja Hristovog, s molitvenom željom da u danima mira umnožavamo dobro, međusobnu slogu, solidarnost, bratsku ljubav i poštenje, i da to bude ono po čemu će nas pamtiti potomci.
Hristos vaskrse! Vaistinu vaskrse!
- Govorili ste pohvalno mnogo puta o predsedniku Vučiću. Imate li šta da dodate na te reči ili nešto oduzmete?
- Kada sam govorio o predsedniku Vučiću, nisam govorio o njegovoj ličnosti, o relacijama koje imamo, već o onom objektivnom uvidu koji nam govori da je on predsednik koji je, prvi put, celokupan srpski narod gledao i gleda kao jednu organsku celinu, bez obzira na to da li se radi o Srbima u Srbiji ili onima koji žive u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Makedoniji ili negde van granica bivše Jugoslavije. Takav stav nam je bio potreban i mnogo puta ranije, ali ga, nažalost, nije bilo. Predsednik Vučić prekinuo je tu lošu tradiciju i obratio pažnju i na nas, na rubu srpskih zemalja, pomogao nam i, što je najvažnije, pokazao drugima da smo živi, da nas ima, ma koliko nas bilo malo. Zahvaljujući njegovoj pomoći i pomoći Vlade Republike Srbije uspeli smo obnoviti Manastir Rmanj, najznačajniji manastir u Bosanskoj krajini. Da nije bilo te pomoći, Rmanj ne bi bio ono što danas jeste. Ta pomoć bila je od presudnog značaja, zato je cenimo, poštujemo i ističemo jer ništa nije tako loše kao zaboravljeno dobročinstvo. Takođe, nema lokalne zajednice u Republici Srpskoj, kao ni u Federaciji BiH sa srpskom većinom, da Srbija nije pomogla. Zar to treba da prećutimo, da zaboravimo? Naravno da ne. Niti možemo niti hoćemo. Može neko, iz raznoraznih razloga, misliti o predsedniku Vučiću šta god želi, ali prekodrinske Srbe je mnogo zadužio, i mi to cenimo. S druge strane, mnogo je naših zemljaka u prvoj, drugoj ili trećoj generaciji koji žive u Srbiji, koji su njeni državljani i građani, pa i oni znaju ono što mi znamo. Predsednik Vučić je visoko postavio lestvicu, koju će, nadam se, slediti i njegovi naslednici jer treba znati da smo, gde god živeli, jedan jedinstven narod.
Cena sukoba je preskupa za sva tri naroda
- Da li ste u kontaktu s Miloradom Dodikom? Koji je vaš stav o situaciji kroz koju Dodik trenutno prolazi?
- Bosna i Hercegovina je specifična zemlja, koja danas počiva na konstitutivnosti tri naroda i na njena dva entiteta. Mnogo je onih, naročito iz inostranstva, koji bi da poremete takvo ustrojstvo, što za posledicu ima političku nestabilnost i porast međunacionalnih tenzija. U takvim okolnostima nije nimalo lako biti na čelu Republike Srpske jer nikada u prošlosti nije bilo jednostavno biti na čelu bosansko-hercegovačkih Srba. To je veliki izazov, koji traži mudrost, strpljenje i hrabrost, ali nosi i veliku odgovornost, zato što su nam najpotrebniji mir i ekonomska izvesnost. Mnogo mladih ljudi odlazi u beli svet, a najpotrebnije je da se takav trend zaustavi, što nije moguće bez ovoga što sam nabrojao. Zaista nije jednostavan politički trenutak u kojem se zemlja nalazi, ali verujem da ćemo ga, svi zajedno, zajednički prebroditi, a da se među ovdašnjim narodima ponovo ne poseje seme zla. Sukobi nam nisu potrebni jer je njihova cena preskupa za sva tri naroda. Potrebno je samo malo dobre volje da jedni druge poštujemo i zajednički gradimo zemlju koju je rat nepovratno unazadio.
- U vrtlogu političkih dešavanja našla se, ne svojom krivicom, i Srpska pravoslavna crkva. Kakvi su odnosi među vladikama, ima li među episkopima onih koji bi da uvuku SPC u politiku tako da stane na jednu ili drugu stranu?
- Srpska pravoslavna crkva je žrtva nepotrebnog političkog sukoba, a nekome je bio cilj da uvuku srpsku crkvu u dnevnopolitičku arenu. I ne samo to. Neko želi da se obračuna sa Crkvom, da umanji njen vekovni ugled, a da njenog poglavara isprofaniše i spusti ga u blato sopstvenog postojanja. U tome se nije uspelo u meri u kojoj se to želelo, ali ovim je Crkvi učinjena velika nepravda. Međutim, vreme će izbrisati svo ono blato kojim je ona blaćena, ali sram s njihovih lica neće. Jer optuživati bez osnova, konstruisati laži bez ikakvog razloga i povoda, ne samo da je nečasno već je istorijski neoprostivo. Ali to samo govori da oni koji su to činili i još čine, ne razumeju istorijski hod naše crkve, koja je preživela i nadživela mnogo veće pošasti nego što je ova kojoj svedočimo. Svako od episkopa ima pravo da misli što želi, da promišlja o aktuelnom trenutku, ali duh Crkve počiva u sabornosti njenog klira i verujućeg naroda, zato je stav Crkve obavezujući za sve. Nikome se ne ukida lična sloboda, naprotiv, već se u bratskom razgovoru razrešavaju dileme i donose odluke koje imaju dalekosežni karakter. To je teško razumeti onima kojima je vlast jedini motiv i kojima sva životna vizura počiva na četiri godine mandata. Baš zato će Crkva nadživeti sve nas, pa i one koji Crkvi ne žele dobro.
Tramp u multipolarni svet uvodi novu dinamiku odnosa
n Donald Tramp. Za jedne Mesija, za druge antihrist. A za vas?
- Svedoci smo da se protekle decenije promenilo mnogo toga, da su politički ukusi sasvim drugačiji, da se menja čak i ono što smo mislili da će zauvek ostati isto. Međutim, promene ne treba da nas plaše, već da im se prilagodimo, da ih pokušamo prepoznati kako nas ne bi pregazilo vreme koje nam dolazi u susret. To ne znači da menjamo ono što čini našu suštinu, već da svet koji je u nastajanju nama ne postane stran. To je zadatak svih onih kojima je poveren narod na brigu. Predsednik Tramp je produkt jedne velike zemlje, njenih medija i njene ekonomije. Nije on puki proizvod američkog biračkog tela, već čovek koji u multipolarni svet unosi novu dinamiku odnosa. To je ono po čemu će, verujem, biti zapamćen. Naše je da u geopolitičkoj oluji sačuvamo krov našeg nacionalnog doma. Sve ostalo nije do nas.
Bonus video
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)