Jelena Milić: Jača podrška građana saradnji sa SAD

Autor: Tanjug, Republika

Vesti

16.11.2020

18:29

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Direktorka Centra za evroatlantske studije (CEAS) Jelena Milić izjavila je danas da pre četiri godine podrška građana saradnji Srbije sa SAD u pogledu odbrane, bezbednosti i ekonomije nije bila toliko velika, ali sada jesta, i da podrška postoji bez obzira na to ko je u Beloj kući.

RepublikaFoto: Tanjug/T. VALIČ
Jelena Milić


Milić je na otvaranju Beogradske NATO nedelje u organizaciji CEAS-a, rekla da je to posledica rada aktuelne vlasti u Srbiji u poslednje četiri godine.

"To nije bilo tu pre četiri godine, ali predsednik Srbije Aleksandar Vučić je i dalje najveći autokrata na Balkanu, a Srbija se i dalje gleda kroz prizmu 90-ih. A sada dodaju i da je Srbija bastion kineskog i ruskog uticaja", rekla je Milić aludirajući na mišljenje dela strane javnosti.

Ističe da Srbija 2020. nije zemlja 90-ih i ne treba da bude tako tretirana.

"Srbija, kada se sve okolnosti uzmu u obzir - bombardovanje koje je došlo nakon sankcija i devalvacije, miran rastanak sa CG, teška saradnja sa Haškim tribunalom, transformisala se najviše od svih zemalja zapadnog Balkana", rekla je Milić.

Ona je naglasila da je Srbija kažnjena za svoje postupke i razornim bombardovanjem i, kako kaže, nepovoljnom rezolucijom 1244, pritiskom saradnje sa Hagom i to u periodu kada je tek smenjen Slobodan Milošević mirnom putem.

"Prisetite se kako je bilo premijeru Ðinđiću pre nego što kažete da Srbije nizašta nije kažnjena. Izglasani predsednik Bajden bi to morao da zna. Srbija je Hagu isporučila dva predsednika i šest aktivnih generala policije i vojske, četiri godine posle NATO bombardovanja platila je ubistvom evropskog premijera Ðinđića. Izglasani predsednik SAD Džo Bajden to vrlo dobro zna", rekla je ona.

I pored svega toga, dodaje, ovih dana se zahuktava organizovana kampanja dezinformacija kosovskih zvaničnika, na žalost i mnogih zapadnih medija i tink tenkova, i to kada je posle 20 godina toliko umrlih svedoka i porodica, počelo kakvo takvo procesuiranje zločinaca tzv OVK.

Govoreći o insistiranju kosovskih zvaničnika da Srbija vodi genocidnu politiku, Milić to ocenjuje kao politiku širenja dezinformacija koje ne šire samo prištinski zvaničnici, već i drugi.

Ona je označila Vjosu Osmani i Aljbina Kurtija dvoje albanskih politicara, za koje kaže da ih zapad voli, a koji šire te dezinformacije

Kako je rekla, izglasani predsednik SAD Džo Bajden i njegovi timovi stalno pominju zaštitu srpskih svetinja na Kosovu kada su one bile spaljivane od strane kosovskih Albanaca.

"Podrška da se zaustavi istorijski revizionizam u kulturnom nasleđu Srba i pravoslavaca koji ima za cilj ulazak Kosova u Unesko, bila bi korisna ako bi je Bajden dao, jer u Srbiji se sve što je argumentovano, a što dolazi od vlasti, olako prenebegava i stavlja u funkciju velikosrpske hegemonije", rekla je Milić.

Ona je zapitala šta je tačno cilj dvostrukih standarda i nereagovanja na "neupitno organizovane kampanje sistemske ćutnje, dezinformacija i istorijskog revizionizma" koji dolazi sa Kosova i oko Kosova i sa mnogiuh drugih mesta liberalnog zapada.

"To ima neke veze sa dinamikom pregovora oko novog statusa Kosova koji je izgleda negde zacrtan i sve drugo treba da posluži tom cilju. Trebaće nam i principijelnost i referentni sistemi koji je pouzdan u ovom vremenu uznemiravanja i distorzije mnogo više nego ranije", rekla je Milić.

Ona je ocenila da postoji namera da se trend poboljšanja odnosa sa SAD skrajne i opstruira i strahuje da bi to moglo da izazove "eroziju kredibiliteta struktura otvorenog društva".

"Čini mi se da se nešto dešava ovih dana, ali ta erozija bi sa razlogom mogla potpomognuta međunardonim institucijama, ne samo medijima", zaključila je ona.

Milić je rekla i da je cilj Beogradske NATO nedelje da podseti na mnoge pozitivne trendove u Srbiji koji nisu adekvatno predstavljeni

"Pomozite nam da se čuje istina o kojoj se malo zna, a koja se nekako gura pod tepih, o tome da ni 20 godina posle kraja sukoba na Kosovu skoro niko nikad nije osuđen za ubistvo 2.000 kosovskih Srba", rekla je Milić

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading