U OVOJ BANJI SMEŠTAJ JE SKORO DŽABE! Mnogi ne znaju za nju, a lepota prirode obara s nogu
Voda iz Tularske banje proglašena je 1932. za najbolju u tadašnjoj Jugoslaviji.

Foto: Wikipedia/Ribke996
Iako Srbija obiluje banjama koje privlače brojne turiste, neke su potpuno zaboravljene – poput Tularske banje kod Medveđe, u Jablaničkom okrugu, nedaleko od Sijarinske banje.
Dobila je ime po obližnjem selu Tulare, a još su stari Rimljani govorili o lekovitosti njenih voda. Godine 2012. otkrivena su dva izvora na dubini od 600 metara - jedan s toplom, drugi s hladnom i kiselom vodom, udaljeni svega dva metra.
Voda iz Tularske banje proglašena je 1932. za najbolju u tadašnjoj Jugoslaviji, a meštani su izvor tople vode zvali Mali Gajzer, s temperaturom od 40 stepeni. Nažalost, bušenja tokom sedamdesetih godina dovela su do presušivanja izvora, što je, prema rečima meštana, bio veliki gubitak za celo područje, piše Informer.

Foto: Nemanja Pančić
Skroman smeštaj, veliki potencijal
Turistička infrastruktura u Tularskoj banji gotovo ne postoji, ali u okolini se mogu iznajmiti sobe za dve osobe po ceni od 1.300 do 2.500 dinara, s osnovnim sadržajima poput kuhinje, interneta i terase.
Voda se danas koristi mahom samoinicijativno, za lečenje oboljenja organa za varenje, metabolizma, anemije i nervnog sistema. Analize su pokazale da je reč o murijatičnom kiseljaku, bogatom natrijumom, kalcijumom, hlorom i bromnom kiselinom.
Tularska banja danas je neiskorišćen dragulj, ali sa sve većim interesovanjem za banjski turizam u Srbiji, postoji prostor za obnovu i razvoj. Uz adekvatna ulaganja i podršku lokalne zajednice, ovo lečilište bi moglo ponovo zasijati kao atraktivna destinacija za zdravstveni turizam - i to ne samo za domaće, već i za strane posetioce.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)