"BATUT" IZDAO ZAPANJUJUĆE PODATKE! Sve je više gojaznih, među njima veliki broj DECE!
Lekari upozoravaju i da se broj gojazne dece udvostručuje se svakih 10 godina širom sveta.

Foto: TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ
Gojaznost kao hronično oboljenje predstavlja ne samo zdravstveno, već i ekonomsko i socijalno opterećenje za pojedince, porodice, zajednicu i društvo u celini.
Gojaznost se odražava na očekivano trajanje i kvalitet života i povezana je sa povećanim rizikom obolevanja od vodećih nezaraznih bolesti kao što su dijabetes tip 2, bolesti srca i krvnih sudova i maligne bolesti, a porast broja gojaznih osoba sve je značajnije javnozdravstveno pitanje, upozorava Institut za javno zdravlje "Batut" na Svetski dan borbe protiv gojaznosti.
- Gojaznost je rezultat složene interakcije bioloških, genetskih, faktora životne sredine i psihosocijalnih faktora. Samo u prethodne dve decenije prevalencija gojaznosti u Evropi je trostruko uvećana. Na osnovu poslednjeg Istraživanja zdravlja stanovništva Srbije, u Srbiji je 2019. godine, na osnovu izmerene vrednosti indeksa telesne mase (ITM) bilo 40,5 odsto normalno uhranjenog stanovništva uzrasta 15 i više godina, dok je više od polovine (57,1 odsto) bilo prekomerno uhranjeno, odnosno predgojazno (36,3 odsto) i gojazno (20,8 odsto) - navodi "Batut".
Lekari upozoravaju i da se broj gojazne dece udvostručuje se svakih 10 godina širom sveta.
- Očekuje se da će gojaznost kod dece porasti za 60 odsto u narednoj deceniji i dostići 250 miliona dece do 2030. Gojaznost može uticati na fizičko zdravlje dece, njihovu društvenu i emocionalnu dobrobit, kao i na samopouzdanje. Gojaznost se često zadržava i u odraslom dobu, pa su prevencija i lečenje ključni za zaustavljanje globalnog porasta gojaznosti - ističe Institu za javno zdravlje.
Svetski dan borbe protiv gojaznosti obeležava se 4. marta sa ciljem podizanja svesti javnosti o rasprostranjenosti gojaznosti, boljeg razumevanja uzroka i posledica i pozivanja na akcije koje mogu doprineti rešavanju ovog javnozdravstvenog izazova. Ove godine Svetski dan borbe protiv gojaznosti se obeležava pod sloganom: „Menjamo navike - živimo zdravije”.
- Saveti u vezi sa ishranom mogu se dobiti u Savetovalištu za ishranu Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”. Rad u savetovalištu kao prevencija nutritivnih faktora rizika kod zdravih i medicinska nutritivna terapija kod bolesnih ljudi zasniva se na individualnom pristupu svakom pacijentu.
Saveti
- Jedite raznovrsno u skladu sa godišnjim dobima.
- Jedite redovno! Ne preskačite doručak kao najvažniji obrok u toku dana.
- Hleb, testenina, cerealije ne goje!
- Goji masnoća koji serviramo uz žitarice: buter, kajmak, pavlaka, namazi, kremovi, sosovi prelivi.
- Krećite se kad god za to imate prilike! Malo vremena može dobro da se iskoristi makar pri odlasku ili povratku sa posla. Vikende posvetite sebi i svojoj porodicii provedite ih aktivno u prirodi.
- Plan ishrane u Savetovalištu izrađuje se na osnovu pregleda koji obuhvata: uzimanje lične i porodične anamneze i uvid u postojeću medicinsku dokumentaciju, sagledavanje biohemijskih analiza, nivoa fizičke aktivnosti i sveukupnog stila života, antropometrijska merenja (telesna visina, telesna masa, određivanje indeksa telesne uhranjenosti) i određivanje telesnog sastava metodom bioimpedance. Pregledi u Savetovalištu za ishranu obavljaju se uz uput izabranog lekara.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)