POSLE STRAŠNE TRAGEDIJE U BARAJEVU! Starački domovi se zatvaraju - inspekcija nema milosti, za svaku nepravilnost - katanac na vrata!
Inspekcija socijalne zaštite Ministarstva od 2004. do danas zatvorila je 164 ilegalna doma.

Foto: ST/Vladimir Lukić
Posle tragedije u staračkom domu u Barajevu, u kojoj je živote izgubilo 11 osoba, inspekcijske službe Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pojačale sukontrole i zatvorile 18 od 35 domova čiji rad su kontrolisali.
Inspekcija je "katanac" stavila na četiri doma koji su imali licencu i na 14 koji su radili ilegalno.
Kako navode u Ministarstvu, inspekcija je zatvorila registrovane domove nakon što je utvrđeno da imaju više korisnika nego što je dozvoljeno, da zapošljavaju manje osoblja nego što propisi nalažu, da smeštaju korisnike u improvizovane spavaonice, ili da dokumentaciju ne vode kako bi trebalo, pišu Novosti.
Kada je reč o neregistrovanim domovima, kako kažu u Ministarstvu, samo to što nemaju dozvolu za rad je dovoljno da im se odmah zabrani rad. U takvim slučajevima ne utvrđuju se druge nepravilnosti - jer je, kako ističu, postojanje takvog doma protivzakonito.
Inače, inspekcija socijalne zaštite Ministarstva od 2004. do danas zatvorila je 164 ilegalna doma.
- Inspektori bi češće trebalo da idu u kontrolu, ne samo neprijavljenih domova. Ali, domova ima 300 a inspektora tek desetak - kaže Radoslav Milovanović, predsednik Udruženja vlasnika privatnih domova.
Foto: ST/Vladimir Lukić
- Iskustvo pokazuje da se na rešenja o zabrani rada vlasnici brzo ogluše, neki odmah sami otključaju katanac, drugi spuste žaluzine i nastave rad. Drugi se preseljavaju da bi zaobišli propise.
Ozbiljan problem u funkcionisanju domova jeste i način na koji se dobijaju potrebne potvrde o ispunjavanju standarda.
- Problem je što se ne shvata da i inspekcijski nadzor i pružaoci usluga postoje zbog korisnika - kaže Milovanović.
- Pojedini domovi ispunjavali su u početku sve standarde, ali su spustili kriterijume, kako bi smanjili troškove. Lako je utvrditi da li domovi funkcionišu u sivoj zoni, jer sve piše u završnom računu: i za koliko radnika su plaćani doprinosi i koliki je bio promet. Ako, na primer, dom ima 50 korisnika promet bi trebalo da bude između 30 i 40 miliona dinara. Ukoliko je u završnom računu navedena višestruko manja suma, zna se da dom ne posluje po zakonu. To mora da se sankcioniše brzo i efikasno, opsežnom akcijom.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)