"TO JE NAJČEŠĆI RAZLOG, DETE MORA DA SE OSEĆA VOLJENO!" Psihološkinja OTKRIVA kako SPREČITI bežanje deteta od kuće, ali i ŠTA NIKAKO NE SME DA SE RADI!

Autor:

Vesti

17.12.2024

14:10

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Važno je da roditelji uključe dete u svoje aktivnosti.

"TO JE NAJČEŠĆI RAZLOG, DETE MORA DA SE OSEĆA VOLJENO!" Psihološkinja OTKRIVA kako SPREČITI bežanje deteta od kuće, ali i ŠTA NIKAKO NE SME DA SE RADI!

Foto: Privatna arhiva, youtube.com/Jutarnji program TV HAPPY

Vest o nestanku Jovan.O (11) sa Novog Beograda, koji posle završene nastave nije došao kući, već je posle nekoliko sati nakoh hitne intervencije beograske policije pronađen u blizini TC Galerija, uznemirio je celu državu. 

U razgovoru za naš portal, školska psihološkinja Branka Tišma, ispričala je kako i na koji način bi roditelji mogli da spreče ovakve dečije ispade.

Promene u detetovom ponašanju

- Jedan iskren razgovor, kao i praćenje detetovih potreba, ali i promena. Čim dete promeni ustaljeno ponašanje znači da ima neki problem, i da treba s njim razgovarati i videti o čemu se radi - započela je sagovornica.

Dodaje i da sankcionisanje nikako nije ispravan način kada se problem već desi. 

- Kada dete pobegne, prva pomisao roditelja jeste da bi trebalo da se dete kazni. Naravno da detetu najpre mora da se postavi granica, ali dete takođe mora da oseća da je prihvaćeno i sigurno kod roditelja, čak i kad napravi neki propust - istakla je Tišma. 

Školska psihološkinja je objasnila da je neophodno postavljanje granica detetu kroz razgovor onda kada dete napravi propust koje uznemiri roditelje.

- Važno je da se ustanovi kako je došlo do toga, zašto je došlo do toga. Važno je da se detetu stavi do znanja da je voljeno bez obzira šta je i kako je uradilo, i da tako može u budućnosti da se oseća. Kao i da dete mora da poštuje postavljane granice - dodala je. 

Loše ocene kao razlog

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić danas je izjavio da je loša ocena u školi razlog zbog kog je Jovan odlučio da se ne vrati kući. Naša sagovornica naglasila je da su upravo ocene najčešći razlog za loše postupke deteta, ali da je razgovor i zajedničko vreme najbolja preventiva kako bi se sve ružno izbeglo. 

- Kvalitetan razgovor je najvažniji, a najefektiniji su onda kada roditelji rade nešto zajedno sa detetom, kada se zajednički obavljaju neki poslovi, uz šetnju, i generalno kada su roditelji uključe dete u svoje aktivnosti - istakla je Tišma. 

Psihološkinja je za Republika.rs da su ocene najčešći razlog za loše i ishitrene postupke deteta, i da je zapravo važan kvalitet odnosa roditelja i deta, kao i da je dete mora da oseća ljubav i podršku, bez obzira na učenje, ili šta god da uradi - zaključiča je Branka Tišma. 

Podsetimo, dečak Jovan O. (11) nestao je u ponedeljak uveče pošto je izašao iz Osnovne škole "Branko Radičević", oko 19.15.,a  poslednji put viđen oko 19.30 u Bloku 45.

Jedanaestogodišnji Jovan O. koji je sinoć nestao posle škole na Novom Beogradu pronađen je posle potrage koja je trajala nekoliko sati u okolini TC Galerija dobrom intervencijom beogradske policije.

"Pronađi me" - sistem za pronalaženje nestale dece u Srbiji

Sistem za brži pronalazak nestale dece "Pronađi me“, prvi put je pokrenut 26. marta, kada je nestala dvogodišnja Danka Ilić. a u Srbiji je aktivan od oktobra prošle godine.

U slučaju aktiviranja ovog sistema o nestanku maloletnog lica, građani će biti obavešteni SMS porukom, prekidom televizijskih i radio emisija, krajronima na auto-putu, aerodromskim, autobuskim i železničkim stanicama.

 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading