OD ARITMIJE DO ŠLOGA, NAJKRAĆI JE PUT! Doktorka upozorava: Svaka treća osoba preživi
Moždani udar je bolest koja u našoj zemlji, kao i u svetu, svake godine odnosi veliki broj života.
Najčešće nastaje usled prekida dotoka krvi u mozak i tada se radi o ishemijskom moždanom udaru, a ređi uzrok je prskanje krvnog suda - i tada se radi o krvarenju u mozgu. Nažalost, u prvih deset dana nakon moždanog udara umre skoro 10 odsto pacijenata, a procenat je i veći kod onih kod kojih je uzrok tromb iz srca.
- Infarkt mozga koji je posledica srčanih aritmija kada se javi vrlo je težak i s lošim ishodom, više od 30 odsto pacijenata ne preživi, a može sprečiti adekvatnim lekovima – objašnjava prim. dr sci med Marjana Vukićević, specijalista neurologije i v.d. direktora Specijalne bolnice „Sveti Sava”.
Simptomi moždanog udara nastaju naglo, i isti su kod svih osoba, bez obzira na godine i pol, a to su iskrivljenost lica, problemi s govorom, slabost ruke i/ili noge jedne polovine tela, a to isto važi i za trnjenje, smetnje s vidom su čest simptom (gubitak vida na jedno oko, zamućenost vida prilikom gledanja sa oba oka).
- Starije osobe ih bolje prepoznaju, jer mladi ne očekuju moždani udar i često ih zanemaruju. Neprepoznavanje simtoma je najčešće razlog lošeg ishoda bolesti, smrti i teškog invaliditeta. Pacijenti kasno stižu kod lekara, a vreme je u terapiji moždanog udara najznačajnije. Zato i postoji geslo „vreme je mozak“.
Zato je najvažnije, ističe doktorka, da kada se desi moždani udar pacijent zna da prepozna simptome.
- Prepoznavanje simptoma dovodi pacijenta brže do nas, brže mu se može uraditi dijagnostika, dati prava terapija - lek za razbijanje tromba ili će mu pomoću katetara izvaditi tromb, smanjiti posledice.
BONUS VIDEO:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)