ČUVAJTE SE ZA PRVI MAJ! Ovaj savet lekara nikako ne smete da ignorišete, zbog nepažnje možete zakačiti OZBILJU ZARAZU!
Stručnjaci upozoravaju kako da se zaštitimo tokom boravka u prirodi

Foto: TANJUG/ ZORAN ŽESTIĆ
Sa dolaskom toplijih dana i predstojećim prvomajskim praznicima, kada građani masovno borave na otvorenom, stručnjaci upozoravaju na povećanu aktivnost krpelja i opasnosti koje njihovi ujedi mogu da donesu.
Dr Milena Turubatović iz Doma zdravlja Savski venac apeluje na građane da se u slučaju ujeda ne upuštaju u samostalno uklanjanje krpelja, već da odmah potraže pomoć u najbližoj zdravstvenoj ustanovi.
- Ukoliko građani primete ujed krpelja, potrebno je da se jave u najbližu zdravstvenu ustanovu – Dom zdravlja, kako bi ga stručno osoblje uklonilo na vreme - rekla je za Tanjug dr Turubatović, ističući da nestručno skidanje povećava rizik od zaražavanja.
Krpelji su najaktivniji u toplim mesecima, posebno kada temperature pređu 30 stepeni, a upravo takvi uslovi se očekuju tokom prazničnih dana. Zato je, prema rečima doktorke, izuzetno važno da se građani adekvatno pripreme pre odlaska u prirodu. Preporučuje se nošenje svetle i zatvorene odeće – dugih rukava, nogavica, čarapa i dubokih patika – kako bi se rizik od kontakta s krpeljima sveo na minimum.
Foto: Shutterstock
Po povratku iz prirode, neophodno je pažljivo pregledati telo, posebno mesta koja su topla i zaklonjena: pregibe vrata, pazuha, kolena, laktova i teme glave.
- Krpelji najviše vole topla i skrivena mesta - objašnjava dr Turubatović.
Ukoliko se krpelj primeti na telu, građani ne bi trebalo da ga skidaju sami, niti da ga tretiraju alkoholom, benzinom, acetonom ili drugim sredstvima, što su nekada bila uobičajena, ali danas pogrešna i opasna praksa.
- Sve ono što se možda pre mnogo godina smatralo da treba, sada nikako nemojte raditi. Ne dirajte ga i ne natapajte, već se javite najbližem Domu zdravlja da bi ga medicinsko osoblje pravilno skinulo - poručuje doktorka.
U pojedinim laboratorijama moguće je i analizirati krpelja, kako bi se utvrdilo da li nosi bakteriju koja izaziva lajmsku bolest. U tom slučaju, krpelj se može sačuvati u običnoj vodi ili fiziološkom rastvoru i odnosi se na analizu.
Takođe, izuzetno je važno da se mesto ujeda prati tokom narednih mesec dana, jer simptomi ne moraju da se pojave odmah. Crvenilo u obliku pečata koje se širi, visoka temperatura, malaksalost, bolovi u zglobovima ili neurološki simptomi mogu biti znakovi infekcije i zahtevaju hitno obraćanje lekaru.
- Ako se i ne pojavi crvenilo, nešto kasnije može da se javi visoka temperatura, malaksalost, bolovi u zglobovima ili neki neurološki problemi - upozorava dr Turubatović.
Kako bi se izbegle ozbiljne posledice po zdravlje, najvažnije je da građani budu oprezni, pravilno obučeni i da ne ignorišu ni najmanje simptome nakon boravka u prirodi.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)