PLENKOVIĆEVA RESAVSKA ŠKOLA: Hrvati pokušali da kopiraju naše stambene kredite za mlade
Na žalost žitelja susedne zemlje, kod njih se sve svelo na 50% povraćaja poreza na promet nekretnina i PDV

Foto: Tanjug/ Foto Srna/ Borislav Zdrinja, Profimedia, Tanjug/Rade Prelić
Nakon jedinstvenog programa u Evropi, koji je pokrenula Srbija, a koji se odnosi na kupovinu prve nekretnine za mlade, Hrvatska je, po običaju, pokušala da napravi bledu kopiju tog sistema. Na žalost mladih u Hrvatskoj, sve se svelo na mrvice onoga što Srbija pruža svojim građanima.
Naime, kako su proteklih dana pompezno najavili mediji u Hrvatskoj, njihova vlada je prošle srede usvojila nacionalni plan za stambene kredite koji podrazumeva 50% povraćaja poreza na promet nekretnina i PDV prilikom kupovine prve nekretnine. Vrednost ovog akcionog plana, kako je naveo premijer Andrej Plenković, biće 683.000.000 evra.
PROSTA RAČUNICA
Ipak, prostom računicom i uzevši u obzir sve one pogodnosti koje pruža naša država, gest Hrvata (iako treba pozdraviti) samo je bleda kopija onoga što je uradila Srbija pod rukovodstvom predsednika Aleksandra Vučića.
Ogromno interesovanje mladih
Interesovanje mladih u Srbiji za stambene kredite koje subvencioniše država je ogromno. To se pokazalo već prvih dana kada je omogućena prijava, a prema informacijama našeg lista, do sada se već gotovo 2.000 mladih prijavilo. Za sada, u program su ušle tri banke, ali treba očekivati da se taj krug proširi u narednim mesecima.
Podsetimo, Srbija je pokrenula program stambenih kredita za mlade, uz jedan odsto učešća. Na sve to idu i druge pogodnosti, kao što su subvencionisanje kada je reč o kamati u prvih šest godina i svođenje svih drugih troškova na minimum.
Da bi bilo jasnije, objasnićemo sve na sledećem primeru. Naime, za iznos kredita od 80.000 evra, učešće će biti 800 evra, dok banka odobrava kredit na preostali iznos od 79.200 evra. Fiksna kamatna stopa u prvih šest godina bila bi 3,5 odsto, ali uz subvenciju države korisnik bi u prvih šest godina plaćao 1,5 odsto kamate, dok bi ostalih dva odsto plaćala država. Nakon toga, kamatna stopa je promenljiva i računa se tako što se na šestomesečni ili tromesečni euribor (zavisi od banke) dodaje marža banke od dva odsto.
Kredit je moguće uzeti s maksimalnom otplatom do 40 godina, odnosno da osoba koja uzima kredit može da ga otplati do 70. godine života. Svi ovi uslovi važe za mlade od 20 do 35 godina života.
Dejan Miletić, predsednik Centra za proučavanje globalizacije, kaže da je Srbija pokrenula jednu veoma važnu stvar.
Minimalni prateći troškovi
Stambeni kredit za mlade podrazumevaju minimalne prateće troškove.
- Menice (četiri) 200 dinara
- Kreditni biro 246 dinara
- Overa založne izjave /
- Osiguranje nepokretnosti 40 evra godišnje
- Izdavanje lista nepokretnosti /
- Procena vrednosti nepokretnosti 100 evra
- Taksa za upis hipoteke /
- Ako uspemo u tome do kraja, to je zaista velika stvar za mlade. Briga o njima i njihovoj perspektivi treba da bude imperativ, pa i da se nastavi sa širenjem ovog koncepta. Ne čudi me što i Hrvatska pokušava da uradi makar nešto slično i što pokušava da prepiše od Srbije nešto što je dobro, a sve u cilju da zaustavi svoj mladi živalj, da zapravo spreči raseljenje mladih, koje je i kod njih veoma aktuelno - smatra naš sagovornik.
Foto: Tanjug/Tanja Valić
JEDINSTVENO
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nedavno da je program subvencionisanja kupovine prve nekretnine za mlade istorijski program i program nade za mlade ljude u Srbiji:
- To je idealna prilika da mladi odu ranije od svojih roditelja, da dobijemo čitavu jednu generaciju, da se ranije odluče i za bračnu zajednicu ili, još važnije, da se odluče za potomstvo, da mogu da imaju te osnovne uslove da odgajaju decu, u kojim uslovima, da ne moraju da žive s dekom i bakom, da mogu sami da rade. I to je za nas od izuzetnog značaja.
Ono što je takođe značajno kada je reč o ovom projektu jeste da je on, kako je nedavno istakao ministar finansija Siniša Mali, jedinstven, te da ovako nešto nema nijedna druga država.
- Ovo je program koji pokazuje snagu naših finansija. Pokazujemo koliko brinemo o našim mladima - kazao je Mali.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)