U SRBIJI VIŠE NISU NAJTRAŽENIJI PROGRAMERI, VEĆ "ZLATNE RUKE": 2025. biće godina u kojoj se ovi zanati najviše traže

Autor:

Biznis

17.01.2025

17:15

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Svi zanati nam nedostaju

U SRBIJI VIŠE NISU NAJTRAŽENIJI PROGRAMERI, VEĆ "ZLATNE RUKE": 2025. biće godina u kojoj se ovi zanati najviše traže

Foto: Shutterstock

Majstor popravlja bojler

Najnovija istraživanja pokazuju da u 2025. godini programiranje više neće biti najtraženije i najplaćenije zanimanje.

Na vrhu liste nalaze se stručnjaci za veštačku inteligenciju, medicinske sestre, kao i savetnici za putovanja. Deficit radne snage najizraženiji je u zanatima i uslugama, pa će i dalje biti posebno traženi i plaćeni – električari, automehaničari, frizeri, kuvari i vozači.

Miloš Turinski iz Infostuda istakao je problem nedostatka kvalitetne radne snage u zanatskim i uslužnim delatnostima, piše Blic.

- Rezultati su takvi godinama unazad. Sve se traži, sve se čeka, pogotovo kada se radi o nalaženju frizerskog salona, molera ili bilo kojeg drugog kvalifikovanog radnika. Pronaći kvalitetnog kvalifikovanog radnika je sve teže. A kad ga nađete, morate čekati – ja sam na automehaničara čekao tri nedelje za termin.

"Svi zanati nam nedostaju“

Republika

Foto: shutterstock

Nedostaju svi zanati

Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije dodaje da zanatska zanimanja postaju sve manje zanimljiva mladima zbog nedostatka promocije i boljih radnih uslova u inostranstvu.

- Slabo su obučeni ne zato što ne postoji interes, već zato što zanatska zanimanja nisu dovoljno promovisana u školama. Svi zanati nam nedostaju, od građevinskih radnika do molera. Mnogi kvalifikovani radnici odlaze u razvijenije države zbog boljih ekonomskih uslova. S druge strane, i kada imate kvalitetan salon ili radnju, često nailazite na nekoliko alternativnih opcija koje ne nude isti nivo usluge.

Istraživanja su pokazala da novije generacije vrlo jasno gledaju i biraju svoje zanimanje po tome kolika će im primanja biti.

Miloš Turinski iz Infostuda naglašava da je važno imati uravnotežen pogled na ovu pojavu.

- Ne možemo gledati samo na jedan faktor, jer mladi danas ne gledaju na jedan faktor. Obožavam ovu novu generaciju iz mnogo razloga, između ostalog zato što jako dobro znaju šta žele, znaju da zastupaju svoje stavove i ne odustaju od onoga što žele. To su zaista pozitivni aspekti mladih generacija.

"Plata je na prvom mestu"

Turinski dalje objašnjava da je plata zaista postala najvažniji faktor kod mladih tek u poslednje dve godine, usled ekonomske krize i inflacije.

- Plata jeste bitan faktor, već dve godine na svim našim istraživanjima je na prvom mestu. Ono što je dugo bilo na prvom mestu, i što je i dalje visoko na drugom mestu, jesu dobri međuljudski odnosi i mogućnost usavršavanja. Mladi žele dobar odnos sa nadređenima i prilike za učenje i napredovanje – kaže Turinski.

Još jedan značajan trend među novijim generacijama je potreba za fleksibilnim modelima rada.

- Mnogo im je bitno da imaju mogućnost rada na daljinu ili u hibridnom modelu pola-pola. Ova generacija, studenti i početnici u karijeri, izuzetno ceni balans između privatnog i poslovnog života, sve zarad očuvanja svog mentalnog zdravlja – dodaje Turinski.

Izvor: BizPortal/Stanko Stamenković/Blic/Republika/M.A.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading