Perspektivan razvoj odnosa Srbije i Belorusije

Autor: Promo

Vesti

17.01.2025

13:54

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Više od 67 odsto Belorusa je za mir, rezultati su ankete koju je u novembru 2024. godine sproveo Centar za socijalno-humanistička istraživanja Beloruskog državnog ekonomskog univerziteta.

Perspektivan razvoj odnosa Srbije i Belorusije

Foto: Aleksandar Kulevski

Takođe, većina stanovnika Belorusije se zalaže i za bezbednost (66,4%), kao i za zakonitost, patriotizam i pravdu (više od 65%). Tamošnjim građanima, pokazuje anketa, važni su i red i stabilnost (više od 55%).

Kako su utvrdili sociolozi, većina stanovnika Belorusije nije apolitična, oni nastoje sami pratiti političku agendu i formirati svoje sopstveno mišljenje. Belorusi su veoma obrazovana nacija, a nivo pismenosti odraslog stanovništva je jedan od najviših na svetu i iznosi čak 99,7%, pokazuju istraživanja.

Belorusi važe i za gostoprimljiv narod, a u rangiranju najgostoprimljivijih zemalja sveta Welcoming Countries Rank – 2024, gde su se ocene davale na osnovu mogućnosti bezviznog režima i izdavanja vize na aerodromu, Belorusija je zauzela 52. mesto među 198 zemalja. 

Zanimljivo je da se na predsedničkim izborima Republike Belorusije, koji će se održati 26. januara, očekuje učešće 85,5% Belorusa. U budućnosti, razvoj dugoročnih odnosa između Srbije i Belorusije vidi se kao perspektivan, posebno u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane (51,3%), trgovine (28,6%) i mašinske industrije (26,6%). 

U okviru ekonomskih odnosa, prema istraživanju sociologa, građani Srbije naglašavaju značaj razvoja trgovine i širu predstavljenost proizvoda obe zemlje na tržištima Belorusije i Srbije. Prioritetne oblasti za razvoj saradnje u socijalnoj sferi, po mišljenju Srba, jesu obrazovanje, turizam, kultura i religija. 

Srbi takođe smatraju da je potrebno razvijati saradnju sa Belorusijom u sledećim oblastima: proizvodnja (80,9%), obrazovanje i nauka (78,7%), trgovinsko-ekonomska sfera (77,8%), turizam (70,2%), kultura (67,3%), društvo (64,1%), religija (56,4%) i finansije (40,1%).

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading