NAJVEĆI NAUČNIK SVIH VREMENA PREMINUO NA BOŽIĆ! Govorio je: "Ja sam, kao što vidite, ostao Srbin", a ovako je ispraćen na VEČNI POČINAK!
Srpski pronalazač i naučnik Nikola Tesla preminuo je u Njujorku 7. januara 1943. godine
Čuveni naučnik Nikola Tesla preminuo je na današnji dan, 7. januara 1943. godine. Imao je 87 godina i umro je u snu, od srčanog udara, u svom apartmanu na 33. spratu hotela "Njujorker".
Rano ujutru narednog dana sobarica Elis Monagan ušla je u njegovu sobu i zatekla ga mrtvog. Imao je potpuno miran izgled, kao da se odmara, sa lakim osmehom na koščatom licu. Genije je umro onako kako je i živeo - sam.
Zvanično je zabeleženo da je umro od srčane tromboze, 7. januara 1943. godine u 22 časa i 30 minuta. Opelo je održano u srpskoj Sabornoj crkvi Svetog Jovana Bogoslova u Njujorku u utorak 12. januara. Posle opela, posmrtni ostaci su kremirani po želji najbližih Teslinih rođaka, a 1957. godine preneseni su u Beograd gde počivaju i danas u Muzeju Nikole Tesle u Krunskoj ulici.
Sahrani je prisustvovalo oko 2.000 ljudi, uključujući istaknute naučnike, dobitnike Nobelove nagrade, kao i jugoslovenske i američke zvaničnike. Teslin kovčeg bio je pokriven dvema zastavama - jugoslovenskom i američkom. Njegova sahrana bila je posebno upečatljiva zbog muzike koja ju je pratila.
Na Teslinu sopstvenu želju, violinista Zlatko Baloković, njegov prijatelj, izveo je dve kompozicije uz pratnju slovenačkog hora Slovan. Prva je bila Šubertova „Ave Marija“, a druga srpska pesma „Tamo daleko“ koja simbolizuje sećanje na povlačenje srpske vojske kroz Albaniju tokom Prvog svetskog rata. Ova tradicionalna srpska pesma govori o gubitku i čežnji za otadžbinom i završava se rečima "Živela Srbija!“.
Šarlota Mužar je verovatno poslednja osoba koja je videla Nikolu Teslu živog. Bila je sekretarica Save Kosanovića, Teslinog sestrića. Posećivala je Nikolu i nosila mu novac od Kosanovića, tada ministra spoljnih poslova naše zemlje.
Ostao je zabeležen upečatljiv oproštajni govor tadašnjeg gradonačelnika Njujorka Fjorela Henrija Lagvardije tokom Tesline sahrane koji je izjavio: „Nikola Tesla je umro… Umro je siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živeli. Ono što je stvorio veliko je i, kako vreme prolazi, postaje sve veće.”
Teslina porodica i jugoslovenska ambasada su se borili sa američkim zvaničnicima za povratak dokumenata i ličnih stvari. Konačno, njegov sestrić Sava Kosanović uspeva da dođe do dela njegovih ličnih stvari koje su sada smeštene u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.
Nikola Tesla rođen je 10. jula 1856. godine u malom selu Smiljan, a njegov otac Milutin bio je srpski pravoslavni sveštenik. Tesla je kršten u srpskoj pravoslavnoj crkvi Svetog Petra i Pavla u Smiljanu kao Nikolaj, a ime je dobio po svom dedi.
Školovao se u svetu, ali svoj rodni kraj nikada nije zaboravio. Jednom prilikom Tesla je od 1. do 3. juna 1892. godine boravio u Beogradu. Došao je na poziv Đorđa Stanojevića, fizičara, profesora i rektora Beogradskog univerziteta u Beograd. Priređen mu je svečani doček, a primljen je i u audijenciju kod kralja Aleksandra Obrenovića i tom prilikom je odlikovan ordenom Svetog Save. Potom je Tesla održao čuveni pozdravni govor u današnjoj zgradi rektorata, studentima i profesorima beogradske Velike škole i rekao:
- Ja sam, kao što vidite i čujete ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu srpstva u svetu - rekao je tada.
Tesla je bio više od naučnika - bio je vizionar. Njegov život bio je neobičan koliko i genijalan. Tvrdio da mu je dovoljno samo dva sata sna dnevno.
Studirao je elektrotehniku, ali je nikada nije završio. Nasuprot svim velikim autoritetima njegovog vremena instistirao je na korišćenju naizmenične struje namesto jednosmerne. Pronašao je obrtno magnetno polje, indukcioni motor, generator i transformator, fenomen elektromagnetne rezonance i patentirao je niz izuma na kojima se zasniva savremena elektronika i elektrotehnika uopšte. Bez njegovih izuma savremena civilizacija imala bi potpuno drugačiji izgled. Pionir je i radio tehnike, bežične telegrafije, radara. Patentirao je oko 700 pronalazaka.
Nakon što je prekinuo studije u Gracu, izvesno vreme proveo u Budimpešti i Parizu, zatim odlazi u SAD, gde je živeo do kraja života. Povodom stogodišnjice njegovog rođenja, 1956. jedinica za merenje visokog napona dobila je Teslino ime, kojim je nazvana i jedinica jačine magnetnog polja.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)