ŠEST VAŽNIH PRAVILA U SLUČAJU NEVREMENA! Prva stvar koju treba da znate u slučaju oluje - NIKAKO NE DODIRUJTE OVO!
Najvažnije mere opreza koje treba preduzeti kako bi se umanjio rizik od povreda i šteta tokom nevremena

Foto: RINA
Usled sve učestalijih nepogoda praćenih jakim vetrovima, obilnim padavinama i grmljavinom, Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije izdalo je detaljne preporuke za ponašanje građana tokom oluja.
S obzirom na to da ovakvi vremenski uslovi mogu izazvati ozbiljne posledice po bezbednost ljudi i imovine, MUP apeluje na sve građane da se strogo pridržavaju ovih smernica, kako u zatvorenom prostoru, tako i na otvorenom terenu.
U nastavku se nalaze najvažnije mere opreza koje treba preduzeti kako bi se umanjio rizik od povreda i šteta tokom nevremena.
Ovo je niz smernica koje je objavio MUP Srbije:
- Ako se građani nalaze u zatvorenom prostoru za vreme oluje, potrebno je da obezbede sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane. Takođe, potrebno je obezbediti i prozore i spoljna vrata i zatvoriti sva unutrašnja vrata, kao i izbegavati kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici.
- Ukoliko se građani tokom nevremena nađu na otvorenom prostoru, potrebno je da se sklone od visokih struktura poput stubova, tornjeva i jarbola. Takođe, važno je izbegavati visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove.
- Potrebno je pronaći zaklon u zgradi ili u automobilu, ako to nije moguće, sesti na zemlju i izbegavati stajanje u blizini zgrada ili automobila u koji se ne može ući kao u zaklon.
- Ukoliko se građani nađu u šumi, zaštitu treba da potraže ispod grana niskog drveća, a nikako ispod visokog drveća na otvorenom prostoru. Potrebno je ući u šumu i izbegavati granicu između šume i otvorenog prostora, otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove, ili druga vlažna mesta. Ne treba prelaziti preko vode, niti plivati.
- Ne preporučuje se držanje kišobrana ili drugih metalnih provodnih predmeta u rukama kao što su štapovi za pecanje i izbegavati blizinu metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično.
- Ne treba stajati uspravno, već čučati ili se makar sagnuti, ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi držati rastojanje od pet metara između sebe.
- Ukoliko se nađu u automobilu za vreme jake oluje, potrebno je da zaustave vozilo pored puta, dalje od elektrovodova i drveća, da upale poziciona svetla i ostanu u automobilu, kao i da ne dodiruju metalne predmete dok ne prođe oluja.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)