IZGLEDA KAO DIGITRON, A ONO PANDORINA KUTIJA! Roditelji, oprez, proverite da li vaše dete ima OVAKVU aplikaciju na telefonu! (VIDEO)

Vesti

08.05.2025

15:34

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Postoji nekoliko takozvanih varalica čija je namena da prikriju sadržaj.

IZGLEDA KAO DIGITRON, A ONO PANDORINA KUTIJA! Roditelji, oprez, proverite da li vaše dete ima OVAKVU aplikaciju na telefonu! (VIDEO)

Foto: Shutterstock/Jose Calsina/ra2 studio

Izgleda kao običan kalkulator, ali krije tajne!

U nameri da prikriju trag, deca koriste brojne aplikacije čija je osnovna funkcija da sakriju privatni sadržaj iza ikona običnog izgleda. Dok su se nekada vodili tajni dnevnici, ove aplikacije su podigle nivo privatnosti na novi nivo, pa je roditeljima veoma teško da isprate šta rade njihova deca.  

Jedan korisnik Tik-toka objavio je post u kome govori o jednoj takvoj aplikaciji. Kada je otvorite, izgleda kao sasvim običan digitron, međutim kada dete unese šifru, otključa istoriju pretraživanja, društvene mreže, dopisivanja, fotografije.  

Kada uđete na samu aplikaciju, nemoguće je uočiti razliku jer sve dok se ne ukuca šifra radi kao pravi kalkulator.  

Ali ovo je samo jedna od takozvanih varalica koje su osmišljene, pre svega, za zaštitu ličnih podataka, ali negativna strana njihove namene je to što za njih znaju i deca!

Aplikacije, koje se često nazivaju i "trezor", "duh" ili "tajne" aplikacije maskirane su u obične aplikacije, kao što su kalkulatori, muzički plejeri ili foto-galerije i stapaju se sa ostalim ikonama i prikazuju kao bezopasan sadržaj, otežavajući njihovo otkrivanje. 

DISTRIBUCIJA NEPRIMERENOG SADRŽAJA 

Katarina Jonev, edukator za bezbednost dece na internetu, objašnjava zbog čega je korišćenje ovih aplikacija problematično.

To je veoma efikasna obmanjujuća taktika. Kada su na telefonima u prisustvu roditelja, deca navodno nemaju društvene mreže, međutim, čim izađu napolje ili su u školi, samo odu na Gugl plej, instaliraju aplikaciju i tamo već imaju napravljen profil. Problematično je jer na tim aplikacijama dolazi do distribucije neprimerenih fotografija, nelegalnog sadržaja, digitalno nasilje i sve što deci nijedan roditelj ne bi dozvolio. Na sreću, to kod nas nije toliko rasprostranjeno, mada starija deca znaju. U SAD su čak i tužioci javno upozoravali na ovaj problem - kaže Joneva.

Republika

Foto: Printscreen/TVPrva

Katarina Jonev, edukator za bezbednost dece na internetu

RIZIK OD PREDATORA 

Iako se često reklamiraju kao bezbedne, one zapravo mogu ugroziti privatnost podataka. Neke od ovih aplikacija mogu da pristupe sačuvanim informacijama, uključujući fotografije, lozinke i druge osetljive podatke, a druge mogu da sadrže malver koji može da ukrade podatke ili dobije pristup uređaju, dovodeći privatne podatke u opasnost.

Skrivene aplikacije mogu omogućiti komunikaciju s nepoznatim ljudima ili vršnjacima bez znanja roditelja, što povećava rizik od sajber nasilja ili susreta sa internet-predatorima. Bez odgovarajućeg nadzora, deca mogu nesvesno da podele lične podatke s ljudima koji nemaju dobre namere.

NAJPOPULARNIJE SKRIVALICE 

A evo koje su neke od najpopularnijih aplikacija za skrivanje sadržaja na uređaju:

Već pomenuti KALKULATORI: Neke aplikacije za varanje se pojavljuju kao kalkulatori, stapajući se sa predinstaliranim ikonama kalkulatora na Apple ili Android uređajima. Uočavanje duple ikone kalkulatora na dečjem telefonu može ukazivati na prisustvo varalice. Ove aplikacije često funkcionišu kao trezori za fotografije i video snimke, zahtevaju lozinku ili PIN za pristup i obično su besplatne sa kupovinom u aplikaciji. Tinejdžeri mogu da koriste ove aplikacije, kao što je aplikacija Secret Calculator, da sakriju privatni sadržaj. Na primer, kalkulator normalnog izgleda može se transformisati u skriveni trezor unošenjem određene lozinke i čuvanjem fotografija i video snimaka sakrivenim od drugih.

APLIKACIJE ZA BELEŠKE: Slično kao kod kalkulatora, neke aplikacije oponašaju aplikacije za beleške a služe kao tajni trezori za slike, video snimke, poruke ili dokumente. Prodavnice aplikacija nude razne aplikacije ove vrste, sa različitim funkcijama zaštite i metodama upravljanja korisničkim podacima. Pošto se često preuzimaju iz nepoznatih izvora, deca se mogu suočiti sa dodatnim rizicima po privatnost i bezbednost kada koriste ove aplikacije

KEEPSAFE: Korisnicima nudi prostor zaštićen PIN-om i otiskom prsta za fotografije i video snimke, uključujući opciju da se prikrije sama aplikacija. Keepsafeove premium funkcije uključuju lažne PIN-ove za prijavu, upozorenja o provali i automatsko zaključavanje za hitne situacije. Prema opisu na Google Play, Keepsafe obezbeđuje „šifrovanje vojnog nivoa“ i više nivoa zaštite.

PV PRIVATE ALBUM: Ova aplikacija nudi neograničeno skladištenje u oblaku i omogućava korisnicima da prilagode svoju ikonu za kamuflažu. Potreban je PIN za otključavanje a aplikacija nudi i alate za uređivanje fotografija zajedno sa upozorenjem o provali. Ove funkcije olakšavaju deci da spoje aplikaciju sa uobičajenim ikonama na svojim uređajima.

VAULTY: Predstavlja se kao muzički plejer, ali skriva trezor za fotografije, video snimke i dokumente. Organizuje sadržaj u foldere zaštićene lozinkama ili biometrijskom autentifikacijom. Korisnici čak mogu da snimaju fotografije direktno u aplikaciji i da ih čuvaju odvojeno, zbog čega je Vaulty veoma popularna aplikacija.

DOUBLE APP: Dostupna i za Android i za iOS. Double App nudi privatni prostor za skrivanje fotografija, video snimaka i poruka i omogućava mladim korisnicima da lozinkom sakriju svoju komunikaciju, slike i video snimke od roditelja.

GALLERY VAULT: Gallery Vault se maskira kao standardna aplikacija za galeriju fotografija ali zapravo omogućava korisnicima da sakriju fotografije, video snimke i druge fajlove. Uz podršku za biometrijsku autentifikaciju kao što su otisak prsta i Face ID, Gallery Vault roditeljima otežava otkrivanje sakrivenog sadržaja na uređaju deteta.

KAKO DA OTKRIJETE DA LI DETE KORISTI VARALICU 

Uđite u Gugl plej prodavnicu i proverite instalirane aplikacije. 

Potražite "secret apps" ili "decoy apps" u prodavnici aplikacija na svom uređaju da biste znali kako ove aplikacije izgledaju.

Proverite sve aplikacije na telefonu vašeg deteta. Ako ima dve iste aplikacije, kao što su kalkulatori, beleške ili baterijske lampe, jedna od njih može biti aplikacija koju tražite. 

Proverite koliko prostora koriste.  Kalkulatori, baterijske lampe i druge uslužne aplikacije obično koriste maksimalno 50 MB.

Republika

Foto: Unsplash

Proverite da li dete ima duple aplikacije

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading