SRBIJA SLEDEĆA NA UDARU SNAŽNIH ZEMLJOTRESA?! Žestoka SEIZMIČKA OLUJA tutnji Balkanom, Hrvatska i Grčka najgore prošle
U Srbiji su posebno ugrožena područja oko Kraljeva, Valjeva, Trstenika i Paraćina
![SRBIJA SLEDEĆA NA UDARU SNAŽNIH ZEMLJOTRESA?! Žestoka SEIZMIČKA OLUJA tutnji Balkanom, Hrvatska i Grčka najgore prošle](/data/images/2024-07-08/668910_zemljotres-srbija-2_f.webp?timestamp=1739347980)
Foto: Shutterstock, freesvg.org/Juhele, Wikimedia/PavelD
Pet zemljotresa pogodilo je tokom noći područje između Amorgosa i Santorinija, saopštio je Geodinamički institut Nacionalne opservatorije Atine.
Najjači zemljotres, jačine pet stepeni Rihterove skale, dogodio se u jutros u 3.14 časova, 24 kilometra jugoistočno od Amorgosa, piše "Katimerini". Nakon toga usledila su još četiri manja zemljotresa jačine 4, 4,6, 4 i 4,1 stepeni, koji su zabeleženi između 3.35 i 4.23 časova. U 6.21 časova zabeležen je još jedan zemljotres, jačine 4,1 stepeni, 230 kilometara jugoistočno od Atine. Taj niz zemljotresa deo je kontinuirane seizmičke aktivnosti koja je počela početkom februara.
Žestok zemljotres juče registrovan i u Hrvatskoj
![Republika](/data/images/2024-07-08/669040_zemljotres-hrvatska_orig.png?t=1739346828)
Foto: Freepik/Macrovector on freepik, freesvg.org/Juhele, Shutterstock
Do potresa je došlo na oko 120 kilometara udaljenosti od Splita, a od siline potresa pomerio se i zvonik na Pagu
Prostor je ograđen zbog opasnosti od pada delova zvonika.
Epicentar zemljotresa bio je na dubini od 14 kilometara.
Nakon ovog potresa usledio je još jedan jačine 2,5 stepeni.
Snažno podrhtavanje tla sinoć se ostio u Republici Srpskoj, Italiji i regionu.
Od 1. februara do danas, u regionu Kikladi zabeleženo je više od 1.100 zemljotresa, među kojima je najjači imao magnitudu 5,3 Rihterove skale.
Zbog kontinuirane seizmičke aktivnosti, škole na Santoriniju, Anafiju, Amorgosu i Iosu zatvorene su i ove nedelje.
Naučnici i dalje upozoravaju da seizmička aktivnost može da traje još mesecima i da ne isključuju mogućnost velikog zemljotresa, kao i manjih vulkanskih erupcija u oblasti Nea Kameni ili Kolumba.
Preti li Srbiji opasnost od novih potresa
![Republika](/data/images/2023-02-14/442291_zemljotressrbija_orig.jpg?t=1739347228)
Foto: pixabay.com
Balkansko poluostrvo, smesteno između evroazijske i afričke tektonske ploče, već dugi niz godina nosi potencijalnu opasnost od zemljotresa. Poslednje seizmičke aktivnosti u Grčkoj i Hrvatskoj ponovo su podsetili na seizmičku aktivnost koja preti da se proširi i na ostatak Balkana. Ovaj fenomen, poznat kao seizmička oluja, nastaje kada se u kratkom vremenskom periodu dogodi veći broj zemljotresa, što izaziva strah i zabrinutost među stanovništvom, kako u ovim zemljama, tako i u Srbiji. Iako još uvek nije dovoljno istražen, njegov uticaj može biti značajan.
Seizmička aktivnost nije strana ni Srbiji, koja se, zajedno sa susednim zemljama poput Grčke, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije, Bugarske i Hrvatske, nalazi u regionu visoke seizmičke aktivnosti. U Srbiji su posebno ugrožena područja oko Kraljeva, Valjeva, Trstenika i Paraćina, gde se rizik od zemljotresa ocenjuje kao povećan. S obzirom na to da se granice između tektonskih ploča nalaze u našoj neposrednoj blizini, nije isključivo da su i u Srbiji mogući potresi u danima koji dolaze.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)