Perfidna kampanja protiv Srpskog telegrafa: LAŽU, NA BOGA NE MISLE!
Istraživanje Srpskog telegrafa o finansiranju i vlasničkoj strukturi svih glasila u Srbiji izazvao je pravu histeriju, a Šolakovi mediji prednjače u kuknjavi.
Dosije mediji - istraživanje Srpskog telegrafa o finansiranju i vlasničkoj strukturi svih glasila u Srbiji izazvao je pravu histeriju i to baš među onima koji novac dobijaju i iz stranih izvora, vlada, ambasada, fonacija. Upravo ti koji se ujedno samoproglašavaju borcima za slobodu medija i govora, transparentnost, odmah krenuli su u brutalnu kampanju laži.
Narodski, lažu i na boga ne misle. No, krenimo redom.
Srpski telegraf je u nedelju objavio podatke, koje dosad niko dematovao nije. Zašto? Tačni su, zvanično proverljivi, javno dostupni. Naš list rečju nije napisao da u bilo kojem od inostranih sponzorstava ima zakulisnih radnji. Daleko bilo da je lepio etikete "strani plaćenici" i(li) "domaći izdajnici", kako naprasnom i napadnom kampanjom pokušavaju da izlažiraju.
UDRUŽENI NAPAD
A upravo to, doduše isuviše providno, iz petnih žila u protekla 72 sata, koliko je prošlo od objavljivanja našeg istraživanja pokušavaju da urade glasila i organizacije civilnog sektora naklonjeni delu opozicije. Tvrde oni da je inicijator, a ko bi drugi bio, predsednik Aleksandar Vučić optužbi da rade za strane interese i da su pod kontrolom tajkuna. A onda je Srpski telegraf, zamislite, u nastavku te akcije objavio specijalni dodatak o finansiranju i vezama medija i NVO sa strancima. Kakve li zavere!
Tako je Danas, čiji je vlasnik Dragana Šolak objavio u prekjučeršnjem broju tekst pod naslovom "Vučićev bilten u lovu na profesionalne medije", gde kao usput ismevaju analizu Srpskog telegrafa (pišu "istraživanje"). Potom je TV N1, takođe medij iz Šolakovog jata, u tu perfidnu kampanju laži uvuku čak i poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Brankicu Janković.
Brzinom svetlosti udružilo se oko 60 organizacija, sročilo i poslalo pismo ministarki za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordani Čomić tražeći od nje da spreči napade vlasti na medije (!?).
I sve to uz podršku Željka Bodrožića, predsednika NUNS, koji pravi cirkus kako bi privukao pažnju stranih diplomata u Srbiji (pogledajte okvire).
Zloupotreba Brankice Janković
Poverenica za ravnopravnost Brankica Janković izjavila je da je nedopustivo etiketirati medije nazivom domaći izdajnik, naveli su na portalu N1, što je bio i naslov.
Na TV N1, naime, pitanje za poverenicu tako su sročili da je novinar u njemu već konstatovao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić poveo hajku tako što medije naziva "tajkunskim", a sve to rezultira etiketama na naslovnim stranama tabloida, plasirajući to kao činjenicu iako se radi o očiglednoj laži jer Vučić to nikada nije rekao.
Jankovićeva je odgovorila da joj je "cela ta situacija tužna". U izjavi za Srpski telegraf poverenica Janković objašnjava da se njena izjava nije odnosila na određene medije, kako je ostala sumnja posle takvih navoda, već je to njen generalan stav:
- Nedopustivo je bilo kakvo etiketiranje, pod tim sam mislila na sve. Slobodni mediji su ključna vrednost svakog demokratskog društva i vama novinarima, sloboda izražavanja ne sme biti ugrožena, niti dovedena u pitanje. U isto vreme, mediji su dužni da stalno unapređuju standarde profesionalnog i odgovornog izveštavanja i promovišu vrednosti tolerancije i uvažavanja, kako je definisano i Zakonom o javnom informisanju.
Pismo Čomićevoj
Posle objavljivanja dodatka "Dosije mediji", munjevito je reagovalo oko 60 organizacija koje su zajedničko pismo poslalo Gordani Čomić, ministarki za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, tražeći od nje da spreči napade vlasti na medije.
- Profesionalni mediji i OCD ponovo su meta žestoke kampanje koju je, po ustaljenom običaju, poveo predsednik Republike, a nastavili mediji pod njegovom kontrolom. Predsednik Vučić izneo je brojne neistine o radu organizacija civilnog društva u Srbiji, optužujući ih da rade za strane interese i da su pod kontrolom tajkuna. ... Srpski telegraf i drugi provladini mediji priključili su se kampanji objavljujući specijalni dodatak o finansiranju i navodnim vezama medija i OCD sa strancima i najavljujući nastavak kampanje - piše, između ostalog, u tom pismu.
Od ministarke do zaključenja broja nije stigao komentar na sadržinu pisma, zašto su se baš njoj obratili i da li će i šta da preduzme.
Privlačenje pažnje diplomata
Ne biraju mesto i vreme za kampanju protiv Srpskog telegrafa, a za to su i skup "Kultura dijaloga - civilno društvo i mediji", koje je organizovalo Čomićkino ministarstvo u Palati Srbija, iskoristili za svoj peformans. Mimo teme i cilja održavanja skupa pročitali su pismo, koje je 60 organizacija, poslalo Čomićki. A onda je predsednik NUNS Željko Bodrožić, u njihovo ime (!?), zatražio je od ministrake da prepozna, osudi i spreči napade na organizacije civilnog duštva i medije koje sprovodi vlast. A, upravo su se Bodrožić i pojedini predstavnici civilnog društva udružili kako bi sobotirali dijalog o medijima i to tako što bi na tom skupu prisustvo predstavnika stranih ambasada iskoristili da izvedu performans u kome će blatiti Srbiju i optuživati aktuelni režim za navodnu medijsku cenzuru. Plan se malo izjalovio. Očekivali su veći broj diplomata i publiku za Bodrožića, ali su među zvanicama bili samo američki ambasador Entoni Godfri, šef misije OEBS u Srbiji Jan Bratu i belgijski ambasador.
"SMEŠNA" NERVOZA
Čemu onda tolika nervoza, etiketiranje, podrugivanje ako je smešna, kako su neki okaraterisali, analiza Srpskog telegrafa? Zašto i kome smeta objavljivanje javno dostupnih podataka o finansiranju medija? Zašto se to shvata kao neki napad?
- Reakcije i ponašanje pojedinih medija na samo pominjanje njihovih finansija jasno pokazuje koliko je ta tema bolna za njih, a to otkriva i razloge zbog čega su njihove finansije netransparentne i obavijene velom tajne. U tom svetlu treba posmatrati i izmišljanje lažne opasnosti kojoj su navodno izloženi zbog priče o načinima i izvorima njihovog finansiranja - kaže za Srpski telegraf direktor Centra za odgovorne medije Marko Matić.
Ključno je da postoji više nego opravdan interes javnosti da se ovoj temi otvoreno piše, zaključuje on, kao i da građani o svim relevantnim informacija budu uredno i blagovreneno obavešteni.
Konačno, Srpski telegraf nije se bavio istraživanjem finansiranja samo nekih medija. Već i televizija, svih dnevnih listova, nedeljnika. Naveli smo i kompletnu vlasničku strukturu našeg lista, kao i koje prihode ima Srpski telegraf.
Bandović: Mađarski ili turski scenario
I Igor Bandović, direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), uključio se u kampanju ocenjujući da nam predstoji mađarski ili turski scenario. U osvrtu na skup "Kultura dijaloga - civilno društvo i mediji" u organizaciji Ministarstva za društveni dijalog ocenio je da je pokazao da sada već ni privid ili pokušaj održanja "fasadne" demokratije nije moguć.
- Šire gledano, rezultat ovakvog stanja demokratije u zemlji upućuje na madjarski ali možda pre na turski scenario daljeg razvoja dogadjaja, naravno, sa nekim domaćim specificičnostima. Kraj.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)