AFERA "KVADRAT"! Tužilaštvo da ispita Đilasove mutne radnje, Savet za borbu protiv korupcije traži HITNU ISTRAGU o imovini lidera SSP
Oni imaju mogućnost i mehanizme sve da istraže. To je njihov posao. Za društvo je bolje da se utvrdi istina, poručuje Jelisaveta Vasilić.
Nadležni državni organi u obavezi su da ispitaju slučaj lidera SSP Dragana Đilasa i sve navode o njegovom sumnjivom poslovanju i mutnim radnjama, kojima je sticao i luksuzne nekretnine u elitnim delovima Beograda, kaže za Srpski telegraf članica Saveta za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić.
Tužilaštvo bi, naglašava ona, moralo da istraži tvrdnje koje se danima iznose u medijima da je Đilas neretko po tržišno nerealnim uslovima i kroz sporne transfere vlasništva, moguće izbegavanje poreza i pranje novca sticao imovinu, čija se vrednost meri milionima evra.
MREŽA POD LUPOM
Vasilićeva objašnjava da bi postupak morao da obuhvata celokupnu mrežu i sa liderom SSP sva povezana lica - od saradnika do članova porodice poput brata Gojka Đilasa, koji (ne)posredno ima 35 nekretnina. Ne sme se zaobići ni slučaj sa luksuznim dupleksom na Vračaru, nadomak Hrama Svetog Save, o kom je juče pisao Srpski telegraf, da bi se utvrdilo da li je u postupanju bilo lažiranja i obmana javnosti i državnih institucija.
Kad je Đilas lagao - 2012. ili 2015.- decembra 2012. objavljeno je da se Đilas, tada gradonačelnik Beograda i lider DS, častio dupleksom - od investitora, bivšeg fudbalera Crvene zvezde Mihajla Pjanovića, stan je formalno kupio Dragan Ješić, direktor firme "Chalet", čiji je vlasnik "Multikom grupa", u kojoj Đilas ima udeo 25 odsto - Đilas podnosi tužbu, tvrdi da stan nije njegov, već da u njemu, kao podstanar, živi s porodicom - da ga iznamljuje od Ješića. I dobija spor u rekordnom roku pred Višim sudom - novembra 2015. Đilas kupuje od Ješića taj stan od 185,43 kvadrata, uz ostavu i tri garažna mesta - nekretninu kupuje za 350.000 evra iako je cena na toj lokaciji dvostruko veća - posle samo dve sedmice taj stan pripisuje supruzi Ivi i njihovoj deci |
- Nadležni državni organi bi morali da reaguju na tvrdnje i saznanja izneta u javnosti. Za to postoji tužilaštvo. Sve mora da se proveri, a ne da sve ostane na nivou afere. Ne smeju se ignorisati novinarska istraživanja. Tužilaštvo bi ne samo trebalo nego moralo da istraži sve te navode. Ko god da je u pitanju - navodi Vasilićeva.
Ona objašnjava da savet ne može da dobije svu dokumentaciju, ne spada u institucije kojima je to odobreno, za razliku od tužilaštva.
- Oni imaju mogućnost i mehanizme sve da istraže. To je njihov posao. Za društvo je bolje da se utvrdi istina i u tom slučaju i da se ispitaju sve sumnje o sticanju imovine, eventualnim spornim transakcijama, ignorisanju zakona, pranju novca - kaže naša sagovornica.
Tajkun u panici da ga prati BIAI dok se u medijima naklonjenim opoziciji predvođenoj Đilasom ignorišu navodi o njegovoj imovini, portal Direktno, koji je pod njegovom kontrolom, piše da ga BIA prati u stopu. Do tog zaključka dolaze jer je jedan od lidera crnogorskog DF Milan Knežević na Tviteru objavio fotografiju Đilasa i direktora pogoričkih Vijesti Željka Ivanovića. Taj portal je, naime, ustvrdio da je BIA dala Kneževiću sliku (?!) uz konstataciju da je "skandal" to što BIA prati lidera srpske opozicije i crnogorskog novinara. To je pak dalje poslužilo za razvijanje teorije zavere da je objava Kneževića, inače Vučićevog političkog sledbenika u Crnoj Gori, kako su ga nazvali, dokaz da su srpske službe duboko umešane u crnogorska politička dešavanja (!?). Knežević je ostao nem na takve teorije zavere i za Srpski telegraf poručio da neće komentarisati izmišljotine i to što se nekima priviđa BIA. - Sve sam rekao objavom na Tviteru - kazao je juče za Srpski telegraf.
|
TRI DANA ĆUTANJA
Da tužilaštvo svakako mora da reaguje i istraži navode ma ko da je u pitanju, mišljenja je i advokat i poslanik SNS Vladimir Đukanović:
Đukanović: Ukoliko se utvrdi da postoji elementi krivičnog dela, u obavezi su da podignu prijavu
- Dužni su da postupaju po zakonu. Ukoliko se utvrdi da postoji elementi krivičnog dela, u obavezi su da podignu prijavu.
Lider SSP treći dan zaredom nije bio dostupan za komentar. A i u tužilaštvu su nemi. Do zaključenja broja nisu odgovorili na pitanja Srpskog telegrafa planiraju li i kada da istraže silne navode o sumnjivom poslovanju, kupovini i prodaji nekretnina Dragana i Gojka Đilasa.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)