PANIKA: TAJKUNOVA IMPERIJA PUCA PO ŠAVOVIMA, A ZA SVE JE KRIVO POLITIČKO DELOVANJE DRAGANA ŠOLAKA! Dugovi prešli sedam milijardi evra!
Investicioni fond "BC partners" više od godinu dana pokušava da izađe iz posla ophrvanog gomilom problema.
"Junajted grupa", kompanija u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, opterećena je ozbiljnim finansijskim problemima već duže vreme.
Dugovi grupacije, koja je uzgred međunarodno poznata po aferama na svim tržištima gde posluje, narasli su, prema poslednjim dostupnim podacima, na više od sedam milijardi evra.
Brojke
120 - medija ima "Junajted medija" u svom vlasništvu
4.200 - ljudi zapošljava
8 - zemalja u kojima posluje "Junajted grupa"
Na raspad sistema u Šolakovoj imperiji ukazuje i činjenica da investicioni fond "BC partners" već više od godinu dana ne uspeva da pronađe kupca za svoj vlasnički udeo.
KONGLOMERAT
Naime, još lane je objavljeno da je "BC partners", čije je sedište u Londonu, pokrenuo proces prodaje udela u "Junajted grupi", u čijem sastavu u Srbiji posluju SBB, televizije i portali N1 i Nova S, dnevne novine Danas i Nova, nedeljnik Radar.
"BC partners" je, inače, vlasnik 55 odsto udela u "Junajted grupi". Taj udeo su u martu 2019. kupili za 2,6 milijardi evra od američke investicione kompanije KKR, koja je zadržala manjinski udeo zajedno s menadžerskim timom operatera.
SVUD PO REGIONU
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno da su, pre promene vlasti, razarali "Telekom" u korist SBB. A da je sad Šolak u dugovima.
- Oni su, pre promene vlasti, "Telekom Srbije" držali u bednom stanju jer je služio Draganu Šolaku i Draganu Đilasu. Postavljali su direktore sektora i sve. Razarali su "Telekom" u korist SBB. Kada je Srbija pokušala da podigne svoj kapital i zaustavila dalju pljačku, krenula je opšta haranga i hajka protiv mene!
Naveo je da su ogromne pare uložene u njegovo rušenje i podsetio i na regionalne medije koji ga napadaju, poput crnogorskih Vijesti:
- Uložili su milijardu evra u borbu protiv mene. Taj kriminalac je dužan, nema više takve podrške jer se družio s Hanterom Bajdenom. Uostalom, i mene su jurili na nekim skupovima gde sam se pojavio ne bi li me uplašili. Oni svi služe da mene uplaše.
Iako Šolakova grupacija krije svoje finansijske izveštaje, dok u isto vreme najgrublje zloupotrebljava maksimalnu transparentnost tržišne konkurencije, pre svega "Telekoma Srbija", prema internom izveštaju ukupne finansijske obaveze o poslovanju za prvi kvartal 2024. iznosile su astronomskih 7,2 milijarde evra.
Istovremeno, kompanije u njenom sastavu napravile su poslovne gubitke od 47,5 miliona evra. Posebno zanimljivo je da su, kako se navodilo, neto finansijski troškovi "Junajted grupe" porasli čitavih 31 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na ukupno 87,5 miliona evra.
Traži nove gazde i za Vijesti
Šolakova "Junajted medija" u Crnoj Gori ima filijale Nova M, kao i Vijesti, nekada najjači medijski koncern u toj državi.
Ali tajkun je, kako su objavili nedavno tamošnji mediji, nameravao da zbog pada tiraža, čitanosti portala i smanjene gledanosti televizije proda Vijesti. I to samo tri godine nakon što ih je kupio.
"Junajted medija" postala je većinski vlasnik Vijesti 2022. Tad je, nakon odobrenja nadležnih regulatornih tela, odobreno preuzimanje 51 odsto vlasništva u Vijestima, što obuhvata portal, televiziju i štampano izdanje.
Najveće prihode gazdi Šolaku i partnerima donose biznisi u Bugarskoj i Grčkoj, gde su u prethodne tri godine obavili mnogobrojne akvizicije vredne milijarde evra, ali praćene optužbama za korupciju, pranje para, zloupotrebe fondova EU i pomaganje licima pod američkim sankcijama.
Konačno, kako se zaključuje iz tog izveštaja, ubedljivo najneuspešniji deo "Junajted grupe" je operater SBB Srbija, koji je samo za godinu dana ostao bez 50.000 jedinstvenih kablovskih pretplatnika: u martu prošle godine bilo ih je 711.000, što je pola miliona manje od "Telekoma Srbija". Taj trend je nastavljen do sada.
Vile, avioni, golf tereni...
Šolak svoj kapital drži u Luksemburgu, Švajcarskoj i "poslovnim rajevima" poput Devičanskih ostrva.
Poseduje lično bogatstvo, kako se navodilo, od najmanje 1,3 milijarde evra.
Ima raskošnu vilu na Ženevskom jezeru za koju je samo na ime poreza na imovinu platio 7,5 miliona evra, kao i tri aviona (dva falkona i cesnu) vrednosti 87 miliona evra.
Vlasnik je više golf terena u Sloveniji i Beogradu, drži luksuzni poslovni prostor u Luksemburgu, Holandiji, širom bivše SFRJ.
Šolak je, naime, kako tvrde upućeni, bogatstvo ovde sticao na štetu državnih resursa "Telekoma" (zlo)upotrebljavajući infrastrukturu, a infiltrirajući svoje ljude u tu kompaniju.
Istovremeno su godinama mediji u vlasništvu "Junajted grupe" vodili kampanju protiv "Telekoma Srbija", kojeg je Šolak proglasio za smrtnog neprijatelja.
Napadi postaju sve brutalniji u proteklih 12 godina kako je država rešila da zaštiti svoje resurse i kako se "Telekom", od nacionalnog i regionalnog lidera (kog je Šolak neuspešno pokušao da uništi), razvija u globalnog igrača, uspešno prisutnog na tržištima od Turske preko Nemačke do SAD.
Ne pomaže. "Junajted grupa" je protiv "Telekoma Srbija" izgubila i nekoliko sudskih sporova, tako da im se i ulaganje od čak 4,2 miliona evra za "advokatske i savetodavne naknade" ispostavilo kao neuspešno.
Kaić: I partneri nezadovoljni odlukama Šolaka iz Kragujevca
Ištvan Kaić, analitičar medija i publicista, kaže za Srpski telegraf da je reč o uobičajenom investicionom ciklusu kroz koji bi po treći put od 2014. trebalo da prođe "Junajted grupa" i da dobije svog trećeg po redu većinskog vlasnika koji je po strukturi investicioni fond.
U prvom ciklusu je to bio, kako dodaje, KKR (Kohlberg Kravis Roberts & Co) i ciklus je trajao pet godina, tj. do 2019, kada je većinski udeo tog većinskog vlasnika od KKR otkupio investicioni fond "BC partners".
- U svakom od ciklusa jedina konstanta je udeo manjinskog vlasnika i osnivača "Junajted grupe" Dragana Šolaka iz Kragujevca, koji zadržava pravo na postavljanje dela menadžmenta u svim pripadajućim kompanijama. Ako je suditi po trajanju prvog investicionog ciklusa, drugi, mada ne mora da znači da je oročen na isti period, već je 2024. bio pri kraju, što daje povoda tome da priče o novoj preprodaji "Junajted grupe" imaju smisla. Uoči svake prodaje, baš kao što je to uobičajeno i za većinu drugih proizvoda na tržištu, potencijalno novom kupcu, koji bi trebalo da otkupi većinski udeo u "Junajted grupi", demonstriraju se snaga i dometi pojedinačnih proizvoda obuhvaćenih paketom - navodi Kaić i dodaje:
- S obzirom na to koje činjenice su poznate o nezadovoljstvu grupe "BC partners" poslovanjem "Junajted grupe" i odlukama koje je donosio Šolak, aktuelna transformacija navedenih medija u praktično oglasne table studenata u blokadi i ostalih štrajkača može se tumačiti i kao pokušaj osnivača da ubrzano ojača i obogati portfolio svojih firmi, namami novi investicioni fond i preproda "Junajted grupu" po što boljoj ceni. Međutim, očigledno je da potraga za novim kupcem već neko vreme traje.
Bonus video
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (4)
Iva
25.01.2025 20:46
Ovo je još jedan dokaz da političko delovanje u poslovnom svetu može imati velike posledice.
Maja
25.01.2025 20:49
Svemu dođe kraj, tako i Šolak ovoj imperiji.
Mara
25.01.2025 20:59
Vlast u Srbiji, pod vođstvom predsednika Vučića, posvećena je očuvanju stabilnosti tržišta, borbi protiv korupcije i unapređenju ekonomskih uslova za sve građane.
Lena
25.01.2025 21:10
Šta drugo i očekivati od Šolaka.