TRŽIŠTE OD ČAK 450.000.000 LJUDI ČEKA FIRME IZ SRBIJE! Karlos Feliks Korona, ambasador Meksika za Republiku!
Moja zemlja je 12. najveća ekonomija na svetu i deo je najvažnijeg trgovinskog i investicionog sporazuma na planeti, poznatog kao NAFTA
Odnos Meksika i Srbije je veoma pozitivan, ali ima prostora za unapređenje saradnje. Srpske kompanije preko Meksika, 12. najveće ekonomije na svetu, imaju priliku da izađu na tržište od 450 miliona potrošača u Severnoj Americi.
Ovo u razgovoru za Srpski telegraf i portal Republika kaže Karlos Feliks Korona, ambasador Meksika u Beogradu, uz poruku da njegova država ostaje dosledna u politici poštovanja teritorijalnog integriteta Srbije u vezi s Kosovom i Metohijom, a prijateljstvo je pokazala i uzdržanošću na sednici Generalne skupštine UN, kada se glasalo o rezoluciji o Srebrenici.
Kako ocenjujete saradnju dve države?
- Za 78 godina diplomatskih odnosa, koje smo obeležili ove godine, izgradili smo čvrst odnos prijateljstva i razumevanja, zasnovan na političkom dijalogu i veoma važnoj kulturnoj i akademskoj razmeni. Meksiko je oduvek bio blizak srpskom narodu. Uprkos teškim uslovima koji su proistekli nakon raspada bivše Jugoslavije, Meksiko je svoju ambasadu u Beogradu uvek držao otvorenom. Mi Meksikanci verujemo da su pravi prijatelji uvek prisutni u dobrim, a još više u lošim vremenima. Naše veze zbližavaju naše ljude i širimo saradnju na druge oblasti, kao što su trgovina, poljoprivreda, nauka i tehnologija. Takođe, postoji široka mogućnost saradnje po pitanju povezanosti i pažnje prema našim dijasporama, u koncepciji i viziji nacije koja odgovara 21. veku, ali i u direktnom pristupu između naših zajednica, promovišući bratimljenje gradova obe države.
Turizam je vaša velika šansa
Tri i po godine ste u Beogradu. Kakve utiske nosite iz Srbije?
- Uveren sam da je Srbija bogata zemlja. Kao nacija, ona ima ogromno istorijsko i kulturno bogatstvo. Srbi su plemenit, patriotski i prijateljski nastrojen narod koji se, kao i Meksiko, borio da održi svoj teritorijalni integritet i nacionalni identitet. Ima veoma raznoliku, lepu i prostranu teritoriju, s velikom poljoprivrednom aktivnošću i nalazištima minerala, poput litijuma, ali i jedinstvene prirodne pejzaže. Srpska gastronomija je sjajna, a vina su na visokom nivou, kao i rakija. Uveren sam da Srbiju treba mnogo više promovisati kao centar visokog turističkog interesovanja, imajući u vidu sve atribute koje sam naveo.
U kojim oblastima je najveći potencijal za unapređenje saradnje?
- Imamo veliki potencijal na ekonomskom planu. Meksiko je 12. najveća ekonomija na svetu i deo je najvažnijeg trgovinskog i investicionog sporazuma na planeti, poznatog kao NAFTA. Ekonomije Meksika, SAD i Kanade su konsolidovale Severnu Ameriku kao najveće tržište na svetu. Meksiko je postao glavni trgovinski partner i izvoznik u SAD, više od Kine i EU. Srpske kompanije imaju mogućnost da preko Meksika uđu na tržište od gotovo 450 miliona potrošača i postanu deo proizvodnih lanaca u Severnoj Americi. U oblasti nauke i tehnologije, obe zemlje mogu da dele napredak u biotehnologiji, medicini i ekstrakciji litijuma, s obzirom na to kakva su nedavna otkrića u Srbiji i ona koja postoje u Meksiku.
Uprkos izazovima, ostaje li Meksiko pri principijelnom stavu da nema priznavanja jednostrane nezavisnosti Kosova i Metohije?
- Meksiko je na osnovu svojih spoljnopolitičkih principa, poštovanja međunarodnog prava i čvrstog prijateljstva sa Srbijom, uvek iskazivao podršku teritorijalnom integritetu Srbije nad pokrajinom Kosovo i Metohija. Ova politika, zasnovana na principima i važenju međunarodnog prava, ne može se promeniti. Pažljivo pratimo pregovore koji se vode između obe strane i nadamo se da će se tenzije u toj pokrajini smanjiti, mirnim sporazumima između obe strane za dobrobit stanovnika te pokrajine.
Bratimljenje gradova iz dve zemlje
Šta su dalji prioriteti u radu ovde?
- Od mog dolaska aktivno smo promovisali uspostavljanje odnosa između geografskih područja i gradova obe zemlje, koji dele sličnosti, izazove i mogućnosti i na taj način ubrzavaju kulturnu i komercijalnu razmenu direktnije između naših zajednica. Danas su gradovi Novi Sad i Toluka, Leskovac i Oahaka de Huares ozvaničili svoj odnos bratimljenja. Uskoro će, nadamo se, gradovi Kragujevac i Gvanahuato takođe formalizovati odnos. Upravo na ovaj način zbližavamo naše narode.
Iako je na sednici Generalne skupštine UN, krajem maja, promenom pravila, usvojena rezolucija o Srebrenici, 109 zemalja suštinski nije podržalo rezoluciju. Među njima, u grupi od 68 uzdržanih država, bio je i Meksiko.
- Kao što sam već pomenuo, spoljna politika Meksika zasniva se na njegovim principima i punom poštovanju međunarodnog prava. Meksiko smatra da rezolucije usvojene u Skupštini UN treba da budu doprinos preovlađujućim sukobima ili problemima i da ne bi trebalo da promovišu podele ili veće tenzije. Meksiko se zalaže za istinski proces pomirenja između svih strana koje su intervenisale u nasilnim procesima raspada Jugoslavije, u skladu s međunarodnim pravom i odavanjem počasti svim žrtvama bez izuzetka. Meksiko je bio uzdržan od glasanja na sednici GS UN o Srebrenici, na osnovu ovih elemenata i s obzirom na to da nije postojao konsenzus između stranaka za predstavljanje ove rezolucije.
Klaudija Šajnbaum postala je pre oko dva meseca prva žena predsednica Meksika. Može li se u perspektivi očekivati njena poseta Beogradu?
- Mi Meksikanci smo veoma uzbuđeni zbog izbora dr Klaudije Šajnbaum za prvu predsednicu Meksika. Visok nivo političkog dijaloga između Meksika i Srbije stvara uslove za eventualnu posetu predsednice Šajnbaum Beogradu tokom njenog šestogodišnjeg mandata. Obe vlade održavaju konsultacije za ostvarenje ovog cilja.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)