OLAKŠICE ZA KREDITE I KAKO DA IH ISKORISTITE
Kada dođe do poteškoća u otplati iz objektivnih razloga, banka je dužna da vam ponudi neku razumnu opciju. Nije mali broj građana u Srbiji koji se suočava s istim problemom: ne mogu da otplaćuju kredit... Bilo da su im primanja smanjena, da su ostali bez posla ili im je rata naglo porasla zbog kamatne stope. I pritisak raste!

Foto: Republika.rs
Prva i najvažnija stvar. Ne ćutite, ne bežite od banke. Čim shvatite da ne možete da izmirite sledeću ratu, odmah kontaktirajte s bankom.
NAJZNAČAJNIJE
Zakon je jasan: banka ima obavezu da vas sasluša i da pokuša da ponudi rešenje, a rešenja postoje.
To može biti:
- Reprogram kredita (što znači duži rok otplate i samim tim je manja mesečna rata)
- Moratorijum je privremeni zastoj u otplati bez zatezne kamate. Ova mera se obično uvodi u vanrednim situacijama, ali klijent može i sam da je traži
- Refinansiranje kredita podrazumeva podizanje novog kredita kojim se stari otplaćuje uz povoljnije uslove
- U određenim situacijama može i da dođe do promene ugovornih uslova, kao što su rok za otplatu, kamata ili valuta u kojoj se plaća kredit
- I na kraju, u izuzetnim slučajevima, kada je u pitanju teška bolest, invaliditet ili smrt korisnika, banka može otpisati deo duga
Ako ste u finansijskom problemu, a imate kredit, ključno je da znate da vi morate da pokrenete inicijativu, da objasnite situaciju, priložite dokaze i tražite rešenje.
Nedavno doneti Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, osim što ograničava kamatne stope, predviđa olakšice za korisnike koji ne mogu da otplate kredite pod postojećim uslovima, a njime je prvi put u našem pravu zabranjena takozvana praksa vezivanja usluga, što znači da banke ne smeju korisnike obavezivati da uz uslugu koja im je potrebna koriste i neku drugu uslugu, izjavio je Đorđe Gojković iz Sektora za zaštitu korisnika finansijskih usluga Narodne banke Srbije.
Gojković je istakao da je jedna od najznačajnijih novina pomenutog zakona ograničenje kamatnih stopa, što je, prema njegovim rečima, urađeno po uzoru na najbolju praksu iz zemalja Evropske unije i služi sprečavanju naplaćivanja previsoke cene kredita.
Kada je reč o olakšicama za korisnike koji ne mogu da otplate kredit pod postojećim uslovima, Gojković je rekao da u situacijama kada se kredit teško otplaćuje zbog gubitka posla, bolesti ili druge životne okolnosti na koje korisnik kredita ne može da utiče, banka mora da mu ponudi određene olakšice u otplati kredita. To su olakšice koje smo naveli na početku ovog teksta.
SAMI PRODAJTE
Ocenio je da je naročito važna odredba koja reguliše situaciju u kojoj korisnik stambenog kredita ne može da otplati kredit, pa je tada korisnicima data mogućnost da samostalno prodaju nepokretnost, postižući tako što veću cenu radi izmirenja duga, što, nažalost, u javnoj prodaji u izvršnom postupku nekada nije slučaj. Istakao je da za slučaj da korisnik kredita ne može ili ne želi da samostalno proda nepokretnost radi namirenja druga može odabrati da banci prenese pravo svojine i na taj način izmiri dug, nezavisno od toga za koliku cenu banka kasnije može prodati tu nepokretnost.
Kako bi se izbegle situacije u kojima korisnici, bilo zbog nedovoljno, bilo zbog previše informacija, donose odluku koja im nije u najboljem interesu, davaocima usluga zabranjeno je da reklamiraju proizvode i usluge tako da korisnika dovode u zabludu.
Gojković je naglasio da je prvi put u našem pravu zabranjena takozvana praksa vezivanja usluga. To znači da banke ne smeju, osim izuzetno, korisnike uslovljavati, tj. obavezivati da uz uslugu koja im je potrebna koriste i neku drugu uslugu.
Posredovanje kod sporova
Prema Gojkovićevim rečima, zaštita korisnika ne bi bila potpuna bez mehanizama za rešavanje spornih odnosa, koji se ponekad nužno javljaju.
Mehanizam posredovanja pred Narodnom bankom Srbije i postupak po pritužbi su ovim zakonom dodatno unapređeni radi rešavanja spornog odnosa između banke i korisnika na besplatan, efikasan, fleksibilan i pravedan način - ističe on.
Za šta važi ograničenje
- Stambeni krediti
- Potrošački krediti
- Gotovinski krediti
- Kreditne kartice
- Dozvoljeni minus
- Nedozvoljeni minus
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)