OVO NAS JE NOĆAS SVE ZABRINULO, A SVE MLADI! Pijani i drogirani Beograđani celu noć pravili probleme Hitnoj
Intervenisala čak i vojna Hitna pomoć

Foto: Youtube/Pink
Doktorka Ivana Stefanović iz Zavoda za urgentnu medicinu izjavila je da je iza lekara teška noć i da su najviše posla, između ostalih, kako kaže, imali sa alkoholisanim građanima i građanima koji su bili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Dr Stefanović kaže da građane u poslednje vreme veoma muči i prolećni umor, ali i da je bilo mnogo poziva Hitnoj pomoći od strane hroničnih i onkoloških pacijenata.
U toku smene, prema rečima dr Stefanović bilo je mnogo intervencija Hitne pomoći za noćnu smenu, kada bi građani trebalo da spavaju:
124 intervencije
23 na javnom mestu,
4 pedijatrijska poziva.
- Nismo imali pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom, ali zato:
3 saobraćajne nezgode
3 osobe su učestvovale
2 su prevezene dalje
Kako kaže, na jednom mestu morala je da interveniše i vojna hitna pomoć.
- Sačekali smo vojnu hitnu pomoć na jednom mestu, jer je u pitanju bio njihov osiguranik. Pacijent je bio sa vidljivim, ali lakšim povredama - kaže dr Stefanović.
Hitnu zvali alkoholisani i pod dejstvom psihoaktivnih supstanci
Pored hroničnih pacijenata, noćas su, kako kaže dr Stefanović, u velikom broju zvali pacijenti koji su bili pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci.
- Zvali su i pacijenti sa bolom u grudima, visokim pritiskom. Vlažno vreme pogoduje pacijentima koji boluju od astme, dosta je bilo onkoloških pacijenata, ali ono što nas je zabrinulo sve jeste da smo dosta izlazili na javna mesta zbog alkoholisanih lica i pacijenata koji su uzimali psihoaktivne supstance. Sve mladi ljudi! Potpuno je jasno da je bila slava i normalno je da ćete popiti koju čašicu, ali i dalje ostaje nulta tolerancija da vozite kad popijete alkohol. Kada takvo vaše stanje zbrinjava hitna pomoć ono šta slavimo gubi smisao - kaže dr Stefanović.

Foto: Printscreen TV Prva
Kako sprečiti kolaps
Kada su topliji dani imamo povećan broj kolapsa na ulicama, kaže dr Stefanović.
- To je posebno kod starijih ljudi, jer kardiovaskularni sistem ne može tako brzo da se prilagodi. Uvek savetujemo da nosite neku tečnost, limunadu koja ima u sebi med, ti brzi šećeri trebaju srcu. Ali takođe treba nam i nešto slano, neka slana grickalica, lešnik, kikiriki, sušeno voće. To nam pomaže da podignemo pritisak, da ne dođe do kolapsa - kaže dr Stefanović.
Simptomi prolećnog umora znak je da ste zdravi, kaže dr Stefanović.
- Kada su u pitanju zdravi ljudi, oni koji se dobro hrane i koji su utrenirani i vežbaju i kod njih mogu da se jave simptomi prolećnog umora, da im bude teško da ustanu, da im se više spava, ali to je samo znak da ste zdravi - zaključuje za medije dr Ivana Stefanović.
(Blic)
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)