OTKAZUJU SE LETOVANJA NA SANTORINIJU! Meteorolog za Republiku izneo ŠOK PROGNOZU: Snop geotermalne energije kreće ka Balkanu? MART NAJKRITIČNIJI ZA SRBIJU!

Autor:

Vesti

16.02.2025

15:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Otkrivamo šta nas čeka u narednom periodu!

OTKAZUJU SE LETOVANJA NA SANTORINIJU! Meteorolog za Republiku izneo ŠOK PROGNOZU: Snop geotermalne energije kreće ka Balkanu? MART NAJKRITIČNIJI ZA SRBIJU!

Foto: Republika, Schutterstock

Skoro 13.000 zemljotresa različite jačine pogodilo je grčko ostrvo Santorini od 26. januara ove godine do sada. Svakodnevno stižu informacije o novim potresima, a na hiljade stanovnika evakuisano je sa ostrva. U  isto vreme zemljotresi su zabeleženi i u Italiji i u Hrvatskoj, a u ovm delu Grčke proglašeno je vanredno stanje.

Mnogi prognoziraju da je ovo samo uvertira za nešto mnogo gore, a kakva su predviđanja stručnjaka i ima li Srbija razlog da strahuje, pitali smo meteorologa koji se bavi proučavanjem zemljotresa, Ivana Ristića.

 - Podeljena su mišljenja među grčkim seizmolozima. Neki misle da će možda čak i vulkan da se aktivira, a neki da će ipak da se desi neki potres jači, 6 do 7 stepeni po Rihteru. Trenutno se malo smirila ta serija zemljotresa. Juče u toku dana, u 3-4 intervala bili su neki zemljotresi od 4 stepena. Čini se da se u poslednjih 2-3 dana, za nijansu smirilo, ali postoji još uvek opasnost od nekih zemljotresa preko 6 stepeni po Rihteru - kazao je za Republiku meteorolog Ivan Ristić.

- Tamo postoji takozvano "trostruko dejstvo, dakle vulkan, cunami i zemljotres. Dakle, ako bi se desio zemljotres od 6 do 7 stepeni, mogao bi da se stvori cunami koji ne bi toliko pogodio Santorini, već bi otišao na Krit. I to je veliki problem - dodao je on.

Otkazano more!

Sve su prilike, kaže nam naš poznati meteorolog koji se bavi i zemlotresima, da ove godine nećemo moći na more u ove delove Grčke.

- Da se smire ovakvi tipovi zemljotresa, treba 3- 4 meseca. Mislim da će celog leta biti tamo "uzbudljivo". Taj region, ima dosta letovališta tu, i nije prijatno da imate svaki dan da se zemlja trese. Santorini izgleda kao da odskoči, celo ono brdo prosto poskoči i vrati se. Može da se poredi sa turbulencijama u avionu. Kada se vežete u avionu i naiđete na turbulencije, vi odskočite. Vrlo nezgodan osećaj - ističe Ristić.

Republika

Foto: Republika

3 do 4 meseca trebaće da se smiri tlo u Grčkoj

Trese se i Hrvatska 

Potres magnitude 4.8 prema Rihteru pogodio je juče šire zadarsko područje, a prema dostupnim informacijama, nema prijavljenih povređnih osoba ni značajnije materijalne štete. 

Indeks prenosi da se zbog potresa pomjerio istorijski zvonik na Pagu.

- U našem regionu Sredozemnom ima jedan centar u Italiji, na Alpima, koji detektuje elektro-magnetne talase u zemlji i on je dosta aktivan ovih dana. On najavljuje da dolazi mnogo te geotermalne energije i da će biti još zemljotresa. Desila se i erupcija Etne, desio se Santorini, zemljotresi i kod Napulja, i u Hrvatskoj takođe! Sve se seizmički aktiviralo - dodao je Ristić.

Kada se aktivirao vulkan na Santoriniju, Srbiju pogodio najjači zemljotres ikad

Srbija treba da bude spremna da će se i ovde zaljuljati tlo, kaže naš sagovornik.

- Interesantno, kada se aktivirao vulkan 1922. godine baš na Santoriniju, desio se najjači zemljotres skoro u Srbiji, kod Lazarevca. Postoji ta neka veza. Na primer, zemljotres kod Lazarevca je bio 24. marta, taj datum nam je i inače jako loš datum, tad je bilo i bombardovanje 1999. godine. Taj mart nam bude inače problematičan. 

Republika

Foto: Shutterstock, freesvg.org/Juhele, Wikimedia/PavelD

Čekaju li Srbiju zemljotresi?

Te 1922. godine 24. marta desio se najjači zemljotres u Srbiji, koji je bio baš blizu Beograda, oko 6 stepeni Rihterove skale i tad je pukao Tašmajdan na pola. inače, svi zemljotresi jači koji su se desili na području Srbije, pa i globalno, na području stare Jugoslavije, bili su u proleće i u jesen. Tako da, sa početkom marta sve su veće šanse za neke zemljotrese i kod nas - naveo je naš sagovornik.

Imamo 27 ugašenih vulkana

Potresi u susedstvu, čak i da ne budu kod nas, mogu da utiču na nas. Prema Ristićevim rečima, mi smo osetili gotovo svaki zemljotres u regionu.

- Kada se desio u Crnoj gori onaj zemljotres osamdesetih godina, svi su osetili. I u Bosni kada se desi... Mi možemo da osetimo i kada se desi u Rumuniji, pre dve godine, isto smo osetili u Beogradu taj zemljotres. Srbija ima 27 ugašenih vulkana, ne znam koliko to ljudi znaju - zaključio je meteorolog.

Republika

Foto: Ilustracija: Republika.rs,Google Maps, Pixabay

Srbija između zemalja koje su pogodili zemljotresi

Zemljotresi na Santoriniju i u Turskoj pre dve dešavaju se u gotovo identičnom peirodu, ali nije Turska ta koja treba da strahuje.

- Snop geotermalne energije u obliku magme ide prema Sredozemlju, više nego prema Turskoj. 2023. otišao je tačno u Tursku. Nekako se poklapa čak i datum, bio je 6. februar kada je otišao u Tursku. Zemljotresi u Santoriniju se dešavaju u sličnom periodu. Mislim da tamo neće više biti problema, ali može da krene preko leta ka Balkanu, to mene brine - zaključio je.

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading