IZMIRILA MONAHE I PREUZELA TRON: Kako je ikona Presvete Bogorodice Trojeručice postala igumanija

Autor:

Vesti

01.02.2025

19:08

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Najpoštovanija ikona među Srbima već nekoliko vekova je na čelu Hilandara, manastira na Svetoj Gori. Na dar ju je dobio Sveti Sava nakon što se ispunilo proročanstvo staro sedam vekova

IZMIRILA MONAHE I PREUZELA TRON: Kako je ikona Presvete Bogorodice Trojeručice postala igumanija

Foto: Wikipedia/Tanjug

U sam osvit 15. veka bratstvo Manastira Studenice suočilo se s jednim od najvećih iskušenja: sa svih strana nadirale su turske čete željne pljačke i razaranja. Crnorisci su na brzinu sklanjali dragocenosti i crkvene relikvije, ali s najvećom i najpoštovanijom ikonom Presvete Bogorodice Trojeručice, kao da nisu znali šta će. U žurbi ju je jedan monah izneo iz oltara, privezao za samar magareta i pustio ga da ide kuda mu je volja. Svuda je bilo bolje nego da se dozvoli da padne Osmanlijama u ruke.

Magare je danima i nedeljama išlo u samo njemu poznatom pravcu. Izašlo je iz Doline jorgovana, prešlo preko stare Srbije i stiglo na Atos, do bespuća Svete Gore. Samo stotinak metara ispred Manastira Hilandar je zastalo i pokleklo. Poživelo je još toliko da mu zatečeno bratstvo s leđa skine blagodatni teret. Nakon gotovo dva veka čudotvorna ikona se vratila na mesto odakle je i pošla za Srbiju.

Bogorodica mu vratila ruku

Ovo je samo jedan neverovatni podatak u vezi s najvećom ikonom među Srbima, ujedno i najpoštovanijom u pravoslavnom svetu, rekli bismo i u čitavom hrišćanstvu. A sve je počelo nekoliko vekova ranije, u Siriji na Bliskom Istoku, gde je Sveti Jovan Damaskin doživeo jedno od najvećih čuda.

Početkom osmog veka, u jeku najveće borbe protiv slavljenja ikona, Sveti Jovan je oklevetan pred kalifom Damaska Validom. Ne razmišljajući previše o osnovanosti optužbi, kalif je naredio da mu se odseče desna ruka, s kojom je, navodno, pisao protiv njega.

Nakon izvršenja zapovesti, Sveti Jovan je zamolio da mu se preda odsečena ruka, što mu je i udovoljeno. U svom domu, pred porodičnom ikonom Presvete Bogorodice i držeći odsečenu ruku uz telo, dugo se i predano molio da ga isceli i vrati mu ruku kako bi mogao da nastavi da piše u slavu ikona.

Ikonu je u Srbiju doneo car Dušan

Nakon što ju je na Svetu Goru doneo Sveti Sava, Trojeručica se na Hilandaru zadržala sve do 1347, kada ju je car Dušan, u znak manastirskog blagoslova, poneo za Srbiju. Ni danas nije poznato kako se s njegovog dvora obrela u Studenici, ali se zna kako je iz nje otišla, baš kako je i opisano na početku teksta. Od toga trenutka, ikona je napuštala područje Svete Gore samo u retkim i izuzetnim prilikama.

Nakon što se satima molio, umoran od bola i muke, nakratko je zaspao. U snu, na ikoni, video je živu Bogorodicu, koja mu je rekla da je isceljen i da ne treba više da se žalosti, već da nastavi da štiti ikone. Kada se probudio, video je da mu je ruka potpuno zdrava. Presrećan i blagodaran, Jovan se postarao da se na donjoj, levoj strani porodične ikone, pripoji i srebrna ruka, slična onoj koja mu je bila odsečena u znak sećanja na čudo koje se dogodilo.

Republika

Foto: wikipedia

Ikona Bogorodice Trojeručice

Čuda su se, međutim, događala i kasnije. Nakon što je sa svojom zaštitnicom Presvetom Trojeručicom napustio Siriju i otišao u Palestinu, Sveti Jovan se zamonašio u lavri Svetog Save Osvećenog, gde je čuo i zanimljivu priču. Naime, pre nego što će umreti u 6. veku, Sveti Sava Osvećeni naredio je da se pored njegovog groba pričvrsti njegov igumanski štap. Navodno, prorekao je da će po njega, u dalekoj budućnosti, doći njegov imenjak i carski sin.

"Kada se bude poklonio pred mojim grobom", rekao je na samrti, "štap će sam pasti. Zajedno sa štapom, umesto blagoslova, predaćete mu i ikonu Bogorodice Mlekopitateljnice." Pre nego što će i sam preminuti, Sveti Jovan Damaskin odlučio je da se nepoznatom strancu iz budućnosti preda i njegova ikona Bogorodica Trojeručica.

Izašla iz oltara

Pet vekova kasnije, 1217, u lavru je stigao prost monah, poklonik i carski sin, Sveti Sava Srpski. I dogodilo se upravo ono što je prorokovao njegov imenik Sveti Sava Osvećeni. Nakon što se poklonio nad njegovim grobom, igumanski štap se otkačio i pao mu pred noge. Manastirski oci bili su zatečeni. Dvoumeći se, i dalje sumnjajući, vratili su štap i još jače ga pričvrstili. Međutim, kada se i sutradan dogodilo isto, više nije bilo dvojbi.

Nepoznatom gostu predali su tri blagoslova, s kojima se ubrzo i vratio na Svetu Goru.
U znak velike počasti ,monasi su je postavili u oltar Saborne crkve Manastira Hilandar, ali se u njemu nije zadržala jer je sama odlučila da promeni mesto?! Naime, nakon smrti igumana, krajem 15. veka, bratstvo nikako nije moglo da se dogovori ko će doći na njegovo mesto, pogotovu što je među njima bilo različitih nacionalnosti.

Grci su smatrali da im pripada igumansko mesto jer je manastir podignut na grčkoj zemlji. Srbi su tražili mesto za sebe jer su ktitori bili Srbi, Bugari su bili najbrojniji, pa su smatrali da ga oni zaslužuju, a Rusi, opet, da ih je Rusija najviše darovala, pa su i oni zahtevali isto. I ko zna koliko dugo bi trajala rasprava da se nije umešala sama Bogorodica.

Naime, jednog jutra, monasi su ikonu zatekli na igumanskom mestu. Misleći da ju je crkvenjak greškom izneo, vratili su je u oltar. Kada su je i sutradan našli na igumanskom tronu, ponovo su je vratili, ali su ovog puta crkvu zaključali i dobro proverili da neko slučajno nije ostao u crkvi. Međutim, kada se i treće jutro dogodilo isto, sve je bilo jasno. Pogotovu kada je u manastir došao jedan pustinjak i rekao da mu se javila Bogorodica u snu i rekla da je ona igumanija Hilandara, da nema potrebe da se monasi i dalje glože, te da moraju da se izmire. Od tog trenutka Trojeručica je i zvanično igumanija ove najveće srpske svetinje. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading