STRES, ANKSIOZNOST, DEPRESIJA: Alarmantni podaci o mentalnom zdravlju mladih

Vesti

07.05.2025

10:53

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Devet odsto mladih imalo je suicidne misli ili pokušaje

STRES, ANKSIOZNOST, DEPRESIJA:  Alarmantni podaci o mentalnom zdravlju mladih

Foto: Shutterstock

Istraživanja Instituta za mentalno zdravlje otkrivaju zabrinjavajuću statistiku – čak 20,4 odsto mladih u Srbiji prosečne starosti ima ozbiljan psihijatrijski poremećaj. Sve veći broj adolescenata suočava se sa anksioznošću, depresijom, hroničnim stresom.

Svaki peti tinejdžer u Srbiji ima neki psihijatrijski poremećaj. Kako je pokazalo istraživanje Devet 8,7 odsto pokazuje simptome ozbiljne depresije, a više od 5 odsto se suočava s izraženom anksioznošću. Panični poremećaji registrovani su kod 2,4 odsto ispitanika, dok anoreksija pogađa 2,3 odsto mladih. Devet odsto mladih imalo je suicidne misli ili pokušaje.

O ovoj temi govorile su dr Snežana Mrvić, klinički psiholog, i dr Aleksandra Parojčić, neuropsiholog, ističući da su ovi podaci upozorenje da se mentalno zdravlje mladih mora postaviti kao prioritet u društvu. 

Podaci su vrlo zabrinjavajući, a istraživanja još nisu završena. Na struci i institucijama je odgovornost da na osnovu ovih nalaza razviju strategije za prevenciju i podršku. Mladi su odgovarali na pitanje kome bi se obratili za pomoć, i većina je navela psihologa, nastavnika, pa tek onda člana porodice. Ohrabruje što je 75 odsto onih koji su zatražili pomoć reklo da im je takva podrška bila korisna - istakla je Mrvić.

Posebno je zabrinjavajuće to što je čak 27,7 odsto ispitanika doživelo fizičko zlostavljanje u porodici. Takođe, 30 odsto mladih izjavilo je da se ne oseća prihvaćeno, dok se 14 odsto njih samopovređuje. 

Republika

Foto: shutterstock/beauty-box

Skoro 30 odsto mladih doživelo fizičko zlostavljanje u porodici

Jedan od najalarmantnijih nalaza u istraživanju odnosi se na fizičko zlostavljanje u porodici. Umesto da dom bude sigurno utočište, za mnogu decu on je izvor straha i traume.

- To je jedno od najalarmantnijih rezultata. To znači da su deca prisustvovala fizičkom nasilju u porodici – bilo da je reč o nasilju između roditelja, ili između roditelja i deteta. To je strašno-  istakla je dr Aleksandra Parojčić.

Kada se kaže da 8,7 odsto mladih ima depresiju, ne misli se da su samo tužni – već da ispunjavaju sve kriterijume za ozbiljnu depresiju: nesanica, osećaj krivice, samoprezir, pa čak i ideje o kazni. To su ozbiljna psihička stanja, i nisu očekivali ovako visoke brojke, kažu doktorke. 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading