I RANO JUTROS GUŽVA NA OVIM GRANIČNIM PRELAZIMA: Čeka se i po tri sata na izlazak iz zemlje

Autor:

Vesti

04.11.2024

06:46

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

AMSS upozorava na otržane uslove na kolovozu!

I RANO JUTROS GUŽVA NA OVIM GRANIČNIM PRELAZIMA: Čeka se i po tri sata na izlazak iz zemlje

Foto: AMSS kamere / screenshot

Jutro je prohladno, sa maglom na putevima pored reka i kanala, pa treba obratiti pažnju na vlažne deonice puteva, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS). Saobraćaj je ovog prvog radnog dana umerenog inteziteta van gradova, dok će unutar gradskih sredina biti pojačan, a zastoja nema, ali su i oni mogući na deonicama gde se zbog radova i aktuelnih izmena u saobraćaju vozi usporenije.

Prema podacima Zimske službe JP "Putevi Srbije" 2023/24 u 05.12 časova, najopterećeniji putni pravci prvog, kao i putevi drugog i trećeg prioriteta održavanja, prohodni su i nema snega. Prema informacijama Uprave granične Policije RS dobijenim u 05.15 časova, na putničkim terminalima naših graničnih prelaza nema zadržavanja vozila. Što se tiče zadržavanja na teretnim terminalima, teretna motorna vozila za izlaz na graničnim prelazima Kelebija i Šid čekaju 240 minuta, na Batrovcima 180 minuta, a na Bezdanu 60 minuta.

Na ostalim graničnim prelazima nema zadržavanja za sve kategorije vozila. Prema poslednjim informacijama dobijenim od JP "Putevi Srbije", na naplatnim stanicama nema zadržavanja vozila.

Kako se ponašati ukoliko ste doživeli saobraćajnu nesreću?

U slučaju nastanka saobraćajne nezgode vozač je dužan da pre svega isključi motor svog vozila, kako bi smanjio rizik od nastanka požara ili eksplozije.

Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca, kako bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk koji se po pravilu nalazi u vozilu „na dohvat ruke".

Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode mora se uvek obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m.

Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto putu na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede sa velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza.

U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje sa kolovoza kao bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne saobraćajne nezgode.

Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje, kako bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.

Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode, samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć, ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading