SVEŠTENIK POSAVETOVAO: Evo šta uraditi kada vam se pokidaju brojanice, nikako ne bacajte!
Neki je bacaju u smeće, a neki se boje da je bace jer bi tako, prema verovanju, mogla da se navuče nesreća, zbog čega brojanicu čuvaju negde u kući. Ipak, običaji nalažu drugačije.
Kada se desi da osveštena brojanica pukne, trebalo bi je spaliti. Bacanje osveštanih stvari je greh, tako da se brojanice, kao i druge osveštane stvari isključivo spaljuju.
- Ukoliko se ošteti, postupa se sa njom kao sa drugim bogoslužnim stvarima. Nikako ne sme da se baca u đubre. Sa brojanicom treba uraditi isto što i sa starim ikonama, crkvenim kalendarima. Ranije su crkve imale peći u kojima su se spaljivale osveštane stvari, međutim to više nije tako - objasnio je sveštenik za Telegraf.
- Savet je da se sve stvari koje imaju veze sa verom, a koje su se istrošile, skupljaju u jednoj kesi i kad je Badnje veče, tu kesu zajedno sa Badnjakom treba spaliti - dodaje sveštenik.
Svaki vernik dok se moli uz brojanicu izgovara molitvu. Najčešće izgovarane molitve su "Molitva Isusova" i "Molitva Presvete Bogorodice", piše "Rasen".
Brojanica se nosi na levoj ruci, i to iz praktičnih razloga. Naime, dok se krstimo prilikom molitve, lakše je da se ona drži u levoj ruci. Naravno, nikakav problem nije ako se brojanica nosi na desnoj ruci jer odabir ruke nije versko već praktično pitanje. Postoje i brojanice koje se nose oko vrata.
U hramovima, crkvama i manastirima se mogu naći brojanice koje predstavljaju svojevrsna umetnička dela. Pored pletenih brojanica, postoje i metalne, kao i nanizane brojanice.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)