TIODOROVIĆ ZABRINUT: Korona postaje sistemska bolest, oporavak sve duže traje

Autor: Blic, Republika

Vesti

24.07.2020

12:01

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Broj zaraženih počeće da pada već od vikenda, dok se sredinom avgusta očekuje potpuno smirivanje epidemije, najnovija je prognoza epidemiologa prof. dr Branislav Tiodorović, inače najboljeg prognozera toka epidemije kod nas do sada. Ono što je problematično jeste to što oporavak sada duže traje i što se korona polako pretvara u sistemsku bolest.

RepublikaFoto: ST/N. MANDIĆ
Foto: Ilustracija

Prateći tok bolesti, ponekad nam se čini da je virus produžio trajanje, da više nije dovoljno 14 dana da se pobedi virus, kao u prvom talasu, već oporavak traje i do tri ili četiri nedelje, dok su neki pacijenti pozitivni duže i od 28 dana.

 
Oporavak sada duže traje

Epidemiolog Tiodorović objašnjava da je razlog taj što postoje sada više izvora infekcije, odnosno da ima više virusonoša, pa je i količina unetog virusa veća.

RepublikaFoto: printscreen/TV Pink
Branislav Tiodorović

- Kad imate više izvora infekcije, mnogo više virusonoša, postoji veća mogućnost uzimanja veće količine virusa. Nije svejedno da li ste uzeli manju ili veću količinu virusa, znači da će uvek kada je mnogo virusa prisutno u organizmu, izazvati ne samo oboljenje respiratornog trakta, nego i sistemsko oboljenje - objašnjava profesor Tiodorović.

Ova bolest se, kaže, od respiratorne pretvara u sistemsku bolest a to se uglavnom odnosi na one ljude koji već imaju neku bolest, a zatim pred sobom imate bolesnika sa mnogo težom slikom, a samim tim i lečenje traje duže.

 
Kolike su šanse za preživljavanje na respiratoru

Iako je njihovo stanje bilo teško i rizično, imamo pacijente koji su nakon respiratora nastavili normalno da žive.

Priključenje na respirator jeste "poslednja opcija", ima srećom, i dosta primera kada su ljudi uspeli da se potpuno oporave.

 

 

- Ono što možemo da vidimo iz podataka i kod nas i u svetu, najteži su pacijenti koji završavaju na mehaničkoj ventilaciji, odnosno na respiratoru. Sve pre toga je moguće rešiti u pozitivnom smislu, dospevanje na respirator označava krajnju borbu za život, a to znači mehaničko održavanje disanja. I kod nas i u svetu daje za posledicu teške oblike i vrlo diskutabilne procene preživljavanja, recimo podaci iz SAD kažu da je čak 90 odsto onih koji nisu uspeli da prežive respirator. Kod nas i u Evropi taj odnos se kreće 50:50, ili 60:40 odsto u korist preživelih - kaže prof. dr Branislav Tiodorović.

Virus i prenošenje vazduhom

Virus se definitivno prenosi kapljičnim putem ili preko ruku dodirivanjem sluzokože, oka ili usana.

Međutim, jedno od ključnih pitanje sada je i može li on samostalno putovati kroz vazduh

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading