Ukoliko volite online upoznavanje, ovako ćete prepoznati prevarante
Ako ste započeli da se "viđate" s nekim u toku karantina, verovatno ste uzbuđeni što ćete ga uskoro videti i uživo. Međutim, kao i bilo koja druga forma onlajn dejtinga, uvek postoji šansa da budete prevareni.
Naime, "catfishing" je engleski termin koji znači lažni identitet na društvenim mrežama, koji ciljno traži žrtvu zloupotrebe ili prevare.
Sa portala Metro su razgovarali sa Lili Valford, bihejviorologom kojoj je uska struka pomaganje klijenata u onlajn dejtingu, pa im ukazuje na trenutke koji mogu voditi do toga da su žrtva prevare.
Ne znate šta želite
Ovo može zvučati čudno, i više je problem koji se bazira na vas, ali ako ne znate šta želite kod partnera, u riziku ste da budete žrtva manipulacije.
- Imajte jasne želje o tome za kakvim odnosom tragate pre nego što se upustite u onlajn dejting. Ovo vam može pomoći da izbegnete toksičnu, neodgovarajuću vezu – ističe Valford.
Ne želi video poziv
Uobičajena pojava je da osoba s kojom komunicirate izmišlja izgovore kako ne bi porazgovarala s vama putem video poziva, što može ukazivati na prevaru.
- Pokušajte s video pozivom čim se osetite prijatno za to. Iskreni ljudi će biti voljni da vam pokažu da su realna osoba – kaže Valford.
Bračne prevare najčešćeAdvokat Željko Simić rekao je za televiziju Pink da je jedna od najčešćih prevara na društvenim mrežama vezana za bračne ponude. - Papiri svih zemalja EU su atraktivni, ali najatraktivniji su pasoši Nemačke i Švajcarske, a za fiktivne brakove u ovim država traži se oko 30.000 evra. Postoje organizovane kriminalne grupe, prema nekim indicijama prednjače Albanci i Rusi, i nekoliko modela prevara, ali najčešće žrtve love na društvenim mrežama. Prave lažne profile, primera radi, danas naprave profil koji će biti iskorišćen tek za dve-tri godine - objašnjava Simić. |
Čudne fotografije
Ovde je reč o fotografijama na profilu koje nisu sređivane i bez filtera; o postojanju više dupliranih fototgrafija ili samo profesionalnih fotografija. Ako želite da nađete iskrenu osobu, tražite njegove fotografije sa prijateljima i u raznim ambijentima.
- Obratite pažnju da li na fotografijama gledaju u objektiv, da li nose naočare za sunce, da li pokrivaju lice na neki način... Ovo može značiti da su prevrtljivi i da nešto skrivaju – smatra Valford.
Nečiste namere
Ponekad vam je znak da neko nije dobra osoba ravno ispred nosa, ali vi to ne vidite. Obratite pažnju na podatke iz njegove biografije.
- Ako samo traži zabavu i "ne želi ništa ozbiljno", nemojte misliti da ga možete promeniti – napominje Valford.
Jednosmerna komunikacija
Kako izgledaju vaši razogovori? Jesu li pitanja obostrana ili jednostrana? Da li razgovor neprestano usmeravaju ka sebi ili seksu?
Ako nisu voljni da odgovaraju na pitanja o sebi, to može značiti da deo sebe žele da "zaštite" od vas, što može dovesti do mnogih kasnijih iznenađenja.
Sa druge strane, ako samo pričaju o sebi, to može značiti da im se mnogo ne dopadate. Odustanite od takve komunikacije u startu.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)