"SAČEKAJTE DOK NE PODNESEM EKSPOZE!" Đuro Macut govorio o narednim koracima nakon što je izabran za mandatara!
Nije bio član nijedne stranke, a javnosti je predstavljen kao nestranački stručnjak na osnivanju Pokreta za narod i državu u Jagodini.

Foto: FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ bs
Đuro Macut, mandatar za sastav nove Vlade Srbije, poručio je da neće otkrivati svoje planove i poteze dok ne podnese ekspoze pred poslanicima u Skupštini Srbije.
- Još nema tačnog datuma za podnošenje ekspozea, ali svakako se očekuje do definisanog i zakonom predviđenog termina, 18. aprila - rekao je Macut.
Podsetimo, dr Đuro Macut, koga je predsednik Aleksandar Vučić predložio za mandatara nove vlade, redovni je profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu i načelnik odeljenja za tumore endokrinog sistema na Klinici za endokrinologiju UKC Srbije. Rođen je u Beogradu, gde je završio osnovne i specijalističke studije, dok je dodatna znanja sticao u Ženevi, Bolonji, Upsali i Oksfordu.
Usmeren je na reproduktivnu i metaboličku endokrinologiju, posebno sindrom policističnih jajnika i insulinsku rezistenciju, a autor je preko 140 naučnih radova. Gostuje kao profesor u Atini i Skoplju, i organizator je brojnih simpozijuma i master klasa u Beogradu.
Nije bio član nijedne stranke, a javnosti je predstavljen kao nestranački stručnjak na osnivanju Pokreta za narod i državu u Jagodini. Vučić ga je opisao kao najistaknutijeg endokrinologa „od Beča do Istanbula“. Macut je oženjen, otac jednog deteta i govori engleski. Godine 2024. odlikovan je Ordenom Karađorđeve zvezde II stepena.
Poreklo prezimena Macut
Mandatar nove Vlade Srbije, prof. dr Đuro Macut, kojeg je sinoć za tu funkciju predložio predsednik Aleksandar Vučić ima neobično prezime, čije poreklo je zaintrigiralo mnoge. Prema informacijama dostupnim na internetu, za prezime Macut vezuju se mnoge zanimljivosti.
Kako stoji na portalu Poreklo.rs, prezime Macut koje nosi mandatar za sastav nove Vlade Srbije, Đuro Macut, prisutno je u nekoliko krajeva.
Prezime Macut prisutno je na Kordunu, a krsna slava ove familije je Lazareva subota.
Najviše Macuta živelo je u srpskim selima Sjeničak i Pješčanica kod Vrginmosta i Cerovac kod Karlovca.
Prema popisu stanovništva iz 1948. godine prezime Macut bilo je prisutno u Zagrebu, Osijeku, Karlovcu, Vukovaru, Vinkovcima, Vojniću, Vrginmostu, Slavonskoj Požegi.
Mnoge srpske porodice Macut zatrte su u Drugom svetskom ratu. Na spisku žrtava ustaša u logoru Jasenovac, ali i ubijenih u direktnom teroru na Kordunu, Baniji i Lici brojni su srpski civili sa prezimenom Macut.
Upravo je prezime opoziciji poslužilo kao poligon za nove napade, što možete pročitati u tekstu OVDE.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)