NJEGOŠEVO PROKLETSTVO NAD CETINJEM! Neće da obnove crkvu, a poginulo 22 ljudi!

Autor:

Svet

03.01.2025

21:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Crnogorski režimi iz političkih razloga zanemarili poslednju volju vladike da počiva u svojoj zadužbini, a za to vreme dogodila se dva masakra

NJEGOŠEVO PROKLETSTVO NAD CETINJEM! Neće da obnove crkvu, a poginulo 22 ljudi!

Foto: Public SDCG, SPC, ST/Dragan Kadić, Wikipedia, Mitropolija, Profimedia, Printscreen

Bivši režim Mila Đukanovića, kao i nove vlasti, nisu poslušali poziv blaženopočivšeg mitropolita crnogorsko-primorskog Amfiilohija 2022. da na Lovćenu obnove crkvu vladike Petra Drugog Petrovića Njegoša. Za to vreme Vuk Borilović i Aco Martinović u dva masakra za dve i po godine ubili su na Cetinju ukupno 22 ljudi, od toga četvoro dece.

UPOZORENJE AMFILOHIJA

Crkva Svetog Petra Cetinjskog bila je Njegoševa zadužbina, podignuta 1846.

- Ja hoću da me sa'ranite u onu crkvu na Lovćenu. To je moja potonja želja, i ako mi ne zadate božju vjeru da ćete tako učinit, onda ću ve ostaviti pod prokletstvom, a moj posljednji čas biće mi najžalosniji i tu moju žalost stavljam vama na dušu - govorio je Njegoš.

RUŠILI JE AUSTRIJANCI, ITALIJANI I KOMUNISTI

1. Vladika Petar Drugi Petrović Njegoš počivao je u crkvi na Lovćenu od 1855. do 1916. i od 1925. do 1972.

2. Austrougari su je granatirali s brodova i osvojili 1916, kad je u Beč poslat telegram: "Pao je Lovćen, bastion srpstva."
3. Okupatorski guverner Veber naredio je ekshumaciju Njegoševih moštiju koje su prenete u Cetinjski manastir.
4. Po predlogu mitropolita crnogorsko-primorskog Gavrila Dožića, SPC je 1922. donela odluku o obnovi crkve.
5. Troškove je preuzeo kralj Aleksandar Prvi Karađorđević, unuk crnogorskog kralja Nikole Petrovića Njegoša.
6. Nikolaj Krasnov, dvorski arhitekta ruske dinastije Romanov, vodio je restauraciju na najvišem nivou konzervatorske struke.
7. Bili su sačuvani mesto, osnova, oblik i polovina kamena stare crkve, ali su ponovo oštetili italijanski okupatori 1942.
8. Na njenom mestu izgrađen je današnji mauzolej, u kom počivaju mošti Petra Drugog Petrovića Njegoša.

Još 1972, kad je trebalo da se izvuče sarkofag u kom su počivale vladikine mošti, pukla je sajla dizalice koja je specijalno za tu svrhu kupljena u Švedskoj. To nije sprečilo rušenje, a kasnije su odbijeni svi zahtevi da se crkva obnovi.

U avgustu 2022. zlo je počelo da se nadvija nad Cetinjem. Borilović je ubio 10 ljudi, a na Njegošev zavet podsetio je mitropolit Amfilohije mesec dana kasnije, kad je zahtevao da se na Lovćenu obnovi crkva.

Iso se nije bojao Udbe, odbio da ruši svetinju

Kad je 1972. crkva na Lovćenu rušena, tamo su bili samo udbaši i radnici. Upravnik gradilišta Mirko Živković saopštio im je zadatak, a istupio je Iso Mahmutović iz Bijelog Polja.

- Ja neću da rušim crkvu - rekao je hrabri Iso i dao otkaz.

Republika

Foto: SPC

Iso Mahmutović

Za njegovim primerom povelo se još nekoliko muslimana, pa je nađen "domaći kadar". Mitropolit Amfilohije posthumno je odlikovao Isa Mahmutovića. Zlatni lik Svetog Petra Lovćenskog Tajnovidca uručio je Isovom sinu Ćazimu.

- Zar da ostavimo prokletstvo nad potomcima i narodom - rekao je mitropolit Amfilohije.

U tom trenutku režim Mila Đukanovića, koji je odbijao da ispuni volju Njegoševu, već je bio skršen, ali su njegove pristalice pitanje obnove crkve ispolitizovale, pa su sa skupa na Cetinju poručile da će mauzolej, u kom se sad nalaze vladikine mošti, braniti životima.
Obnovu crkve zahtevao je i Amfilohijev naslednik mitropolit Joanikije, ali ne samo on.

Kameni blokovi na Ivanovim koritima

Tesani kamen odvajan je sa zidova Njegoševe crkve i numerisan jer je bilo rečeno da će svetinja biti ponovo podignuta na nekom drugom mestu. Kameni blokovi poslagani su ispod Lovćena na Ivanova korita. Na vetrometini su se brojevi izbrisali, a gomila se smanjila, jer je tesani kamen verovatno zapao za oko graditeljima koji nisu znali odakle potiče.

U julu prošle godine crnogorski premijer Milojko Spajić pozvao je predsednika Skupštine Andriju Mandića da odustane od zahteva za obnovom. Naime, prethodno je socijaldemokrata Nikola Zirojević naveo da bi nova kapela bila simbol dominacije velikosrpskog nacionalizma nad Crnom Gorom, a i gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković poručio je Mandiću da se ne igra vatrom.

Borilović iz puške pokosio prvo decu

Cetinjanin Vuk Borilović 12. avgusta 2022. hicima iz lovačke puške usmrtio je braću Marka (8) i Mašana (11) i njihovu majku Natašu Martinović. Potom je ubio još sedam osoba, a ranio šest.

Republika

Foto: Facebook/Borilovic Vuk, Shutterstock

Vuk Borilović

Borilovića je ubila policija, a kao mogući motiv zločina pominjani su porodični problemi, raniji sukobi i dugovi. Sad se priča da je Martinović često pominjao Borilovića, što je moglo ukazati na eventualne psihološke probleme i poistovećivanje s prethodnim zločinom.

- Previše ste se osokolili i osilili, ali za sve postoji crvena linija. Kad se do nje dođe, drugačije se razgovara - saopštio je Đurašković, takođe socijaldemokrata.

DPS PRETI SUKOBIMA

Predsednik DPS (Đukanovićeve partije) Danijel Živković direktno je rekao da bi obnova crkve izazvala sukobe u Crnoj Gori. Zbog ovih pretnji nasiljem, Njegošev zavet nije ispunjen, a Aco Martinović sad je počinio još krvaviji masakr od Borilovića i ubio 12 ljudi.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (1)

Loading
Ana

03.01.2025 21:45

Zar je moguće da se bilo ko protivi obnovi. Ljudi, opametite se da vas ne snadje veće zlo.