"SAMO SLEPAC MOŽE DA NEGIRA GENOCID NAD SRBIMA": Stjepan Mesić šokirao Hrvate izjavom, Milanović i Plenković ĆUTE KAO ZALIVENI
Mesić je u opširnom intervjuu za portal hrvatskog nedeljnika Novosti govorio o obeležavanju Dana pobede protiv fašizma u Hrvatskoj i Evropi, kao i o nedavnoj godišnjici obeležavanja proboja logoraša u Jasenovcu, kojoj je prisustvovao

Foto: YouTube/Al Jazeera Balkans/Printscreen
Nekada predsednik Hrvatske u dva mandata i poslednji predsedavajući Predsedništva bivše SFRJ Stepan Mesić kaže da je državna politika odgovorna za to što mladi u Hrvatskoj uskraćeni za okrutnu politiku njihovih predaka i zato danas uzvikuju ustaški pozdrav "za dom spremni".
Mesić je u opširnom intervjuu za portal hrvatskog nedeljnika Novosti govorio o obeležavanju Dana pobede protiv fašizma u Hrvatskoj i Evropi, kao i o nedavnoj godišnjici obeležavanja proboja logoraša u Jasenovcu, kojoj je prisustvovao.
Smatra da je "jasenovačka komemoracija pretvorena je u jednu pristojnu literarnu, odnosno religioznu manifestaciju gde se podseća i na one koji su činili zločine, kao i na njihove nevine žrtve.
- I to je to. Ne vidim ulogu države, osim što je dozvolila da se na takav način obeležava najveća tragedija na našim prostorima, i to od samog formiranja muzeja kad su iz muzejske zbirke izbacili maljeve i noževe kojima su ubijane žrtve. Tadašnji autori taj su svoj postupak objašnjavali rečima kako navodno nije dobro da mala deca vide tu brutalnost ubijanja, te užase - naveo je.
- Mladi moraju znati tu strašnu istinu koja se dogodila u Jasenovcu kako se nikad više takvo ljudsko zlo ne bi dogodilo. Mladi moraju znati da u NDH nije postojao samo jedan koncentracijski logor, Jasenovac, nego je postojalo i Jadovno, koji čak nije bio logor okružen žicom, već čisto gubilište, postojali su dečji logor Sisak, Jastrebarsko, logor Danica, Stara Gradiška... - ukazao je Mesić.
Ističe da pokušaji izjednačavanja i dovođenja u bliski kontekst Blajburga i Jasenovca, pravljenja Blajburga najvećom tragedijom hrvatskog naroda je "čista, besramna revizija".
- U Blajiburgu je poginulo samo 13 zločinačkih, neprijateljskih vojnika koji su krenuli u proboj jer su znali da će odgovarati za svoje krvave zločine. Blajburg je bio samo kapitulacija kvislinške vojske koja je bila na strani fašizma s najvećim opterećenjima brutalnih, ratnih, ustaških zločina koje ljudski um teško može pojmiti, pri čemu svakako ne negiram zločine osvete, pa i masovne, kakvih je bilo praktično u svim do tada okupiranim zemljama Evrope - naveo je Mesić.
Istakao je da u službenom protokolu u Jasenovcu, pa čak ni u izjavama političkih zvaničnika novinarima, nije spomenut Holokaust, a kamoli genocid na Srbima, ocenivši da je "službena politika dobro razvila negaciju genocida nad Srbima".
- Nespominjanje Holokausta i genocida nad Srbima ne smeta samo onima koji promovišu neoustašku politiku. Samo slepac može negirati genocid nad Srbima. Ako je bilo organizovano nekoliko koncentracionih logora, ako su poubijana cela sela, očišćeni celi prostori i ako to nije genocid, uz to kad doglavnik ustaškog pokreta Mile Budak iznese politički dekret: "trećinu pobiti, trećinu raseliti, trećinu prekrstiti", ako to nije genocid, ne znam šta je - izričit je Mesić.
Na pitanje da li je trebalo ukinuti službene govore u Jasenovcu, Mesić odgovara odrečno.
- Službeni govori nisu se smeli ukidati. U Jasenovcu, ispred Kamenog cveta, u toj zlokobnoj i mučnoj tišini, mora se znati, mora se glasno izreći koja je to ideološka orijentacija današnje države. Jesu li ustaše ipak bili dobri momci? Ili ipak nisu? Koji su narodi i zašto stradali u Jasenovcu? Službeni govori u Jasenovcu bili bi odraz naše kulture sećanja, suočavanja nas sa samima sobom, našeg civilizacijskog puta - kategoričan je.
Smatra da nakon polaganja venca, predstavnici države moraju svojim rečima pokazati gde je Hrvatska kao društvo danas, pogotovo s obzirom na današnje opasne društvene pojave neoustaštva kad se mladi ne libe splitskim ulicama koračati s pozivanjem i dozivanjem Hitlerovih saveznika "ajmo, ustaše" ili u Imotskom glasno, masovno uzvikivati ustaški pozdrav!
- Moramo priznati da su neoustaške pojave u društvu otišle izvan svih kontrola. I ne znam dokle će to ići. Jer ne vidim gde je i ko je ta brana. Pola miliona politički nepismenih Hrvata na koncertu proustaškog pevača (Marka Perkovića Tompsona) dovoljno govori - konstatuje Mesić.
Podseća da se granice Hrvatske nisu menjale ni jedan milimetar i da ono što su oslobodili partizani, to su hrvatski branitelji u poslednjem ratu zadržali.
- Ne znam šta su branitelji branili i obranili više od partizana da se negira uloga partizana u stvaranju današnje Hrvatske - naveo je Mesić.
Predsednik i premijer Hrvatske Zoran Milanović i Andrej Plenković nisu se oglasili posle ovog intervjua Stjepana Mesića.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)