LETOVANJE JE UPOLA JEFTINIJE! Naši turisti pohrlili u Grčku početkom juna!
Cena smeštaja u Grčkoj za četvoročlanu porodicu je od 400 do 450 evra.

Foto: Shutterstock, Wikipedia,
Letovanje u inostranstvu ove godine je od pet do 15 odsto skuplje nego lane. U predsezoni aranžmani u Grčkoj su prilično povoljni, i već su razgrabrljeni, dok odlazak na Egej u julu ili avgustu košta duplo više.
Čitalac "Novosti" iz Beograda kaže da je ove godine odlučio da sa suprugom ide na odmor u prvoj polovini juna.
- Opredelili smo se za jedno poznato letovalište na prvom prstu Halkidija, gde 15 dana sa autobuskim prevozom košta 250 evra po osobi. Za isti taj apartman u julu treba izdvojiti 500 evra po osobi i dodatno za povratnu kartu za autobus još 75 evra. Ogromna je razlika, tako da ćemo mi za dve osobe sada da platimo 500 evra, umesto 1.150 evra - navodi on.

Foto: Shutterstock
U Nacionalnoj asocijaciji turističkih agencija Srbije (Juta) kažu da je interesovanje za letnje aranžmane veliko, a da je najpovoljnije rezervisati ih već u oktobru, jer su tada i do 50 odsto jeftiniji nego sada.
- Cene su u odnosu na prošlu godinu više za pet do 15 odsto. Interesovanje je dosta veliko. Tradicionalno, najposećenija i najznačajnija je pre svega Grčka, gde i ove godine očekujem skoro milion naših turista da boravi. Zatim Crna Gora, Turska, Egipat, Tunis, Španija, Italija, Bugarska, Hrvatska - kaže direktor ove organizacije Aleksandar Seničić.
Prema njegovim rečima, cena apartmanskog smeštaja u Grčkoj za četvoročlanu porodicu u junu iznosi 400 do 450 evra.
- U sezoni je to duplo, znači negde između 850 i 1.000 evra. Kad govorimo o predsezoni, a to je ono što sve češće naši putnici koriste, kraj maja pa do 10. ili 15. juna i od kraja avgusta do kraja septembra, tada su cene značajno niže i možemo otići u Grčku sa sveobuhvatnim prevozom i smeštajem u apartmanima i za 150 evra po osobi - kaže Seničić.
Foto: shutterstock
Kako dodaje, statistika pokazuje da je oko 10 odsto manje prodatih aranžmana nego prošle godine.
- Moramo da imamo u vidu da postoje određene društvene okolnosti trenutno u našoj zemlji, koje ne pogoduju putovanjima. Određeni broj škola nije radio, ni fakulteta, a na odluke roditelja kada će putovati na more utiče i to kada će se škola završiti, kada će biti prijemni ispiti - ističe Aleksandar Seničić.
Prema njegovim rečima trenutna situacija u zemlji negativno utiče na turističku industriju, jer se ne realizuje veliki broj đačkih putovanja. On kaže da to utiče na unutrašnji promet u Srbiji u velikoj meri, pogotovo za one objekte koji nisu na komercijalnom tržištu, nego koji žive pre svega od dečjeg i omladinskog turizma.
Foto: shutterstock
Zbog toga što određen broj škola nije radio, kako objašnjava, ne realizuju se ekskurzije i novac roditelja koji su te ekskurzije platili je zarobljen. On navodi da je bilo izleta, ekskurzija i rekreativnih nastava, ali ne u meri koja se očekivala.
- Negde oko 30 do 35 odsto je realizovano, dakle trećina od onoga što je bilo planirano. Takođe, otkazivane su ekskurzije, putovanja u inostranstvo. Sve su to problemi sa kojima se suočavamo, ja se nadam samo da to neće potrajati i očekujemo stabilizaciju da bismo eventualno sve te programe mogli da realizujemo makar na jesen - rekao je Seničić.
Ukoliko se ne realizuju ekskurzije, kako kaže, većina hotela pokazala je razumevanje za trenutnu situaciju i gledaju da izađu u susret tako što će ili pomeriti termine ili u nekom periodu vratiti novac.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)