VOZAČI, STIGLE SJAJNE VESTI! Pojeftinili i benzin i dizel!
Cene važe do Velikog petka!

Foto: Tanjug/S. AĆIMOVIĆ
Stigle su nove cene goriva, tako da će od danas od 15 časova, na pumpama u Srbiji litar evro dizela koštati 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 179 dinara.
Podsećamo, prošle nedelje evro dizel smo plaćali 196 dinara, a litar benzina evropremijum BMB 183 dinara.
Nove cene goriva biće na snazi do sledećeg petka 18. aprila do 15 časova.
Cena nafte raste!
Cena nafte na svetskim berzama poslednjih dana beleži rast, što izaziva pažnju tržišta i ekonomske analitičare. Prema aktuelnim podacima, cena sirove nafte je porasla na 60,649 dolara po barelu, dok je cena nafte Brent, koja je standard za evropsko tržište, dostigla 63,863 dolara po barelu. Ovaj porast cena nafte deo je globalnog trenda koji je započeo nakon nekoliko nedelja stabilnosti i povremenog smanjenja cena na svetskim tržištima. Razlozi za ovaj rast mogu biti povezani sa različitim faktorima, uključujući promene u globalnoj potražnji, političke tenzije, proizvodne odluke OPEC-a i drugih velikih naftnih proizvođača, kao i geopolitičke okolnosti koje utiču na snabdevanje naftom.
Međutim, uprkos ovom rastu cena nafte, Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, smiruje zabrinutost građana i tržišta u vezi sa uticajem na cenu goriva u Srbiji. Mićović je objasnio da trenutna promena cene sirove nafte neće odmah uticati na cenu goriva na pumpama u Srbiji. On je precizirao da u formuli za izračunavanje maksimalne dozvoljene cene derivata nafte u Srbiji, koju država postavlja, ne uzima se u obzir trenutna cena sirove nafte, već se koristi petodnevni prosek kotacija za benzin i dizel. Dakle, iako cena sirove nafte raste, efekti na cenu goriva u Srbiji neće biti odmah vidljivi, jer su u pitanju kotacije koje se prate u petodnevnom periodu.
Mićović je dodatno pojasnio da se reakcija na tržištu goriva neće dogoditi odmah, već će biti vidljiva u narednim danima, nakon što se uzmu u obzir poslednje kotacije benzina i dizela. Na ovaj način, cena goriva na domaćem tržištu zavisi od kretanja cena u prethodnim danima, a ne samo od trenutnih fluktuacija na svetskom tržištu nafte.
Interesantno je da su cene sirove nafte u poslednje dve nedelje beležile rast, međutim, došlo je do iznenadnog obrta kada je cena barela pala ispod 70 dolara. Ovaj pad cene sirove nafte može biti posledica promena u globalnoj proizvodnji, smanjene potražnje ili drugih ekonomskih faktora koji utiču na tržište nafte. U tom kontekstu, tržište nafte je i dalje vrlo volatilno i podložno brzim promenama, pa je teško predvideti kako će se dalje razvijati situacija.
Uprkos ovim promenama, Mićović je naglasio da je tržište nafte dinamično i da se precizne prognoze o budućim cenama goriva ne mogu donositi lako. On je sugerisao da građani i privrednici treba da budu strpljivi i da sačekaju da se utiču svi faktori koji čine formulu za izračunavanje cene goriva. Na duže staze, moguće je da će cena goriva biti podložna daljim promenama u zavisnosti od kretanja cena sirove nafte i tržišnih uslova, ali trenutno nije očekivana nagla promena cena na domaćim pumpama.
Sve u svemu, iako rast cene nafte izaziva zabrinutost, trenutne promene na svetskim tržištima neće odmah odraziti na cenu goriva u Srbiji, jer formula za izračunavanje cena uzima u obzir prethodne kotacije, a ne trenutne fluktuacije na tržištu sirove nafte.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)