U Belorusiji prvi put na svetu kreiran dugometražni animirani film pomoću veštačke inteligencije
U Belorusiji je prvi put na svetu kreiran dugometražni animirani film pomoću veštačke inteligencije, pod nazivom „Bjeloveška šuma“.
Ova uzbudljiva komedija sa elementima fantazije o prijateljstvu, porodici i snazi prirode, fokusira se na avanture bizona Bublika i njegovih prijatelja. Inače, Bjeloveška šuma je veliki prirodni rezervat koji se prostire na teritoriji Belorusije i Poljske, poznat po bogatoj flori i fauni, uključujući evropskog bizona.
Za izradu filma beloruskoj produkcijskoj kući bilo je potrebno nešto manje od tri meseca, a sav vizuelni sadržaj, koji spada u najteži deo animacije, napravljen je pomoću neuronskih mreža.
Eksperti napominju da su već postojale prijave za dugometražne projekte stvorene uz pomoć veštačke inteligencije, ali brojna otkrića pokazuju da je u stvarnosti korišćen manuelni rad.
Belorusija je u trendu svetskih događanja u vezi sa veštačkom inteligencijom i u savremenim beloruskim inovativnim projektima sve češće se koriste informatičke tehnologije, poput generativne mreže i jezičkih modela. Takođe, trenutno se u Belorusiji razvija projekat modelskog zakona o tehnologijama veštačke inteligencije za Zajednicu nezavisnih država (ZND).
Razvoj veštačke inteligencije u Belorusiji ide u dva ključna pravca. Prvi i najvažniji pravac je obezbeđivanje socijalne politike države. Ovde do izražaja dolaze medicina, biotehnologije i farmakologija, računarska skeniranja i molekularno modeliranje, obrada velikih količina medicinskih i genetskih podataka, pronalaženje novih lekova, rana dijagnostika i prevencija teških bolesti. Tako se u medicinskoj oblasti razvijaju pametni biometrijski kostimi za rehabilitaciju, algoritmi veštačke inteligencije za rano otkrivanje plućnih i drugih vrsta raka.
Drugi pravac primene veštačke inteligencije je standardizovana proizvodnja i automatizacija rutinskih procesa. Rešenja zasnovana na veštačkoj inteligenciji već se koriste u jedinstvenoj poljoprivrednoj i rudarskoj opremi kompanija poput Minskog traktorskog zavoda, „Gomselmasha“ i BELAZ-a. U poljoprivredi ove mašine povećavaju dnevnu proizvodnju za više od 20% i smanjuju gubitke u žetvi za četvrtinu.
Saradnja u oblasti veštačke inteligencije i razvoja IT sektora može postati važan deo belorusko-srpske kooperacije. Ove teme su takođe razmatrane tokom nedavne posete delegacije iz Srbije, na čijem čelu je bio ministar vlade Republike Srbije i kopredsednik Belorusko-srpske međuvladine komisije za trgovinsko-ekonomske odnose Nenad Popović.
Inače, Belorusija je prva zemlja na svetu koja je legalizovala kriptovalute. Odluku je donelo belorusko predsedništvo 2017. godine, a u januaru ove godine postalo je poznato da se u Belorusiji već radi na stvaranju vlastite kriptovalute.
Na jednom od sastanaka s novinarima, predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je poručio da je normalno da se plaćanja obavljaju u kriptovalutama, te da je taj zadatak postavljen stručnjacima u tamošnjoj Vladi.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)