UMRO VODITELJ KULTNE EMISIJE! Devedesetih dobio OTKAZ u Hrvatskoj, pa završio u DOMU!

Autor:

Zabava

04.04.2025

14:50

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ispraćaj će biti održan u krugu porodice!

UMRO VODITELJ KULTNE EMISIJE! Devedesetih dobio OTKAZ u Hrvatskoj, pa završio u DOMU!

Foto: Shutterstock/Elena Srubina

Daleko od mikrofona koji su obeležili njegov život, preminuo je Pjer Vukelić, jedan od najprepoznatljivijih i najomiljenijih glasova u Hrvatskoj. Novinar i voditelj koji je decenijama svojim emisijama ulazio u domove slušalaca je preminuo, a njegov ispraćaj biće održan u krugu porodice, piše Večernji.hr.

- U nedelju 30.3.2025. u 83. godini napustio nas je brat, ujak i praujak Pjer Vukelić. Ispraćaj je u krugu porodice. Poslednji pozdrav od sestre Mirjane, nećakinja Mirte i Tamare i pranećakinje Lane s porodicama - stoji u oproštajnoj poruci.

Republika

Foto: sjecanje.vecernji.hr/Printscreen

Umrlica objavljena na sajtu sjecanje.vecernji.hr

Rođen u Zagrebu 1942. godine, Pjer Vukelić je svoje detinjstvo proveo u rodnom gradu, koji će kasnije postati pozornica njegove bogate karijere. Od ranih šezdesetih godina prošlog veka, njegovo ime postalo je sinonim za kvalitetan i inovativan radijski program na talasima Radio Zagreba, kasnije Hrvatskog radija i Radija Sljeme.

Bio je jedan od najproduktivnijih radijskih novinara svoje generacije, a popis emisija koje je uređivao i vodio svedoči o njegovoj svestranosti i popularnosti. Od legendarne "Vesele večeri" (1964.-1966.), preko kultnog "Sastanka u studiju 8" (1965.-1970.), pa sve do emisija koje su obeležile sedamdesete i osamdesete poput "Zelenog megaherca" (1972.-1973.), "Crvene jabuke" (1974.-1982.), "Plavog pingvina" i nezaboravnog "25. sata" (1982.-1992.), Vukelićev glas bio je stalni pratilac mnogih generacija. Njegov rad obuhvatao je i emisije poput "Otkrića i ličnosti: Vreme, ljudi i događaji", "Izlet u obično", "Porodični semafor", "Radio Jadran-sport", "VE-VO-SCRI-M", "Poslednji krici iz kavane" te "Parip" (1992). Njegova sposobnost da spoji informativno, zabavno i satirično učinila ga je miljenikom publike. Bio je majstor reči, humora i persiflaže, što se osećalo u svakoj njegovoj emisiji.

Upravo na vrhuncu popularnosti, 1992. godine, kada ga je anketa Večernjeg lista proglasila najboljim novinarom godine, Pjeru Vukeliću zabranjen je ulaz na Radio. Taj trenutak označio je početak teškog perioda u njegovom životu. Ostao je bez posla, premlad za penziju i bez uslova za nju. Kako je sam ispričao u jednom intervjuu 2017. godine, finansijske poteškoće naterale su njega i suprugu Dunju da prodaju stan u Kušlanovoj ulici kako bi preživeli. Preselili su se u stan u kojem je njegova supruga bila zaštićena stanarka. Nakon njene smrti, Vukelić se morao iseliti. Njegova impozantna biblioteka od 8000 knjiga, svedok njegove erudicije i ljubavi prema pisanoj reči, završila je podeljena prijateljima jer je nije imao gde da sačuva.

Poslednje godine života proveo je u domovima za starije osobe. Nakon boravka u privatnom domu u Šestinama, koji mu zbog lokacije i terena nije odgovarao, preselio se u Dom za starije osobe Park na zagrebačkoj Volovčici, kvartu u kojem je odrastao. No, i tamo se suočavao sa nesigurnošću. Zbog svojstvenog humora i satiričnog izražavanja, te spominjanja prošlih psihotičnih epizoda zbog kojih se lečio u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče nakon otkaza devedesetih, strahovao je da bi mogao biti izbačen iz doma. Ta ga je dijagnoza, kako je sam rekao, pratila do kraja. Godine 1994. objavio je knjigu "26. sat", svojevrsni nastavak njegove kultne radijske emisije.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading