TAJNA PLAVE VENČANICE MILENE PAVLOVIĆ BARILI: Originalna naslovnica Voga u Muzeju savremene umetnosti!

Autor:

Zabava

14.02.2025

11:25

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Povodom obeležavanja Dana državnosti Srbije, ulaz u MSUB će biti slobodan.

TAJNA PLAVE VENČANICE MILENE PAVLOVIĆ BARILI: Originalna naslovnica Voga u Muzeju savremene umetnosti!

Foto: Foto Promo/MSUB

Naslovna strana časopisa Vog

Povodom Dana državnosti Srbije ulaz u Muzej savremene umetnosti, kao što smo najavili, biće besplatan za sve posetioce tokom vikenda, 15. i 16. februara. Biće to prilika da svi zainteresovani pogledaju originalni primerak naslovne strane časopisa Vog, koji je uradila srpska umetnica Milena Pavlović Barili i otkriju tajnu plave venčanice koju je kreirala.

U okviru izložbe "Dualnost Milene Pavlović Barili" u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, sutra 15. februara će biti izložen originalni primerak časopisa Vog objavljen 1. aprila 1940, za čiju naslovnicu je Milena Pavlović Barili uradila čuveni model plave venčanice. 

Republika

Foto: Foto Galerija Milene Pavlović Barili

 

- Rafiniranim, mekim, tečnim linijama, te suptilnim prelazima svetla i senki, umetnica postiže gotovo eterealni efekat što dodatno doprinosi izražavanju elegancije i ženstvenosti figure; oblik haljine prati prirodni pad tkanine, sa naglašenim volumenom ispod struka, dok senke oko ivica naglašavaju fluidnost materijala i bogatstvo tkanine. Ovaj kontrast svetla i senki dodatno ističe detalje i stvara iluziju pokreta, čime se postiže dinamična kompozicija, obeležena osećajem lakoće i prefinjenosti, koja upućuje na to da i jednostavnost može biti raskošna - navodi Zlata Vučetić, asistentkinja autorke izložbe "Dualnost Milene Pavlović Barili", mr Mišele Blanuše, u katalogu ove izložbe.

- Posebnoj atmosferi hladne elegancije i sofisticiranosti doprinosi svetloplava boja, atipična za venčanice, koja, iako u kontekstu simbolike i dalje aludira na čistotu, ukazuje i na promene u tradicionalnom poimanju neveste. Redukcijom pozadinskih elemenata stvara se intimna veza između posmatrača i modela, jer u Mileninim ilustracijama moda i modeli nisu odvojeni entiteti - oni čine neraskidivu celinu - dodaje Zlata Vučetić.

Republika

Foto: Foto Promo/MSUB

 

Milenini modelu su, kako se navodi, stvarani prema ženskoj figuri viđene upravo ženskim, a ne muškim očima.

- Milenini modeli pojavljuju se kao predmet lične identifikacije umetnice, koja ih stvara po sopstvenom uzoru i senzibilitetu, prilagođavajući modni repertoar svom ukusu. To su negovane dame, naglašene elegancije i gracioznosti u gestu; lišene svake seksualnosti, što potvrđuje Mileninu sklonost ka reprezentaciji idealne, samodovoljne ženske figure viđene upravo ženskim, a ne muškim očima. Prema ustaljenoj praksi prikazivanja žena u umetnosti, one su date kao objekti želje, kroz prizmu muške percepcije. Milena, međutim, dekonstruiše ovu dinamiku, uvođenjem ženskih figura koje nisu tu da bi bile posmatrane i poželjne na uobičajen način – ne nude svoju senzualnost već svoj unutrašnji svet - navodi se u katalogu izložbe.

U subotu, 15. februara, u 12 časova, u MSUB biće održano i tematsko vođenje "Visoka umetnost i visoka moda: Američki san Milene Pavlović Barili".

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

 

 

Komentari (0)

Loading