UMETNOST KOJA NAS TERA DA MISLIMO SVOJOM GLAVOM: Vajarstvo, nadrealizam i dela Milene Pavlović Barili u Muzeju savremene umetnosti

Autor:

Zabava

24.01.2025

15:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Na ušću Save u Dunav nalazi se arhitektonsko remek-delo u čijim je prostorijama skrivena jugoslovenska i srpska umetnost 20. veka od izuzetnog značaja.

UMETNOST KOJA NAS TERA DA MISLIMO SVOJOM GLAVOM: Vajarstvo, nadrealizam i dela Milene Pavlović Barili u Muzeju savremene umetnosti

Foto: Foto Nemanja Pančić

U projektu "Kulturni Beograd kroz objektiv" portala Republika saznajte sve o najvažnijim kulturnim dešavanjima u srpskoj prestonici.

 

 

Muzej savremene umetnosti je počeo sa radom 20. oktobra 1965. i ove godine slavi jubilej - 60 godina od otvaranja. Bio je i ostao kuća mnogih umetnika i njihovih dela, a posetioci svih generacija dobili su priliku da spoznaju bogatsvo jugoslovenske i srpske umetnosti 20. veka.

Sama zgrada Muzeja savremene umetnosti predstavlja jedno od najvažnijih arhitektonskih dela u svetu. Trenutno se u njoj mogu videti tri izložbe - postavka skulptura Ane Viđen "Trag - kao simbol i zapis", drugi, treći i deo četvrtog nivoa muzeja zauzela su dela nadrealizma, dok treći segment čini izložba "Dualnost Milene Pavlović Barili" na kojoj se mogu pogledati crteži, slike, modne ilustracije i poezija slavne umetnice.

- U pripremi je stalna postavka koja će biti otvorena u oktobru na godišnjicu muzeja. Biće to prilika da publika vidi šta se sve nalazi u fondu Muzeja savremene umetnosti - najavljuje Mirko Kokir, kustos-vodič.

Taj fond je ogroman, a naš sagovornik kaže da obuhvata i mnoga dela hrvatskih i slovenačkih umetnika i to, kako dodaje, "bolja nego što su ona u njihovim muzejima". Zato su posetioci baš svi - od 3 do 103!

Republika

Foto: Foto Nemanja Pančić

Mirko Kokir, kustos-vodič

- Nekada ljudi imaju strah da neće razumeti savremenu umetnost, ali izložbama treba da prilaze slobodno, kritički i svojom glavom. Ovaj muzej ima mnogo radova koji mogu da nas podstaknu da kritički razmišljamo - dodaje Kokir.

Prednost je i ta što je zgrada muzeja u potpunosti prilagođena osobama sa invaliditetom, koji vrlo lako mogu samostalno da se kreću i zavire u svaki kutak muzeja. Zanimljivo je da se u ovom muzeju često realizuju različiti programi, poput stručnog vođenja za slepa i slabovida lica, kao i razni umetnički performansi. Tokom februara biće organizovane i zanimljive radionice za decu u dečijem klubu.

Posebnost ovog muzeja na Ušću je i ta što je sama zgrada, ali i okruženje jedno veliko umetničko delo, pa je tako Park skulptura idealna uvertira u sve ono što posetioce očekuje kad zakorače u svet savremene umetnosti.

Republika

Foto: Grad Beograd

 

 

Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave grada Beograda, Sekretarijata za informisanje.

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

 

 

Komentari (0)

Loading