TRI NAJTOPLIJA GRADA U SRBIJI! Gori zemlja! Beograd na četvrtom mestu!

Autor:

Vesti

10.07.2024

14:46

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Prema podacima RHMZ-a jak dugotrajan toplotni talas u Srbiji će trajati do 14. jula.

TRI NAJTOPLIJA GRADA U SRBIJI! Gori zemlja! Beograd na četvrtom mestu!

Foto: shutterstock

Novi Sad, Ćuprija i Smederevska Palanka najtopliji su gradovi u Srbiji, gde je živa na termometru u 14 časova pokazala 37 stepeni Celzijusa.

Slede, Beograd, Palić, Somber, Kikinda, Kruševac, Niš, Leskovac i Zaječar sa 36, dok je u Leskovcu, Kruševcu, Kraljevu, Dimitrovgradu izmereno 35 stepena Celzijusa, pokazuju podaci na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).

Za stepen manje je u Bačkim Karlovcima, Požegi i Vranju, dok se živa u termometru na Sjenici podigla do 29, a na Zlatiboru do 28 podeljka Celzijusove skale. Prema podacima RHMZ-a najniža temperetura je na Kopaoniku gde je izmereno 23 stepeni Celzijusa.

Prema podacima RHMZ-a jak dugotrajan toplotni talas u Srbiji će trajati do 14. jula, usloviće maksimalne temperature do 40 stepeni Celzijusa.

U većini urbanih sredina očekuju se tropske noći. Toplotni talas pratiće i izražen deficit padavina i sa velikom verovatnoćom će se nastaviti i početkom naredne nedelje.

Vreme narednih dana

U Srbiji sledećih sedam dana dugotrajan i izražen toplotni talas.

Tokom dana pretežno sunčano uz najvišu dnevnu temperaturu u većini mesta od 35 do 40 stepeni i tropske noći u urbanim sredinama.

Za dane vikenda i početkom sledeće sedmice uz lokalni razvoj oblačnosti u popodnevnim satima na severu, zapadu i jugozapadu Srbije i retka pojava kratkotrajne kiše ili pljuska sa grmljavinom.

Biće i superćelijskih oluja?

Klimatolog prof. dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta u Beogradu smatra da će se nova superćelijska oluja sigurno ponovo dogoditi u Srbiji, ali da se još uvek ne zna kada.

Meteorolog Ivan Ristić kaže da će narednih dana, iz dana u dan biti sve toplije, a od srede 10. jula temperature vazduha u hladu biće izjednačena sa telesnom temperaturom i kretaće se od 35 do 39 stepeni. Visoke temperature, koje su jedan od uslova za nastanak superćelijskih oluja, biće praćene i velikom sparinom, a prema prvim izgledima dugoročnih prognoza od 13. do 20. jula ponovo se očekuje nestabilan period i manji pad temperatura.

- Datumi se poklapaju sa prošlogodišnjim superćelijskim olujama koje su bile 13. i 19. jula. Od 13. jula popodne stižu nam ponovo oblaci koji će usloviti pljuskove, grmljavinu, ponegde grad i nepogode. Pratimo situaciju, ali je važno reći da je temperatura severnog Jadrana i dalje oko 25 stepeni Celzijusa i nadam se da se to neće bitnije promeniti, jer da bi došlo do superćelijske oluje voda na severu Jadrana treba da dostigne 27 stepeni Celzijusa. Morske pijavice koje se jave u tim uslovima su poput “pumpi” koje usisavaju vlagu i prenose tu vlagu u oblake što povećava potencijal za nastanak superćelijskih oluja. Zato su za sada male šanse za superćelijsku oluju kod nas, pogotovo u istom periodu u kom su nas pogodile prošlog leta – kazao je za „Blic“ Ivan Ristić.

(Tanjug)

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading