REPUBLIKA OTKRIVA! Holađanka zadala muke Vučiću: Angelina stoji iza dokumenta NON-PEJPER zbog kog predsednik nije oka sklopio
Jedna ženska osoba, mnogo pametna i jako dobro upućena u balkansku problematiku, kako ju je opisao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zove se Angelina Ajhorst, otkriva Srpski telegraf u diplomatskim krugovima.
Kako nam je potvrđeno iz nekoliko međusobno nezavisnih izvora, upravo je ova Holanđanka očigledno pisala takozvani non-pejper (dokument bez zaglavlja i potpisa, koji omogućava da autor ostane sakriven od javnosti, a da se određena informacija ipak plasira) o rešavanju kosovskog pitanja (pogledajte mapu i podatke uz nju).
Podsetimo, kako je konstatovao Vučić, nakon što je prištinska Koha objavila dokument, tako lukavo mogao je da ga napiše samo neko ko je prisustvovao sastancima o Kosovu i Metohiji od početka i ko je fantastično upućen u dijalog. On je odmah konstatovao i da se u dokumentu iza ponude koja mnogo nudi Srbima krije i zamka u vidu priznanja lažne države Kosovo.
POČELA JOŠ 2014.
Angelina Ajhorst je izuzetno iskusan diplomata iz Evropske službe za spoljne poslove (EEAS). Tamo je izvršna direktorka za Evropu i srednju Aziju. I, i te kako je upućena u dešavanja na Balkanu. Ajhorstova je, prema funkciji koju obavlja, uključena i u briselski dijalog. I to već sedam godina, a naročito tokom mandata šefice evropske diplomatije Federike Mogerini. Bila je spona između Beograda, Prištine, EU, ali i SAD, u pregovorima o Kosovu. A od pre tri godine dobila je i zadatak da direktno vodi takozvanu šatl-diplomatiju između Beograda i Prištine (posrednik se naizmenično sreće s jednom i drugom stranom umesto njihovih direktnih susreta).
Karanović: Ovo svakako znači da ozbiljni centri makar razmišljaju o rešenjima koja su tu zapisana
- Između sastanka ona je koordinisala, usaglašavala i usklađivala stavove. I odlazila je u razne države, gde je razgovarala o mogućem trajnom rešenju. U opisu tog posla bilo je i da intenzivira i ubrza razgovore između predstavnika Beograda i Prištine. Tako da je potpuno logično da ona stoji iza non-pejpera - navodi sagovornik Srpskog telegrafa.
Ovako je ranije govorila o dijalogu- Posao na pravnoobavezujućem sporazumu mora da se finalizira što pre. To je važno za Beograd i Prištinu, region i EU. I mi nastavljamo svoj posao u tom pravcu - Sporazum mora da bude u skladu sa međunarodnim pravom, mora da bude prihvatljiv za region, a ne samo za Beograd i Prištinu, i na kraju mora da se složi i Savet bezbednosti UN - Ključna uloga EU je da dovede Beograd i Prištinu za sto. Tu se stvari dešavaju. Date ljudima da sednu zajedno, da pričaju u različitim formatima - U dijalogu moraju postojati poštovanje i poverenje sve tri strane - Dijalog Beograda i Prištine je bezbednosno pitanje - U interesu obe strane je da se dogovore |
S ovim se slaže i direktor Centra za društvenu stabilnost Ognjen Karanović, koji podseća da je Ajhorstova bila deo tima Federike Mogerini, koja je pokazala neku fleksibilnost u kontekstu mogućnosti da dođe do izvesnih pomeranja granica na zapadnom Balkanu u skladu s izvesnim etničkim principima.
Vučić: Zbog non-pejpera dve noći nisam spavaoPredsednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći o ovom non-pejperu, rekao je da je veoma iznenađen načinom na koji je sastavljen, ali da, ipak, nije dobar za našu zemlju iako je je mnogo bolji i više nudi od Ahtisarijevog plana. - U prethodne dve noći nisam ukupno spavao više od pet sati jer sam se mučio čitajući svoje i zvanične beleške da bih video kada su se, gde i pred kim neke stvari izgovarale - objasnio je šef države. Ponovio je da je svakako non-pejper pravio neko ko je vrlo kompetentan i da misli da je bar jedna od osoba koje su to pravile od njega i obrazovanija i pametnija i da se ne stidi da to kaže. - Ja i naši timovi i dalje analiziramo non-pejper. Mislim da znam ko je morao da učestvuje u njegovom sastavljanju. Ipak, nisam siguran da su, osim iznenađenja, više od toga postigli. Mene je zaista iznenadio taj papir jer je najpametnije napisan do sada - istakao je Vučić i naglasio da bi svima koji se nadaju da bi Srbija prihvatila takvo priznanje Kosova poručio da ne sanjaju i da se to neće dogoditi. |
- Međutim, postavlja se veoma potrebno pitanje, koje političke snage i geopolitičke pozicije su podstakle Ajhorstovu da postane autor non-pejper dokumenta. Na prvom mestu, određeni radni nacrt nije dokument u punom kapacitetu, ali dok je on prisutan na nekom diplomatskom stolu, to svakako znači da ozbiljni centri političke moći makar razmišljaju o rešenjima koja su zapisana u njemu. To nikako ne znači da će automatski doći i do realizacije datih, a mogućih rešenja. Naprotiv! Sva je prilika da je kriza u Donbasu i u vezi sa ukrajinsko-ruskim odnosima, posebno u svetlu interesovanja SAD i Turske za crnomorski basen, ali i za jugoistočnu Aziju, izazvao budnost kod najodgovornijih i najuticajnijih političkih centara u EU, pre svega u Berlinu, kojima nikako nije u interesu da odnosi između političkog Zapada i Istoka eksplodiraju do tačke nepremostivog razdora - ističe naš sagovornik.
Neke odredbe non-pejpera* pravi se autonomni okrug na severu Kosova * Mitrovica je jedinstvena trgovinska zona, otvorena granica ka Novom Pazaru za prelaz robe i ljudi * privilegovan status za SPC i objekte Crkve na KiM * Srbija ne ometa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama (praktično priznanje nezavisnosti) * proces treba da bude završen pre kraja februara 2022. |
PORUKA VAŠINGTONU
Bilo je potrebno, dakle, kako ocenjuje, jedno upozorenje Amerikancima da se balkanski problemi mogu rešiti i bez zvaničnog Vašingtona ili s njegovim znatno umanjenim uticajem u regionu.
ČinjeniceAngelina Ajhorst - Holanđanka pri institucijama EU radi već 25 godina - studirala jezike i kulturu, ima specijalističke diplome iz međunarodnog prava, ljudskih prava i prava međunarodnih organizacija - radila je kao savetnik, bila šefica za razvoj i regionalnu saradnju pri delegaciji EU u Jordanu, predvodila delegaciju EU u Siriji, bila ambasador EU u Libanu - od 2014. uključena u razgovore Beograda i Prištine i rešavanje kosovskog problema |
Mada se može čuti da je naklonjenija albanskoj nego srpskoj strani, Ajhorstova uglavnom govori isto što i drugi evropski zvaničnici. U Beogradu je boravila na desetine puta, najčešće se srećući sa predsednikom Vučićem, s kojim je imala razgovore i na skupovima u inostranstvu.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (8)
Lela
28.04.2021 19:22
Naša država na čelu sa predsednikom se pre svega bori za svoja prava i prava svih njenih građana, tako da je uvek za dijalog sa Prištinom ali će štititi sve što je naše
Ivana
28.04.2021 19:58
Srbija nikada neće priznati nezavisnost KiM, bilo ko god da je sastavio. Aleksandar vučić nikada neće zadaviti muke sveom narodu, i treba svi da znaju Srbija neće izgubiti svoju teritoriju.
Solo
29.04.2021 01:04
Informacije kao sto su Vucic nije mogao oka da sklopi od Holandskog Non-Paper....Moze on mirno da spava jer mi to nemozemo nikad da priznamo. Ako on ikad prizna nesto oko KiMa on je zavrsena prica i ja cisto sumnjam da bi smeo da ostane u zamlji. To bi bila nova revolucija sa posledicama rata protiv Zapada i Albanaca.
Gorica
29.04.2021 05:47
Srbija čvrsto stoji iza svojih stavova, iskreno i transparentno. Priznanja nema!